עוד בחדשות ודעות
 >  > 

גיבורת 'בובות של נייר' נרצחה על רקע טרנספובי

סאלי קמאטוי, מגיבורות סרטו של תומר היימן, העוסק במלכות דראג פיליפיניות בישראל, נמצאה מתה בסמטה צדדית בדובאי. היימן קיבל את הידיעה כשהיה באמצע הקרנת הסרט בפיליפינים

סאלי קמאטוי, מגיבורות סרטו של תומר היימן "בובות של נייר", נמצאה לאחרונה ללא רוח חיים בסמטה צדדית בדובאי שבאיחוד האמירויות הערביות. ככל הנראה, נרצחה סאלי על רקע טרנספובי. היימן קיבל את ההודעה על מותה בהיותו במנילה, בירת הפיליפינים, באותה השעה בה הציג את הסרט שארגנה שגרירות ישראל בעיר.

הסרט "בובות של נייר" עוסק בקבוצה של מלכות דראג פיליפיניות בשם זה. כולן מהגרות עבודה העוסקות בחיי היום יום בטיפול בקשישים, ובלילות עוסקות בדראג. תחילה, הייתה "בובות של נייר" סידרת טלוויזיה ששודרה ב- YES, אולם לפני זמן מה החליטו היימן והמפיקה קלאודיה (קאלה) לוין להפוך את הסידרה לסרט דוקומנטרי.

סאלי היא אחת מכוכבות הסרט. זמן מה לאחר צילומיו פג תוקף אישור השהייה שלה בישראל, והיא נאלצה לעזוב. כשחזרה למנילה, היא סעדה את אמה החולה. לאחר זמן מה החלה לעבוד בדובאי, שם אילצו אותה לקצוץ את שעירה ולחיות כגבר לכל דבר ועניין.

היימן אמר ל- y-net כי "לא האמנתי שזה קרה. לא ידעתי מה לעשות עם עצמי. הסרט בדיוק הסתיים, סאלי חייכה מהמסך ואנשים מחאו כפיים ופתאום זה. אני כועס על עצמי שלא קראתי את אותות המצוקה. הייתי צריך להקשיב".

"דובאי הוא מקום מסוכן לטרנסג'נדרים"

נורה גרינברג, פעילה טרנסג'נדרית ותיקה, אמרה בתגובה להירצחה של קמאטוי כי "דובאי הוא מקום מסוכן לטרנסג'נדרים ולא כדאי לטרנסג'נדרים להסתובב שם בגלוי. זאת מדינה שבה הצביעות, הטרנספוביה וההומופוביה חוגגות". לדבריה, "המקרה הזה אומר שלהיות טרנסג'נדר זה דבר לא בטוח, גם במקום שנוהים אליו הרבה מאוד משקיעים ועובדים. זאת ארץ מששגת אבל העובדה הזאת לא אומרת שהיא מתקדמת ופתוחה. אפילו ההכרה הרשמית המוגבלת שיש במקומות אחרים בקיומה של הות טרנסקסואלית אינה קיימת במדינות האלה. אין שם דבר כזה של תהליך לשינוי מין".

על קמאטוי אמרה גרינברג כי "אני מרגישה קרובה אליה גם אם לא הכרתי אותה, למעט פגישה אחת. היא הלוא הייתה אצלנו, בישראל, והייתה יכולה להיות גם היום אצלנו אלמלא המצב של העובדים הפיליפינים והעובדים הזרים בכלל בארץ".

גרינברג הוסיפה כי "המקרה הזה הוא דוגמא שבה נפגשים כמה קווים צולבים של אחרות. הבעיות הבוערות ביותר של זמננו נפגשות אצל האישה הזאת ואנחנו רואים איך קווים צולבים של והיעדר כוח מובילים לפעמים לטרגדיות. המקרים האלה מצביעים על המצב האמיתי של רוב האנשים האלה שאיום, חוסר ביטחון וחולשה שולטים בחייהם".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...