עוד בתרבות ובידור
 >  > 

המאבק המיותר נגד ה"אוויטה" / דעה

כל מה שהתובעים ישיגו במאבק המזיק והמיותר נגד ה"אוויטה" הוא, לדעתי, נזק כלכלי שיביא לסגירת המקום. תיפול הגברת הראשונה של ארגנטינה, וקם לו מלך חדש. גם הוא יאפשר עישון, שלא תשלו את עצמכם. מה גם שמדובר בחוק בלתי ניתן לאכיפה

מדי פעם נחקקים בישראל חוקים שאינם ניתנים לאכיפה. בעולם מושלם, החוקים האלה היו יוצרים אוטופיה.

באוטופיה שלי, כל הסמים (על הגדרותיהם השונות) נמצאים מחוץ לחוק, לרבות הטבק, הניקוטין והאלכוהול. באוטופיה שלי, צריכתו של כל סם שהוא תהיה רק באמצעות מרשם רופא ובית מרקחת.

אבל אני חי על קרקע המציאות. אנשים ימשיכו לעשן במקומות ציבוריים, ימשיכו לצרוך סמים וימשיכו לצפצף על חוקים שמכריחים אותם לשמור על בריאותם.

אני אינני מעשן, לא צורך אלכוהול וגם לא נוטל סמים. ככה טוב לי. אני נהנה להיכנס לסאטלה טבעית. מספיקים לי שירי אירוויזיון כדי "להשתכר", ואז אפילו מותר לי לנהוג. אבל אני בהחלט לא חושב שצריך לכפות על אחרים כיצד לחיות את חייהם, ושהם מספיק בוגרים כדי להחליט החלטות, גם אם בעיניי הן נראות שגויות. אני לא אחוקק או אנסה לאכוף חוקים דרקוניים ובלתי ניתנים לאכיפה.

קחו, לדוגמה, את המריחואנה - סם שבעיניי הוא קל הרבה יותר מאלכוהול ומסיגריות רגילות. בכל זאת, הוא מחוץ לחוק. האם באמת צריכת המריחואנה בישראל נמוכה? למרבה הצער, לא. זה רק נותן לארגון מושחת כמו המשטרה להיטפל, בעת הצורך, לצרכני הסם. מיליון איש בישראל הם עבריינים שלא לצורך.

כל שהתביעות ישיגו הוא סגירת ה"אוויטה"

לפני אי אילו שנים החליטו כמה חברי כנסת פופוליסטיים לחוקק חוק שהופך את ישראל למדינת "אסור לעשן". החוק הזה בלתי ניתן לאכיפה. המאבק הנוכחי נגד העישון ב"אוויטה", המתבסס עליו, הוא מאבק מזיק ומיותר. לדעתי, כל מה שהתובעים ישיגו בתביעות הללו הוא נזק כלכלי שיביא לסגירת ה"אוויטה". תיפול הגברת הראשונה של ארגנטינה, וקם לו מלך חדש. גם הוא יאפשר עישון, שלא תשלו את עצמכם.

בהחלט הייתי רוצה שיתחשבו במי שלא אוהב את עשן הסיגריות, יקצו שטח קטן לאזורים ללא עישון ובאזורים אלה אכן יקפידו לאכוף את הכלל.

אני גם בהחלט חושב שצריך למצוא את האיזון בין המעשנים לבין הלא מעשנים במקומות בילוי, אבל מכאן ועד להחלטה הגורפת לאסור כליל עישון בתוך ה"אוויטה", רק כי יש חוק מטומטם, הדרך ארוכה.

בואו נאמר את האמת, גם אם היא תגרור הרבה תגוביות (טוקבקים) משמיצות נגדי: אני לא סבור שאנשים המתנגדים לעישון במקומות ציבוריים הם כאלה בליינים. לדעתי, אלה שטוענים שהם לא יוצאים למסיבות ולפאבים רק בגלל עשן הסיגריות, משולים בעיניי לאלה שטוענים שהם ביסקסואלים - אחד מכל מאה טוענים שהם כאלה הוא באמת כזה. השאר מחפשים תירוצים להתפדלעות שלהם וליבשושיותם.

סובל מסיגריות, אבל עדיין מגיע למסיבות

יש לי חבר טוב שבאמת סובל מעשן הסיגריות. הוא באמת היה רוצה לנשום נקי. אבל הוא מגיע למסיבות, כי הוא נהנה בהן. גם ככה אנחנו לא נושמים נקי במקומות רבים בארץ, ובפרט בתל אביב. אם הוא היה מגיש את התביעה, הייתי מאמין לו. הייתי מאמין לו שהוא רוצה להתבליין.

אבל, מה לעשות, אני מאמין שהרוב שאוהב להתבליין בתל אביב, בחיפה, בירושלים וביתר מקומות הגייז בישראל, הוא בעד התרת עישון במקומות ציבוריים.

אם יעבור חוק לאיסור מצעדי גאווה - תצייתו לו?

אולי כדאי שמישהו יעשה סקר מדעי בנושא? אם ל- GoGay יש 15 אלף שקלים מיותרים, אני מבקש ממנו לפנות לאחד ממכוני הסקרים ולעשות סקר מדגמי מייצג לבדיקת הנושא. עד אז, אני אמשיך להאמין שהרוב רוצה לעשן או תומך במתן הזכות לבליינים לעשן, ואמשיך לתמוך בזכותם.

ולגבי הטיעון שמדובר בחוק - האם אלה הטוענים טענה זו יטענו אותה באותה מידת תשוקה גם כלפי אכיפת חוק איסור הצגת חמץ? אם החוק לאיסור על מצעדי גאווה יעבור - תצייתו לו? חוקים פופוליסטיים, דרקוניים ובלתי ניתנים לאכיפה לא אמורים להיות בספר החוקים שלנו, ולא משנה כמה נתפלסף בנושא.

למען הגילוי הנאות, אני רוצה לציין שכמה ממגישי העתירות נגד ה"אוויטה" הם חברים שלי, ואני אוהב אותם מאוד. למרות זאת, אני חולק על דעתם.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...