עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הוגשה תביעה נוספת נגד העישון ב"אוויטה"

התובעים: שלושה הומואים תושבי בניין אחד בחולון, שלטענת "לנשום נקי", חלקם בארון. טענו: "בעלי האוויטה פוגעים בבריאותנו, מאפשרים עישון במקום ולא מבקשים מהלקוחות להפסיק לעשן". אמיר סימן-טוב: "החלטנו שה'אוויטה' יהיה נקי מעישון"

אנשי ארגון "לנשום נקי", הלוחם בעישון במקומות ציבוריים, הגישו הבוקר (חמישי) לבית המשפט לתביעות קטנות בתל אביב תביעה נוספת נגד ה"אוויטה", בטענה כי מאפשרים לעשן שם. התובעים, שלטענת "לנשום נקי" חלקם בארון, טוענים כי בעלי ה"אוויטה" מאפשרים, בניגוד לחוק, לעשן בכל חלקי המקום, על השולחנות מפוזרות מאפרות וכי בכל פעם בה הגיעו לבלות ב"אוויטה" - חזרו התובעים חנוקים מעשן הסיגריות.

לאחר שבתביעה בה זכה אמיר סימן-טוב נגד ה"אוויטה" נפסקו לטובתו 2,500 שקלים (ועוד 600 שקלים הוצאות משפט), החליטו התובעים ואנשי ארגון "לנשום נקי" לתבוע הפעם את ה"אוויטה" על סך 15,00 שקלים. עילות התביעה שלהם הן הפרת חובה חקוקה, רשלנות, סיוע ועידוד הפרת חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים וסיוע למעשה תקיפה לפי חוק העונשין.

"העובדים לא מוכנים לבקש מהלקוחות להפסיק לעשן"

התובעים, תושבי בניין אחד בחולון, כולם בין הגילאים 20 ל- 25, טוענים כי "צוות העובדים אינו מוכן לפנות ללקוחות המעשנים בצורה המנוגדת לחוק ולבקש מהם להפסיק לעשן בשטח האסור לעישון. בנוסף, מוצבות מאפרות על השולחנות, דבר הגורם ללקוחות להבין כי העישון מותר בשטח בו מוצבות המאפרות".

בכתב התביעה מופיעים רק דבריו של אחד התובעים, יואב זייתון (היחידי מביניהם שאינו בארון), אולם התביעה הוגשה בשם שלושת התובעים כולם. הוא כתב בו כי "ה'אוויטה' ובעליו סייעו בתקיפתי על ידי כך ששמו מאפרות על השולחנות, לא דרשו מן הלקוחות שלא לעשן בשטח הפתוח לקהל ולא תלו שלטים האוסרים עישון כראוי". עם זאת, הוא מציין כי במקום תלויים ומושמים על השולחנות מספר שלטים האוסרים על עישון, אבל גם בשולחנות אלה מעשנים. הוא הוסיף כי "השלטים אותם שמים בעלי המקום הם פעולה של "לכאורה אנו שומרים על החוק" אך התרת העישון בפועל מרוקנת את השלטים מתוכנם החשוב. במיחוד נכון הדבר לאור תשובתו של המלצר".

"חזרתי הביתה ספוג ברעלי הסיגריות ומצחין מהעשן שלהן"

"בכל הפעמים בהם ביקרתי במקום נחנקתי מהעשן של הסיגריות, הן פגמו בהנאתי וגרמו לי לחזור הביתה, פעם אחר פעם, כשגופי ובגדיי ספוגים ברעלי הסיגריות ומצחינים מריח העשן שלהן".

לדבריו, "מיותר לציין את הנזק הבריאותי הנובע מהעישון - לטווח קצר (שיעולים, למשל) ולטווח ארוך (אינספור מחלות איומות). לכן, אני תובע מבעלי המקום פיצוי כספי על הנזק שנגרם להנאתי, לבילוי שלי ולבריאותי".

זייתון אף מציין כי שלח לאוויטה מכתב לפני מספר חודשים בו "התחנן" כי יופסק העישון במקום, וקיבל מכתב תגובה מעורך הדין של ה"אוויטה" בו נטען כי החוק האוסר עישון במקומות ציבוריים אינו חל על המקום.

בתביעה, מבקשים התובעים מבית המשפט להתחשב במימד ההרתעתי של העונש שיינתן באם היא תתקבל. "סכומים נמוכים פעם במספר חודשים אינם מרתיעים את בעלי העסקים, אשר מחזור העסקים שלהם הנו אלפי שקלים ואף עשרות אלפי שקלים ביום אחד", הם כותבים. "אלה לוקחים את סכומי הפיצויים הנמוכים במאזן הכללי של הוצאות בית העסק". לטענתם, "רק אם סכומי הפיצויי שייקבעו יהיו משמעותיים ולא רק 3,000 או 4,000 שקלים כמו בפסקי הדין שניתנו עד כה, יחדלו אולי בעלי העסקים מהזלזול בחוק ובבריאותם ורווחתם של לקוחותיהם".

אמיר סימן-טוב בא - ה"אוויטה" הזמינו משטרה

התביעה הוגשה בסיוע הצוות המשפטי של "לנשום נקי", ארגון בראשותו של אמיר סימן-טוב. כאמור, סימן-טוב תבע בעבר את ה"אוויטה", וזכה. בימים האחרונים הגיע סימן-טוב ל"אוויטה" מספר פעמים וניסה לחלק פלאיירים ולצלם את העישון במקום. בעלי ה"אוויטה" ניסו למנוע זאת ממנו ואף הזמינו לו משטרה באחת הפעמים. זו אמרה לסימן-טוב כי הוא יכול להמשיך בחלוקת הפלאיירים, אולם רק מחוץ למקום. בפעם אחרת שפך אחד המבלים ב"אוויטה" כוס יין על סימן-טוב, כשזה עמד בכניסה למקום ודיבר עם העוברים והשבים.

"החלטנו שה'אוויטה' יהיה נקי מעישון"

סימן-טוב אמר כי "ה'אוויטה' הוא הבר הראשון בארץ שנפסק נגדו שהוא מעודד עישון. הוא גם עושה עוולות ערב ערב ללקוחות ויש אנשים שלא יכולים להגיע אליו. הוא גם הבר המוביל בקהילה והייתי מאוד רוצה לבלות בו. אנחנו גם מנסים לתת להם רעיונות והזדמנויות איך לתקן את המצב".

עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. עמכם הסליחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...