עוד בתרבות ובידור
 >  > 

"סער נתנאל מעודד עבירה על החוק"

הנלחמים נגד העישון במקומות הגאים הגיעו גם ל"שושן": מנש בן-פורת מאיים לתבוע את המקום: נתנאל לא מתקין שלטי "אסור לעשן" ולא דורש מהלקוחות שלא לעשן. הברמנים במקום אף מדליקים סיגריות ללקוחות. נתנאל: המכתב לא הגיע לידיי. זה ששלחו אותו קודם לתקשורת - חוסר רצינות

המאבק נגד העישון במקומות הבילוי הגאים מתרחב גם לירושלים: מנש בן-פורת, רכז אזור ירושלים של "לנשום נקי", שלח בימים האחרונים מכתב התראה פומבי לפני תביעה נגד מנהל ה"שושן", סער נתנאל. במכתב טוען בן-פורת כי ב"שושן" מופר החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים ותובע מנתנאל לאסור את העישון ב"שושן" כליל.

בן-פורת מסתמך במכתב על ניצחונו של אמיר סימן-טוב בתביעה שהגיש נגד ה"אוויטה". סימן-טוב זכה ב- 2500 שקלים, בתוספת 600 שקלים הוצאות משפט. "קיוויתי שתשנה את דרכיך בעקבות פסק הדין, אך לא כך עשית. הגעתי למקום וראיתי שאתה ממשיך להתיר את העישון בו. סירובך לאכוף את החוק האוסר עישון בשטח בית העסק שלך נמשך מאז נפתח המקום".

בן-פורת טוען שנתנאל, המשמש גם כחבר מועצת עיריית ירושלים, מפר את החוק בכך שאינו מציב ולו שלט אחד האוסר על העישון ב"שושן" ולמעשה מתיר את העישון במקום.

"כבעל העסק ומפעיל המקום, וכן מתוקף שיוך העסק והמקום אליך", כותב בן-פורת, "אתה אחראי להגבלת העישון על פי הכתוב בחוק. מכתב התראה זה בא לנסות ולהגיע לפשרה לפני פנייה לבית המשפט".

"לא ייתכן שבאיזשהו חלק מהשושן יהיה מותר לעשן"

הוא מוסיף כי "כיוון שחלל המקום הנו אחד ויחיד, לא ניתן להפריש ממנו חדר למעשנים. משמע, שלא ייתכן כי באיזשהו חלק מהמקום יהיה מותר לעשן. למרות זאת, אתה מתיר ללקוחות לעשן במקום; ולמעשה, מאחר שחלל האוויר משותף לכל החדר - אתה מתיר עישון בכל המקום הציבורי".


 

ה"שושן". צילום: אוראל אסיה. למצולמים אין קשר לכתבה


"אתה לא עושה דבר על מנת למנוע עישון במקום", כותב בן-פורת, "לא באמצעות התקנת שלטים, כפי שהחוק והתקנות דורשים, ואף לא על ידי דרישה מהלקוחות שלא לעשן. יתרה מכך, אתה אף מעודד עישון כפוי ועבירה על החוק. העידוד מתבצע באמצעות אספקת מאפרות וריקונן בעת הצורך ואף הדלקה של סיגריה ללקוח כחלק מהשירות (על ידי הברמן), שלא לדבר על עישון של המשתתפים במופע על הבימה".

בן-פורת דורש מנתנאל להשיב לו בתוך 10 ימים מיום שליחת המכתב (אתמול) כי הוא מתחיל לקיים את דרישות החוק ומפצה את בן-פורת פיצוי, ולו סמלי. אם לא יעשה כן, בן-פורת כותב כי לצערו, הוא לא יוכל "להימנע מלתבוע ממך פיצויים מלאים כמתחייב, הן בגין נזקי בריאות ללא הוכחת נזק..., הן על נזקים ועגמת נפש על פי כל דין, והן לפסיקת פיצוי מרתיע...".

"אנחנו מגבשים מדיניות חדשה בנושא העישון"

נתנאל אמר בתגובה כי "בימים אלה אנו מגבשים מדיניות חדשה בנושא העישון ב'שושן' ואני מאמין שהעניין ייפתר בתוך חודש. אני מתקשה להגיב למכתב שלא קראתי אותו ושמעולם לא הגיע לידיי. ידוע לכל שמאוד קל להשיג אותי ולכן - לשמוע על מכתב כזה דרך התקשורת מעורר גיחוך מסוים ומעיד על חוסר רצינות. אני מקווה שכותב המכתב לא רק יקפיד על הזכות לנשום אוויר נקי אלא גם ילמד להקפיד על זכויות אחרות ועל נוהל תקין".

הערב (שני) הוסיף נתנאל: "השושן מעולם לא עבר על החוק, כיוון שלדעת עורכי הדין הרבים אתם התייעצנו, בעלי השושן, שימי נתנאלי ואני, החוק איננו חל על ה'שושן', מאחר שהוא לא בית אוכל. מעולם לא מכרנו שם ולו בדל אחד של נקניקיה".

לדבריו, "הראייה הטובה ביותר לכך היא שבתיקון לחוק, שייכנס לתוקפו ב- 07/11, ישנה הגדרה מפורשת יותר המתייחסת הן לבית אוכל והן לבית משקה, כך שלו המחוקק היה רוצה להחיל את החוק גם על מקום כדוגמת השושן - הוא היה מציין את זה בחוק".

"בכל מקרה", הוסיף, "מי שמוסמך לפרש את החוק הוא בית המשפט, ואם מישהו רוצה להביא את המקרה לבחינת בית המשפט לפני כניסת התיקון לחוק - הוא מוזמן".

נתנאל ציין כי "ה'שושן' היה המקום הגאה הראשון שעשה ערב ללא עישון, והנושא חשוב לי. לכן, גם לאחר כניסת החוק לתוקפו נפעל במסגרת מה שהחוק מתיר".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...