עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הקרב נגד העישון מגיע גם ל"סדאמוס אמורי"

אמיר סימן-טוב ואנשי ארגון "לנשום נקי" הגישו תביעה בגין אי-אכיפת החוק נגד עישון במקומות ציבוריים. קארין קאפח, הבעלים: כמו שהעירייה אוכפת את החוק נגד רעש ושעות פתיחה, כך היא צריכה לאכוף את החוק נגד עישון. בארגון מתכוונים להגיש תביעה גם נגד ה"מינרווה"

אחרי הניצחון בתביעה נגד עישון באוויטה, ממשיכים אמיר סימן-טוב ואנשי ארגון "לנשום נקי" בשרשרת התביעות נגד מקומות ציבוריים, מסעדות ואתרי בילוי. השבוע הוגשה לבית הדין לתביעות קטנות תביעה נגד הסדאמוס אמורי שבתל-אביב, בגין אי-אכיפה של החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים.

עוד מתכוונים אנשי "לנשום נקי" לפעול נגד המינרווה, למרות שבעלות המקום הודיעו לאחרונה כי יאסרו את העישון בימי ראשון - וזאת כדי לבדוק את תגובת הלקוחות.

בכתב התביעה נגד הסדאמוס אמורי, מפרטת התובעת (המסרבת לחשוף את שמה) את השתלשלות האירועים שהובילו אותה לנקוט באמצעים משפטיים נגד המקום. "... ביקרתי בפאב "סדאמוס אמורי" שבניהול הנתבעת, ורבים מהנוכחים עישנו על השולחנות ועל הבר", נכתב בתביעה. "העשן הגיע אליי, הפריע לי, הטריד את מנוחתי, פגם בהנאתי ופגע בבריאותי. התסכול גבר בשל חוסר-האונים, והידיעה שאין בידי לעשות דבר כדי לגרום לעישון להיפסק. יש להוסיף שאני לקוחה קבועה במקום, והמטרד חוזר על עצמו בכל פעם".

לדברי התובעת, "על-אף העובדה שמדובר בשני חדרים (בסדאמוס אמורי קומה נוספת, שבה אסור לעשן, א.ט.) שאחד מהם היה יכול לשמש בנקל כאזור ללא-עישון, בשני החדרים עישנו. על כל השולחנות היו מאפרות ואין בפאב שום שלט האוסר על העישון, בניגוד גמור לחוק".

התובעת מציינת כי היא תסכים לבטל את תביעתה, במידה ובעלת המקום, קארין קאפח, תקבל את דרישותיה ובהן איסור עישון בכל חלל המקום להוציא החדר הנוסף בקומה העליונה. "אני מעוניינת, כמו הנתבעת עצמה, בהצלחתו ובשגשוגו של העסק. מעטים הם מקומות הבילוי הללו, ואני שמחה על כל בר שנפתח. אולם, הנאתי והנאת רוב המבלים האחרים בו נפגמת בגלל העשן. תקבל הנתבעת את הצעתי תיווכח שהצלחת המקום לא תפחת. המבלים פשוט יתרגלו, והלא-מעשנים, שהם רוב גם בקהילה, יודו לה".

"הרשויות צריכות לאכוף, לא אנחנו"
קארין קאפח, בעלת המקום, הגיבה לנושא ואמרה כי קיים הבדל בין הקהל היוצא למסעדות ובתי קפה, לבין אלו שיוצאים למועדונים ופאבים, וכי במקרה של מועדונים ופאבים, יש לאפשר שטח גדול יותר שבו ניתן לעשן. "יש בעיה בחוק, משום שהוא מדבר על מסעדות ובתי קפה. במסעדות ובבתי קפה הוא מגדיר את המקום שבו אפשר לעשן, אבל בכל הקשור למועדונים ופאבים הנושא הזה די פרוץ וצריך להגדיר אותו אחרת. בפאבים ובמועדונים זה צריך להיות אחרת מ- 25%-75%", אמרה.

לדבריה, "הרשויות הן אלה שצריכות לאכוף את החוק ולא בעלי העסק. כמו שיש תקנות לרישוי עסקים והעיריות אוכפות אותן - כך גם כאן. אם העירייה יכולה לאכוף את החוק שמתייחס לשעות הפתיחה אחרי השעה אחת בלילה, היא יכולה גם לאכוף את חוק העישון".

קאפח גם מתחה ביקורת על סימן-טוב וחבריו. "המלחמה הזאת חייבת להיות מול הרשויות. אם הוא צריך עזרה בהגעה למועצת העיר - יש לי מספיק קשרים והייתי בכיף עוזרת לו. המלחמה שלו נגד בעלי עסקים קטנונית וקנטרנית. זו זכותה המלאה של הלקוחה לתבוע אותנו ואני לא כועסת עליה, להיפך, אני מאוד מבינה את התובעת. אבל אני בטוחה שאם היא הייתה פונה אליי - היא הייתה מקבלת מענה באותו הרגע".

בניגוד למקומות בילוי אחרים, ב"סדאמוס אמורי" קיים פתרון ללא מעשנים. "יש אצלנו קומה, שמהווה אזור ללא עישון כחוק. הותקן בה שלט ואנו מקפידים שלא יעשנו שם. נוסף על כך,

אם כל המקום יהיה ללא עישון כלל, בליינים יצאו החוצה כדי לעשן ואז הדבר יגרום למטרדי רעש. כבעלת המקום, אני עשויה להיאלץ לבחור בין קנס על עישון לבין קנס על מטרדי רעש". בכוונת קאפח להגיע להסדר עם התובעת ולנסות לגבש הבנה בנושא. "הבעיה היא בהיעדר האכיפה, ובכך שבעלי מקומות נדרשים לתת תשובה במקום שבו הרשויות אמורות להתערב. אנשים עוברים את הכביש באדום כל הזמן, אלא אם יש שוטר בקרבת מקום. במקרה של אכיפה ופיקוח, הרבה יותר אנשים היו מקפידים לשמור על החוק", הוסיפה.

גם המינרווה על הכוונת
בעקבות שרשרת התביעות שהגישו סימן-טוב וחבריו, בחרו חלק מבעלי מקומות הבילוי הגאים בשורה של צעדים. במינרווה הודיעו כי יקיימו בימי ראשון ליין ללא עישון, וזאת כדי לבחון את תגובת הלקוחות. לאנשי "לנשום נקי" זה לא מספיק. אמיר סימן-טוב מסר ל-GoGay, כי "אין סיבה לתת למנהלי עסקים אשר פורעים-חוק במשך שישה ימים בשבוע איזשהו פרס. יום ראשון הוא הרי היום החלש ביותר במינרווה. לנקיים מעישון מגיע הטוב ביותר ולא ללחך את שאריות האפר שהותירו המעשנים מהשבוע הקודם".

סימן-טוב אמר כי "זהו ניסיון ציני לנצל את המודעות והרצון לבילויים נקיים שיצרנו כדי להגדיל את הכנסות המקום. קיום ערב אחד כזה בשבוע ממשיך את הזלזול בחוק ואת ההתעללות בבריאותם של רוב המבלים תוך ניסיון לגרוף רווחים נוספים ממבלים פוטנציאליים שאינם מגיעים למקום בשאר ימות השבוע בשל העשן. טוב יהיה אם במסגרת חילופי הנפשות הפועלות במקום יתחילו גם לשמור על החוק כדי שכל חברות הקהילה, ואולי גם חבריה, יוכלו לבלות במקום בלי להיחנק".

יניב הלפרין ומתן גבריאלי השתתפו בהכנת הידיעה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...