> 

גאווה על המסך הגדול

דני לחמן צפה בשלושה סרטים שיוקרנו בפסטיבל הקולנוע הגאה, שנפתח מחר - סרט מיין סטרימי על סיפור אהבה לסבי המתפתח בין המכשירים, סרט אומנותי המספר על התאהבותו של נער מתבגר במורה שלו ודרמה קטנה, מהחיים, על שלושה שותפים הומואים לדירה

הפסטיבל השנתי, השני במספר, לקולנוע הומו לסבי, שיתחיל מחר ויסתיים במוצאי שבת, מזמן אליו סרטים מארצות שונות מסוג שהולך ומתרחב בשנים האחרונות בעולם. הסרטים הם מז'אנרים שונים - מהם קומדיות, מהם דרמות, מהם סרטי תעודה, מהם סרטים קלילים יותר, אומנותיים, מאסטר פיסס גאים או סרטים שכיף להעביר אתם שעה וחצי.

התאהבות בין המכשירים

הסרט הפותח את הפסטיבל הוא "המתעמלת", סרט אמריקאי של הבימאי נד פאר. הסרט עוסק בג'יין, אישה בשנות הארבעים המוקדמות שלה, שבנעוריה הייתה מתעמלת מבטיחה, אך, בשל תאונה, נאלצה לפרוש. היא התחתנה עם גבר וחיה אתו חיים טובים. הסרט מתרחש אחרי שהיא חזרה להתעמל, כשהיא מוזמנת לקחת חלק במופע התעמלות אקרובטי. במהלך החזרות היא מתאהבת באחת המשתתפות, סרינה, אישה קוריאנית שאומצה בילדותה. הסרט מציג את סיפור ההתאהבות, את הלבטים שיש לה עקב כך ואת המשך מערכת היחסים שלה עם בעלה.

"המתעמלת", סרט שזכה ב- 19 פרסים בפסטיבלים הומו - לסביים בין לאומיים, הוא דרמה מאופקת, מאוד מיין סטרימית. אין בו שום דבר שמזעזע את הצופה. נשיקה בין שתי נשים ראינו כבר קודם. ככל שההתאהבות בין שתי הנשים הולכת ומתפתחת, יש יותר ויותר מקומות בהם הדימוי של המתעמלות הופך להיות דומה לעובר ברחם. במקום להיות מחוץ לבד הן מותחות אותו ומתעטפות בו, והצללים השקופים נראים כמו רחם אדומה ענקית.

מערכת היחסים הרגשית בין ג'יין, הנשואה הלבנה, ובין סרינה, הקוריאנית המאומצת, מגלה טפח מתהליך הקבלה העצמית שעוברות שתי הנשים. סרינה היא הלסבית המנוסה יותר, בעוד ג'יין צריכה לעשות את הבחירה לצאת מהעולם הסטרייטי לעבר זה הלסבי.

כדרמה רגשית, הסרט מספק בהחלט.

אהבה שקטה

הסרט השני, והטוב מבין השלושה, שראיתי הוא "דבר חדש לחלוטין" של אמנון בוכבינדר, שלמרות האסוציאציה שמעורר שמו, הוא לא ישראלי, אם כי יש לו מקורות ישראליים. הסרט הוא תוצרת קנדה - מדינה שלהפתעתי הגדולה הופכת להיות מעצמת הקולנוע האיכותי העולמי, לאו דווקא בענף הקווירי. כמעט כל סרט קנדי שהוקרן כאן בשנים האחרונות היה מיוחד במינו ובדרך כלל טוב במיוחד. אין לי מושג איך נולד שם דור שלם של יודעי קולנוע מוכשרים כל כך - בימאים כמו אטום אגויאן הייחודי, ארקין, פול האגיס, שעקר, ברבות הזמן, להוליווד ועוד רבים וטובים.

"דבר חדש לחלוטין" מספר את סיפור התבגרותו של אמרסון, נער בן 13, באזור כפרי של קנדה הקפואה. האימאז' הראשון בסרט הוא של גחלים לוחשות. הקלוז אפ שלהן לא מבהיר מספיק מה רואים, מלבד אור אדמדם המרצד לאורך הכותרות בתחילת הסרט. לאחר מכן מתגלה האח עם הגחלים והאש הקטנה.

עם תחילת הסרט רואים את אמרסון מתעורר מחלום רטוב. הוא מנסה להחליף מצעים בבהלה, אך אמו הנכנסת לחדר מבינה מה קרה ומרגיעה אותו. כבר על ההתחלה רואים שיש לנו כאן עסק עם משפחה עוטפת ומקבלת. בסצינה השנייה אביו של אמרסון שואל אותו, בעת ביקוע עצים בחצר, אם הוא כבר מאונן, ואמרסון מתוודה שהוא עושה זאת כמה פעמים ביום, לפני ואחרי האוכל וכל מיני פעילויות אחרות.

אמרסון, שלמד עד כה בבית, נשלח לראשונה לבית ספר, שם הוא, עדין, דעתן ולא בהכרח נשי, נתקל במאצ'ואים הקטנים, שאינם יכולים לקבל את השונה מהם.

הוא צריך להתרגל לעולם - לאחר שהוא מוצא את עצמו משתעמם בשיעור ספרות, הוא מבקש מהמורה ללמד שייקספיר במקום ספר נעורים משעמם. במסיבה בבית הוריו הוא מעשן באופן גלוי סמים יחד עם המבוגרים. חייו נראים טובים, עד כמה שגיל ההתבגרות הראשוני יכול להיות נעים וטוב.

אמרסון מפתח אהבה כלפי המורה, איש מבוגר שמכלה חלק נכבד מזמנו במציאת יחסי מין מזדמנים בשירותים ציבוריים. כאן הולכים העניינים ומסתבכים. אבל הדרמה הקולנועית הזו עשויה בכזו עדינות עד שכמעט וקשה לקרוא אפילו להסתבכות הזאת דרמה. זה סיפור ההולך מפרט קטן אחד לשני ואיננו מייחס חשיבות לאף אחד מהם על פני האחר, סיפור על ילד קטן שכל דבר מעורר את עניינו ואת הגילוי העצמי של רגשותיו. מעבר למערכת היחסים בין המתבגר למורהו, יש כאן דרמה מקבילה, והיא מה שקורה בין הוריו של השניים ומערכת היחסים ביניהם, לאור מה שעובר על אמרסון (או, לפחות, מה שהם יודעים שעובר עליו) ובכלל. בוכבינדר מצליח לנתב את שלושת המערכות הללו - המשפחה, ההורים יחד ואחד נגד השני ואמרסון והמורה בשיווי משקל מדויק.


עקב תקלה טכנית לא ניתן להציג את המשך הכתבה. 

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...