> 

קליידוסקופ של זהויות

תערוכה חדשה שנפתחת היום בבית הפתוח בירושלים, בוחנת את מורכבות ההגדרה "מגדר" ואת ההתכתבות בינה לבין מרחבים שונים. המציגים, סטודנטים לאומנויות בירושלים, עוסקים במורכבות החוויה המגדרית ותפקודיה

"מרחב מגדרי", תערוכה חדשה של סטודנטים לאומנויות בירושלים, בוחנת את המגדרים השונים הקיימים, ואת המרחבים המשתרעים ביניהם. היא מערבת בין יצירות מתחומי אומנות שונים, ומתרכזת בציור, פיסול וצילום.

התערוכה, שתיפתח היום (שני) במשכנו החדש של הבית הפתוח בעיר, תימשך עד ה-17/05, ובמסגרתה יתקיימו מפגשים עם היוצרים ואמנים אורחים. בעבודה מוצגות עבודותיהם של יוצרים צעירים מבתי ספר שונים, ובהם "בצלאל", "מוסררה" ואחרים. את התערוכה אוצרים עדי ימנה כרמיל ורון בן גידה. "התערוכה מציעה נקודת התייחסות לנושא של מרחב מגדרי", אומר בן גידה. "מרחב הוא סמן של מקום, תרבות ושפה, של הזירה הפרטית והפומבית שבה אנחנו חוזרים ונשנים את הזהות המגדרית שלנו. מובלעת פה התפיסה הביצועית של מגדר, של הגדרה של מגדר".

"המרחב המגדרי הוא מקרה פרטי של מרחב - גם מרחב אומנותי - כשכל עבודה בודקת, בדרכה שלה, את המיקום שלה בקשר שבין הזהות המגדרית לבין המרחבים הפרטי והפומבי, בחלק מהמקרים הבדיקה באה לידי ביטוי במפגשים של הצופה עם העבודה ובחלק אחר - בדיאלוג שבין הדימוי למסע החומרי של העבודה. יש עבודות שהבדיקה מתנסחת בהן תוך כדי תהליך העבודה של האומן והיצירה עצמו". העבודות נאספו לאחר פנייה של אנשי הבית הפתוח ליוצרים ובעיקר לסטודנטים לאמנות, שבעקבותיה הגיעו עשרות עבודות מסטודנטים שונים. "מכל ההצעות שקיבלנו נבחרו עבודות שנתנו מרחב התבוננות על הנושא המגדרי, כך שבין הקטגוריות המגדריות הקיימות, ובהן גבר, אישה וכדומה, נגלה מצע רב גוני", אמר בן גידה. לדבריו, "בעיניי, יש כאן משהו דומה להתבוננות בקליידוסקופ, שכאשר אתה מתבונן בו אתה רואה את האור נשבר על חלקי זכוכית, וביחד הם יוצרים מגוון צורות ומגוון צבעים. במקרה של המרחב המגדרי, טרנסג'נדר הוא אחד מהם".

אחד הצילומים בתערוכה הוא של ימנה כרמיל, המציג שתי דמויות על רקע בימת תיאטרון - הניתנת לפרשנות כמעין אמירה על בני האדם כשחקנים במרחב המציאותי היומיומי. "בצילום הזה, לדוגמה, יש מטאפורה של גבר אחד שלבוש בגדי אישה וגרביונים, וגבר שני שלבוש בחולצה ומכנס. יש בצילום הזה מעין אווירת משחק מאוד חזקה". בתערוכה משתתפים גם גיא אגלר, נטע אלקיים, דוד אמויאל, דינה אשורוב, נועם בלומנטל, דינה ברמן, איתי דויטש, אדם חבקוק, רויטל כהן, רותי ערן, זמר פלד ונעמה פניכל.

"מרחב מגדרי", הבית הפתוח, רחוב הסורג 2, ירושלים.

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...