עוד בתרבות ובידור
 >  > 

"האגודה מבריחה את הקהל מגבר השנה"

תגובות מעורבות בקרב אנשי לילה גאים על החלטת האגודה לתמוך באיסור עישון בתחרות "גבר השנה". שירזי: "האגודה צריכה לתת גג גם לי, כהומו מעשן. מטרת האגודה היא לאחד בין הומואים ולא לקחת צד". סער נתנאל: "כל עוד הם עושים את זה בהידברות - זה בסדר"

תגובות מעורבות בקרב אנשי לילה גאים לאחר החלטת האגודה להפציר במועדון התיאטרון "לכבד את לשון החוק" בכל הנוגע לעישון בתחרות "גבר השנה" של "הזמן הוורוד" ולשתף פעולה עם "מטה המאבק בעישון הכפוי" שהקים אמיר סימן-טוב. חלקם אומרים כי זו זכותם של אנשי האגודה לעשות את זה, אחרים מביעים על ההחלטה ביקורת חריפה וטוענים ש"האגודה מתעסקת בדברים לא רלוונטיים".

שמעון שירזי, מארגן ליין ה- FFF, אמר: "במה הם מתעסקים? שהאגודה תתעסק בדברים חשובים, כמו, למשל, שיהיו יותר אנשים באגודה ושידעו על קיומה בכלל. אנחנו רוצים לדעת איך אפשר לעשות שתהיה אגודה ראויה ושלא תתעסק בדברים כאלה לא רלוונטיים". הוא טען כי האגודה לא צריכה להתעסק בדברים כאלה.

הוא הוסיף כי "במועדון לילה יש מכונות עשן, יש זיונים, יש אלכוהול, אז מה הם פתאום מתעלמים מזה? מה... זאת גלריה? אנחנו באים לתערוכה? מועדון לילה זו פנטזיה". לדבריו, "האגודה בכלל לא צריכה לקחת צד בדבר כזה כי מטרתה להיות בצד גם של אלה שמעשנים וגם אלה שלא. האגודה צריכה לתת גב גם לי, כהומו מעשן. היא לא צריכה לקחת צד. מטרת האגודה היא לאחד בין הומואים ולא לקחת צד". על התחרות אמר שירזי כי "נראה לי שבמקום שהם ידאגו שאנשים יבואו אליה - הם רק מבריחים את הקהל".

גלית בן שמחון, ממנהלות המינרווה, אמרה כי הצעד של האגודה "מגוחך ברמות. מועדון התיאטרון הוא לא מסעדה.על הבר, למשל, מותר לעשן. מי שלא רוצה לספוג עשן - שלא יגיעו לברים. אני מעשנת על הבר שלי ואם זה לא מתאים למישהו - שלא יגיע לבר.". היא אמרה שאמנם, מהאוכלוסייה הכללית רק 30% מעשנים, אבל "מקרב הבליינים - בערך 70-80% מעשנים. האגודה צריכה לדעת ש-50-70% לא יגיעו. העד של האגודה לגיטימי, אבל היא צריכה לקחת את זה בחשבון. הם צריכים לצפות שחצי מההכנסות שלהם לא יהיו להם. האגודה יכולה לעשות את העבודה כנגד עישון, אבל בין זה לבין להתערב בעסק פרטי ולגרום לו לזרוק 70% מהלקוחות יש פער גדול מאוד".

היא הוסיפה כי "מדובר כאן בפרנסה של בעלי הברים והמועדונים, אז אי אפשר לכפות את דעת המיעוט על רוב הבליינים". לדבריה, אם האגודה תדרוש את הפסקת העישון במינרווה, "אני אגיד להם שכל עוד 80% מהלקוחות שלי מעשנים - אני אפילו מסרבת לדבר אתם על הנושא הזה. חלק מהחוויה של בר הוא עישון ושתייה. כל עוד אנחנו פועלים במסגרת החוק, שמתיר לעשן בברים - לא תהיה להם שום זכות לבוא אלינו בטענה".

"ההחלטה הסופית - של מועדון התיאטרון"

סער נתנאל, שחוץ מהיותו חבר מועצת עיריית ירושלים הוא גם הבעלים של הפאב הירושלמי הגאה שושן, אמר כי "סיגריות הן חלק מהבילוי, עם הבירה, הסמול טוק והכל. מצד שני, אף על פי שאני מעשן, אני כן חושב שזה לגיטימי שלהרבה מאוד אנשים זה מפריע. צריך למצוא כאן את שביל הזהב. בכל מקרה, המחוקק צריך לתת את הדעת גם על זכויותיהם של בעלי העסקים ועל הפגיעה העתידית בהכנסותיהם".

נתנאל אמר כי "אני כן מאמין שצריכה להיות הפרדה בין מעשנים ולא מעשנים. בשושן, למשל, זה בלתי אפשרי, מפאת גודל המקום. ניסינו לעשות ערב ללא עישון וזה לא הוכיח את עצמו. אני חושב שזה צריך להיות בהידברות ולא בטרור, לרווחת כל הצדדים. יש לאנשים זכות לנשום אוויר נקי, אבל גם למעשנים יש זכות לעשן מבלי לקפוא בקור בחוץ, וגם לבעלי העסקים יש זכות להתפרנס בכבוד. מסיוריי באירופה אני רואה שאפשר למצוא פתרון לזה, צריך רק רצון וצריך שהמדינה תעזור".

במקרה הזה, אמר נתנאל כי "האגודה יכולה לבקש, זה נראה לי בסדר. ההחלטה הסופית היא של מועדון התיאטרון ולא של האגודה. כל עוד האגודה לא מכריחה אף אחד ועושה את זה במסגרת הסברה והידברות - זה נראה לי בסדר ולגיטימי".

ביקשנו גם את התייחסותו של שי רוקח, מבעלי האוויטה - מקום שנגדו הגיש סימן-טוב כתב תביעה - אולם הוא סירב להגיב.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...