עוד בתרבות ובידור
 >  > 

מינרווה: "היום חשפנות - מחר זנות"

קבוצת לסביות ופמיניסטיות מארגנת ביום שני הקרוב מחאה מול המינרווה נגד ליין הסטריפטיז שיחל באותו ערב במקום: "אם מביאים עכשיו חשפניות - לך תדע מתי זה יגיע לזנות בשירותים של המינרווה". מנהלת המינרווה בתגובה: "מופעי סטריפטיז - אומנות מרגשת לכל דבר"

התארגנות בקהילה הלסבית לקראת המופע הראשון בליין מופעי הסטריפטיז מעורר המחלוקת, שעתיד להתקיים ביום שני הקרוב במינרווה. קבוצה של לסביות ופמיניסטיות מארגנות מחאה מול המקום עקב מה שהן מכנות ניצול ופטריארכליות. לטענתן, "אם מביאים עכשיו חשפניות - לך תדע מתי זה יגיע לזנות בשירותים של המינרווה". במינרווה טוענים כי הם מתכוונים שלא להתייחס למחאה, אולם מנהלת המקום, גלית בן שמחון, שולחת אי מיילים ו- SMSים הקוראים להגיע למקום בעת ההפגנה על מנת להביע בו תמיכה. גם מארגנות המחאה שולחות אי מיילים בבקשה להגיע אליה.

בשבוע שעבר הכריזו בעלות המינרווה כי במקום עומד להתחיל ליין של מופעי חשפנות של בנות מועדון ה"פוסיקט" - מקום שמקיים, בדרך כלל, מופעי חשפנות לגברים. הודעה זו עוררה מחאה בקרב לסביות ופמיניסטיות רבות. ביום שני הן מתכוונות להגיע למינרווה ולהביע את דעתן. רוני הכהן, מיוזמות המחאה, אמרה כי בעלות המינרווה "מעתיקות דפוסים פטריארכליים, הופכות אותנו לצרכניות חשפנות כמו גברים מסוימים באוכלוסיה ההטרוסקסואלית. זה מזהה אותנו עם צרכנים של חשפנות וזנות".

לדבריה, "אני בספק גדול אם החשפניות של הפוסיקט מגיעות לשם מרצונן המלא. מי שמגיעה לעבוד בחשפנות עושה את זה מתוך מצוקה וחולשה, מתוך מקום של חוסר ברירה, לא של חוזק. הרבה בנות אומרות שמשפיל אותן לעבוד כמלצריות, אז על אחת כמה וכמה בתור חשפניות".

הכהן הוסיפה כי "אנחנו מכבדות את החשפניות אבל מגנות את מועדוני החשפנות ותעשיית המין שלטעמנו, מנצלות אותן בשל פנטזיות של שליטה והחפצה של נשים".

לטענתה, "מעבר לזה, לא שאני אוהדת גדולה, אבל אם הן רוצות ליצור התעסקות באירוטיקה בתוך הקהילה - שייצרו משהו מתוכנו, לא מודל גברי. חשפנות גם מייצגת מודלים של ברביות ולא ממש רוצים את זה בקהילה".

הכהן טענה כי במופעי חשפנות "יש מצב שהוא ממש גבולי לזנות והרבה מהחשפניות מגיעות למצב של עבודה בזנות. אם מביאים עכשיו חשפניות - לך תדע מתי זה יגיע לזנות בשירותים של המינרווה".

"אנחנו באות מתוך מקום של שיח"

הכהן אמרה כי "אנחנו יוצרות קשר עם כל מיני ארגונים רלבנטיים, לנסות להביא כמה שיותר לסביות ופמיניסטיות שתעמודנה בחוץ ותדברנה, לנסות לפתוח להן את העיניים. אנחנו באות מתוך מקום של שיח ולא מתוך מקום של מלחמה. אנחנו לא באות להילחם במינרווה". לדבריה, "המנהלות (של המינרווה GayMap) לא מבינות איזו אחריות הן לוקחות על עצמן בזה שהן מביאות את זה. אנחנו לא נגד התעסקות במין מתוך מקום שמרני. אנחנו פשוט שואלות: הנאה על חשבון מי?"

גלית בן שמחון, ממנהלות המינרווה, אמרה בתגובה כי "אני מכבדת את דעתן ומבינה מאיפה הן מגיעות. גם בפמיניזם אין הסכמה בנושא הזה. מה שהן מנסות לעשות זה סוג של צנזורה ואנחנו, כמקום פלורליסטי, מאפשרות הרבה מאוד סוגים של ערבים".

לדבריה, "אנחנו רואות במופעי סטריפטיז כאומנות לכל דבר שמרגשת באותה מידה כמו שמיעה של מוזיקה טובה. כל הבנות שמגיעות למופע בפוסיקט מגיעות מרצונן החופשי". בתשובה לשאלה מהיכן היא יודעת את זה, השיבה בן שמחון כי "אני מכירה אותן, חלקן אפילו חברות שלי, ווידאתי את זה. הן מגיעות להופיע במינרווה בשמחה, אנחנו משלמות להן מצוין ואני חושבת שאנחנו מספקות להן מתחם מכבד ומעריך. בשבילן, לצאת מעולם הגברים ולבוא לעולם של נשים זה מרגש מאוד. הבנות האלה לא מנוצלות בכלל, יש שם אפילו ויכוח מי מגיעה כי מנהל המקום לא שולח את כולן".

בן שמחון ציינה כי המינרווה מקיים ליין מופעים של מלכי ומלכות דראג, בו יש אירוטיקה מתוך הקהילה. היא הוסיפה כי "אני לא מבינה למה הן חושבות שנשים לא מסוגלות ליהנות ממופעי חשפנות של נשים. אנחנו נשים שנהנות מופעי חשפנות של נשים, שאוהבות נשים, שנהנות מסקס עם נשים".

בן שמחון אמרה כי במינרווה מתכוונות להתעלם מהמחאה: "אני לא עושה מלחמות ואין לי מקום למלחמות. כל עוד הן ביקשו רישיון מהמשטרה, אין לי מה לעשות. עם זאת, אני מבקשת שהן תעשנה את זה בצורה מכובדת. זכותן להביע את דעתן, יש מקום לדעות שונות, אבל אני מבקשת שלא יפגעו או יעליבו באלה שכן מעוניינות להיכנס".

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...