עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

המדריך ללסבית המתחילה: פרק י'

חלק שלישי ואחרון בנושא סמלי גאווה. על סרטים, משולשים וסמלי מין.

בפרקים האחרונים דברנו על דגלים ושונות. מה נשאר? סרטים, משולשים וסמלי מין.
אז... מהקל לכבד:

משולשים
בגרמניה של לפני, בזמן ואחרי מלחמת העולם השנייה היה סעיף בחוק, סעיף 175, שאסר על קיום יחסי מין הומוסקסואליים. הומוסקסואליים במובן הכי גברי של המילה.
כשהנאצים עלו לשלטון הם החלו לאכוף את הסעיף, ובשנים 1939-1937 נעצרו כעשרים וחמישה אלף הומואים, סורסו, ונשלחו למחנות הריכוז. ב-1942 הוחמר העונש על קיום יחסים הומוסקסואליים לעונש מוות.
במחנות הריכוז הייתה נהוגה שיטת מיון של האסירים - משולשים (שפיץ למטה) בכל מיני צבעים כשכל אחד הביע את הסיבה בגללה אותו אסיר נמצא שם. פושעים רגילים סומנו בירוק, פוליטיים באדום, אנטי סוציאליים בשחור, הומואים - בוורוד. יהודי הומו סומן במשולש צהוב שעליו משולש ורוד.
לאחר המלחמה שוחררו האסירים היהודים והפוליטיים. מכיוון שכל היתר היו שם בהתאם לחוקים התקפים של גרמניה, ההומואים, יחד עם יתר הפושעים, נשארו במחנות גם לאחר המלחמה. רק עשרים וארבע שנים אחרי המלחמה בוטל סעיף 175 בחוק הגרמני.

הלסביות לא נכללו מעולם בקטגוריית המשולש הורוד. על פי הדוקטרינה הנאצית - לסביות בכלל לא היו קיימות. אם אשה סירבה לנהוג בהתאם למקובל על קובעי הכללים הגברים (וזה כלל לסביות, פמיניסטיות, חוסר קונפורמיות, אי רצון לבשל, לנקות או לגדל ילדים ועוד ועוד) היא סווגה כאנטי סוציאלית ונכלאה תחת אשמה זו. ככזו - הסיווג של הלסביות היה משולש שחור.

ב-1970 החל השימוש במשולש הורוד כסמל לתנועת השחרור ההומואית. ב-1980 הסמל תפס תאוצה כשאקט-אפ AIDS Coalition to Unleash Power אימצה סמל זה - אבל הפכה אותו כדי לסמל מאבק פעיל לעומת התנגדות סבילה.

משולשים נוספים הקיימים הם המשולש הבורגונדי - שכנראה סימל טרנסג'נדרים במחנות, ושילוב של שני משולשים - עליון ורוד ותחתון כחול שיש ביניהם חפיפה (שקוראים לו גם ביאנגלס). סמל זה צץ בעשור האחרון לייצוג הביסקסואליים. המקור לא ידוע לי - אולי ההבדל בין וורוד-וורוד לכחול-כחול כייצוגים של נשי וגברי או כייצוגים של הומואי וסטרייטי.

סרטים
"סרט", במובן הסמל, הוא מעין לולאת בד הצמודה לבגד, או המופיעה ככזו בצמוד לאתר. ישנם חמישה סרטים המזוהים עם הקהילה:
אדום, ורוד, לבן, צבעוני וכחול.

אדום - מודעות לאיידס. הוא נוצר במקור על ידי הזמר/פזמונאי פול ג'אברה והקבוצה הניו-יורקית ל-AIDS-Visibility ב-1991. ההשראה לסרט כסמל באה מהסרטים הצהובים שתמכו בחיילים האמריקאים במלחמת המפרץ (ועוד יותר במקור מהשיר Tie a yellow ribbon 'round the old oak tree). ולמה אדום? כי איידס מועבר בדם, וגם בגלל הקשר לתשוקה ואהבה.

ורוד - מודעות לסרטן השד.

לבן - מודעות לאחוז ההתאבדויות בקרב הנוער ההומולסבי. המקור שלו הוא חוויאר נפטוס - ניצול ניסיון התאבדותי כנער והוא ממומש בעיקר ברשת. ההשראה ליציאת הסרט הזה הייתה נאום שנשא ג'ייסון בולטון - נער שנזרק מתיכון בדטרויט בגלל נטיותיו ודבר על כך במצעד הגאווה בלנסינג, מישיגן ב-1997. ולמה לבן? בגלל צלילות המחשבה שאותה הפגין ג'ייסון ובגלל תום הנעורים.

צבעוני - או ליתר דיוק כחול אדום שחור ועליהם סימן של פיי (אות יוונית) - זהו סרט המסמל תמיכה בריבוי בני זוג. הוא מבוסס על הדגל שעוצב על ידי ג'ים אוונס. כל צבע מסמן היבט אחר:
כחול - פתיחות וכנות בין כל השותפים ליחסים.
אדום - אהבה ותשוקה.
שחור - סולידריות כשהם בארון כמרובי בני זוג.
הפיי מתורגמת באנגלית לפ' (p) כמו האות הראשונה בפוליאמרי - ריבוי בני זוג. הפיי עצמה היא מוזהבת כדי להדגיש את הערך שכל אחד מהשותפים מייחס ליתר.

כחול - חופש הדיבור באינטרנט. הסמל נולד עם החלת חוק הצנזור באינטרנט ועליית גל הביקורת בעקבותיו. בהתחלה המחאה כללה השחרת אתרים, לאחר מכן אומץ סמל זה. כיום, בניסיון למנוע צנזור, חל עידן השיטור הפנימי וההזהרות באתרים.

סמלי המין
סמלי המין מקורם במיתולוגיה הרומית. לכל אל היה סמל משלו. הסמל של האל מרס (ארס לחובבות המיתולוגיה היוונית, או זינה) היה עיגול וחץ יוצא ממנו בזוית של שעה שתיים. מרס היה אל המלחמה וסמל לגבריות בוטה.
הסמל של ונוס (או אפרודיטה ביוונית), אלת היופי והאהבה, היה עיגול וצלב בשעה שש.
בשלב הראשון אומצו שני סמלים אלו כסמלים למין - זה של מרס סימל זכר, זה של ונוס סימל נקבה.
בשלב השני החלו שילובים של שני הסמלים הללו, וזאת, איך לא, ב-1970.
זכר-נקבה סימל ברידרים, זכר-זכר סימל הומואים ונקבה-נקבה: או, תודו שהייתן מצפות שזה יסמל לסביות - אבל האמת שבהתחלה זה דווקא סימל פמיניסטיות. לסביות סומלו על ידי שלושה סמלי נקבה. (יענו - לא רק פמיניסטיות, אלה פמיניסטיות פלוס).

ועכשיו לכל הסיפור. יחד עם סמל הזכר-זכר, גם הלסביות התחילו לייצג את עצמן בנקבה-נקבה. אבל אז התברר שהפמיניסטיות, לפניהן, כבר תפסו את הסמל הזה. כפשרה הוחלט על שלושה סמלים ללסביות לעומת שניים לפמיניסטיות גרידא.
לאור חוסר ההגיון בייצוג, עם הזמן המשמעות התחלפה - והיום שתי נשים מייצגות לסביות, שלוש - פמיניסטיות.

ביסקסואלים גם רצו, אבל פה זה מתחיל להסתבך.. אז חוקי בסיס לייצוג ביסקסואלי הם כאלו:
המין של המיוצג מגיע באמצע - נקבה לנקבה, זכר לזכר. משני צדי הסמל הראשוני יופיעו שני הסמלים - זכר ונקבה. וככה קיבלנו שני שילובים: זכר-זכר-נקבה (גבר בי) וזכר-נקבה-נקבה (אשה בי).
ואיך נייצג את הרעיון הביסקסואלי נטול המיניות העצמית? לצורך זה נשתמש בארבעה סמלים: נקבה-נקבה-זכר-זכר, וכך נקבל את כל השילובים : נקבה ונקבה, נקבה וזכר, זכר וזכר - לסביות, סטרייטיות, סטרייטים והומואים ביחד.

טרנסג'נדרים היוו בעיה אפילו יותר גדולה. הייצוג שנבחר להם הוא של עיגול בודד ועליו גם החץ של מרס וגם הצלב של ונוס (בניגוד לשני עיגולים משולבים). כך הם הצליחו לשלב את הנשיות והגבריות כחלק מאותה יישות.
באופן פרדוקסלי (לטעמי) קבוצה נוספת שעושה שימוש באותו הסמל ממש היא קבוצת האנדרוגניים - ומאותן סיבות ממש...

ייצוג אחר של טרנסג'נדרים והרמפרודיטים (הרמפרודיט - מי שנולד עם אברי מין של שני המינים) התעלם לגמרי מסמליהם של ונוס או מרס ובחר להשתמש בסמל של מרקורי (הרמס): עיגול, בתחתיתו צלב (בדומה לונוס - רק ארוך יותר) ומעליו חצי עיגול.
ולמה מרקורי? כי על פי המיתולוגיה היוונית להרמס (שליח האלים) ולאפרודיטה היה ילד שנקרא הרמפרודיטוס והוא היה גם בן וגם בת (ומכאן גם מקור המילה. דאה). מכיוון שלהרמפרודיטוס לא היה סמל משל עצמו (מהמיתולוגיה הרומית הוא כנראה נעלם) - ההרמפרודיטים אימצו לעצמם את סימלו של אביו - מרקורי. בסמל זה הצלב מייצג את הנשיות וחצי הסהר את הגבריות - כאשר ביחד הם מהווים איזון.


עד כאן על סמלי גאווה. הפרק הבא קצר יותר ומשעשע יותר, מבטיחה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...