עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

המדריך ללסבית המתחילה: פרק ח'

חלק ראשון משלושה בנושא סמלי גאווה. למה טוב להכיר סמלי גאווה? מהו לבריס ומהי למבדה? ומה הקשר בין קרנפים ללסביות?

בסרט קשורות (ובעברית: "באונד") יש קטע כזה די בהתחלה שבו שתי נשים יושבות ומדברות. אחת לסבית "סטריאוטיפית" (ואם זה לא היה ברור עד עכשיו אז לילה קודם היא התחילה עם מישהי בבר דייקיות) ואחת שקודם ראינו אותה עם החבר שלה.
לצורך הפשטות - קורקי (ג'ינה גרשון) היא הדייקית, והשניה, שאני לא זוכרת איך קוראים לה (אבל ג'ניפר טילי משחקת אותה).
השניה אומרת לה שיש לה קעקוע יפה של לבריס. אחר כך היא שואלת אותה האם היא מופתעת מזה שהיא יודעת מה זה לבריס. אחר כך הן מזדיינות.
מוסר השכל: אם גיידאר עובד בין היתר על סמלי גאווה, ואם גיידאר הוא דרך למצוא בחורות, אז רצוי שהלסבית המתחילה תזהה את אותם סמלים מקובלים (יותר או פחות) שבאים להגיד - תראו! אני לסבית!

בגלל הריבוי, ובגלל שגם בא לי להגיד כמה מילים על הסמלים, מקורם, משמעותם וכו' אני אחלק נושא זה לכמה נושאים:

שונות (למבדה, לבריס, קרנפים סגולים, ינג יינג, ידיים סגולות)
דגלים
סרטים
משולשים
סמלי מין (נו, העיגולים האלו עם הצלבים והחצים).

לא מתחייבת על הסדר או החלוקה..

אז.. שונות (הנושא האהוב עליי):

למבדה (מבוטא 'למדה')
הלמבדה היא אות יוונית, שבתרגום חופשי לאנגלית היא L ולעברית היא ל'. ב-1970 קבוצה שנקראה ה- GAA, ה-Gay Activist Alliance פרשה מארגון הגג של ההומואים, ה-GLF, כחצי שנה לאחר הווסדו (לאחר מהומות סטונוול).

הרקע לפרישה: ה-GLF רצו להתארגן כקבוצת גג המייצגת לא רק את ההומואים והלסביות, אלא גם את תנועות השחרור של הנשים ושל השחורים בארה"ב. ה-GAA אמרו שעדיף להתמקד בזכויות ההומואים והלסביות בלבד (הערת ביניים.. רטרו או רטרו, והאין זה מצחיק שמה שבשנות השבעים נחשב מיינסטרים היום זה קיצוני, ולהפך?).

ה-GAA חיפשו סמל הומולסבי חדש ובחרו באות למבדה. מצד אחד, הארון היה אז הרבה יותר עמוק והלמבדה יכלה לעבור בתור סמל לפרטרניטי (בית אחווה גברי של סטודנטים) - או במילים אחרות הארון היה חלק מהסמל. מצד שני, היו כנראה הרבה סיבות נוספות לבחור דווקא באות הזו. מכיוון שמשרדי ה- GAA נשרפו על ידי ארסניסט בסופו של דבר, יחד עם כל הרישומים והמסמכים, ומכיוון שהארגון מעולם לא התאושש משריפה זו, יתר הסיבות הן בגדר שמועות.

הסיבות המקובלות הן:
- ל' לליברציה - חופש
- הספרטנים האמינו שהלמבדה מסמלת אחדות, אז אולי בגלל זה.
- הרומאים האמינו שהלמבדה מסמלת את אור הנאורות המאיר את חשכת הבורות.
- בפיסיקה ובכימיה הלמבדה מסמלת אנרגיה ושינוי.

השימוש בסמל זה הולך ודועך - אך עדיין קיים.

הלבריס (labrys)
הלבריס הוא גרזן דו צדדי המשמש הן לקציר והן ככלי נשק. הוא נוצר לראשונה ככל הנראה לפני כשמונת אלפים שנה.

ככלי נשק הוא היה כלי הנשק המועדף על שבטי האמזונות שהיו בשליטה נשית באזור קזחסטן.
ככלי חקלאי הוא היה מקושר לעיר העתיקה קאטאל הויוק במה שהיום טורקיה. זו הייתה עיר שלווה שהתקיימה כאלף חמש מאות שנה ללא מלחמה, בערך 6000 שנה לפני הספירה. בעיר זו סגדו לאלת האדמה, והלבריס היה מעבר לכלי חקלאי גם כלי דתי.

גם בתרבות המינואית העתיקה בכרתים (3000-1100 לפנה"ס) רווח השימוש בכלי חקלאי זה. לא רבות ידוע על התרבות המינואית. מה שידוע הוא בעיקר כתוצאה מחפירות בהן התגלה ארמון קנוסוס שהוא מין מבוך ענק של חדרים ומסדרונות מקושט לרב על ידי הלבריס. הקשר בין הארמון המבוכי לקישוטי הקירות הם גם המקור למילה לבירינט - מבוך. ההנחה היא שזה הארמון המקושר לאגדת המינוטאור.
התרבות המינואית הייתה ברובה מטריאכלית. הדת סבבה סביב אלה חשופת חזה שהייתה שומרת הנשים. לרוב החזיקה האלה נחשים בידיה כסמל פריון וחקלאות, והייתה מוקפת בנשים נושאות לבריס (ככלי חקלאי).

הלבריס היה סמל דתי עד לפרוץ הרומאים - ואז הפך בעיקר לנשק ושינה את שמו לגרזן (battleaxe), ולבסוף הוחלף בחרב.

ב-1970 אומץ הלבריס רשמית כסמל נשי-לסבי-פמיניסטי.

יד סגולה
ב-1970 פרצה קבוצה למשרדי עיתון ה"אקסמינר" בסאן פרנסיסקו. כמחאה על מאמר מערכת הומופובי, הם שפכו על עצמם דיו סגול והשאירו חותמות ידיים על כל דבר שיכלו. ההשראה לכך הייתה מ"היד השחורה" - מאפיה ניו יורקית.

לתקופת זמן קצרה אומצה חותמת היד הסגולה כסמל לאקטיביזם הומולסבי.

קרנף סגול, עם לב אדום
ב-1974 נוצר סמל זה על ידי שני פעילים בוסטונים - או ברני טואל וטום מורגנטי או ברני טואל ודניאל ת'קסטון. בהתחלה הוצג הסמל ברכבת התחתית בבוסטון על מנת להגביר את המודעות הסטרייטית לנושאים גאים. אחר כך הוא פשוט דעך..

למה קרנף? לדברי טואל קרנף הוא חיה לא מובנת ומפחידה, למרות שהיא מאד עדינה. אבל מצד שני כשקרנף מעוצבן הוא תוקף באכזריות. ולמה לב? כי זה סמל לאהבה ואנושיות בכל אדם באשר הוא אדם.
וסגול - טוב נו, סגול זה גאווה הומולסבית.

יינג ינג עם חץ מקורס לימינו
נבחר ב-1992 לסמל הביסקסואלים האוסטרליים. כל לסבית מתחילה בת"א (או בפריפריה) חשוב מאד שתדע את זה.


זהו זה בנתיים.
בפרק הבא דגלים...

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...