עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הכל אודות אבא

זוג הומוסקסואלים החיים יחד כ-10 שנים, מחליטים להפוך להיות הורים באמצעות אם פונדקאית. הסרט "אינסטינקט אבהי" עקב אחריהם במשך חודשים ארוכים ומאפשר להציץ אל הורות לגמרי אחרת

"אני שואל את עצמי אולי זה סימן שאנחנו לא צריכים להיות הורים. אולי שאני יכול להסתפק בילדים של החברים שלי, להיות הדוד הכי טוב שלהם. אבל אני רוצה ילדים שלי. גברים מבינים אותנו כשאנחנו אומרים שאנחנו לא רוצים לאמץ. הנשים לא מבינות מדוע אנחנו מתנגדים לאימוץ ורוצים אם פונדקאית. כנראה שזה משהו בגבריות, מהעבר הקדמוני שלנו". מובאה זו מתוך הסרט "אינסטינקט אבהי", מסכמת במידה רבה הלך הרוח של זוג ההומואים שרוצים לאמץ ילד. השניים חיים יחד כעשר שנים, ולאחרונה הם חושבים על הבאת ילד לעולם. הבחירה שלהם היא דווקא באם פונדקאית, תמורת סכום של 13,000 דולר ומסכת ייסורים, שארכה יותר משנה. במהלך שנה זו הצליחו השניים להכניס להריון את האם הפונדקאית, לחוות את ההפלה של העובר, לטוס לחופשה ארוכה בחו"ל, כמעט להתחרט ולבסוף להחליט להמשיך במאמצים להיות הורים. בני משפחתם של השניים מגיבים יפה להחלטה, ואפילו בעלה בנה הצעיר של האם הפונדקאית לעתיד מצדדים. "אני אוהבת הומוסקסואלים", אומרת הגברת, המגדירה עצמה כ"מכשפה". לכל אורך הסרט משובצים קטעי ההפריה שיכולים היו להיות עדינים יותר. מזרק ממולא בנוזל זרע, הנדחק אל בין רגליה של האם המיועדת ומוזרק לה בזהירות, הוא לא מחזה מלבב בשעת ארוחת הערב.

"אינסטינקט אבהי" שתשודר הערב (ה') ב-22:20 ובשידור חוזר מחר (ו') ב-21:00, מציגה מבט מפוכח לנושא הזוגיות ההומוסקסואלית הגברית. מדובר כאן בהצצה נדירה לתוך עולמם של שני גברים ומשפחתם, דיאלוגים של הצלחה וכישלון, חשש מאובדן האהבה והתפרקות מערכת היחסים כתוצאה מהרחבת התא המשפחתי, ועוד נושאים שלרוב לא עולים לשיח הציבורי. למרות שמדובר בסך הכל בסיפור אחד ובלתי-מייצג, ניתן להבחין בו בעקרונות היסוד של ההורות הגאה. ולפרקים נראה כי מדובר בתופעה אגואיסטית לחלוטין. רבים טוענים כי הורות מכל סוג היא מעשה אגואיסטי, שנעשה בדרך כלל מרצונם של זוג מבוגרים, ובהתאם להחלטתם. הבחירה להביא ילד ולגדל אותו, היא מעין אינסטינקט הטבוע בנו, ללא קשר לנטייתנו המינית, מנסים יוצרי הסרט להראות. אולם הבחירה בזוג כל כך מוזר, בשילוב סיטואציות הזויות מעט (כמו האם לעתיד, הרוחנית והמטורפת משהו), הופך את הסרט להצצה פרטית מדי, שלפרקים נראית מציצנית ואפילו קצת סוטה. זהו סרט לא קל, שמתנדנד בין עלילה מעט מלודרמטית ובה בחירות קולנועיות ותיעודיות סוריאליסטיות משהו, אך הוא מצליח להעלות בזהירות דיון בשאלת ההורות הגאה, ובמאפייניה הייחודים של הורות הומוסקסואלית בין שני גברים שמנסים להפוך להורים, ללא 'התערבות' נשית בחייהם.

"אינסטינקט אבהי", ערוץ 8, 22:20. שידור חוזר ביום ו' ב-21:00

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...