עוד בתרבות ובידור
 >  > 

גיאות ושפל

יהודי ואוחצ'ה נפגשים במחנה ריכוז. זאת לא התחלה של בדיחה, אלא של הצגה נפלאה. "שעונים" מטפלת בנושאים טעונים עם הרבה הומור, חום ואנושיות. השחקן הוותיק רמי ברוך לצד רועי הורוביץ – כשרון צעיר במחזה המבויים ברגש ובאומץ. מחזה מטריד ומעורר מחשבה, המציג את הפסגה והשפל האנושיים

בחדר קטן במחנה ריכוז נפגשים שניים - השען היהודי בנימין הירשפלד, שיודע לתקן שעונים, והנס - הומו גרמני מוחצן, שיודע "להסתדר", ועל שניהם מפקח קאפו סאדיסט. המפגש ביניהם הוא כפוי ורווי מתח, והמתח הזה בונה את הסיפור, כשבנימין והנס מגשרים על המתח השורה בינהם בהומור, חום ואנושיות. זווית מעניינת לסיפור בנושא השואה, שהוצג ויוצג עוד רבות בתיאטרון הישראלי. המחזה עוסק ברשעות האנושית, אבל גם ביכולת האנושית לבנות חברות בתנאים הקשים ביותר.

המשחק של רמי ברוך, לצד שחקנים צעירים, מחמיאה לשני הצדדים, והוא מרגש ואמין. רונן הורוביץ משחק נפלא. התרגום של שירה פרבר מדוייק. התפאורה מינימליסטית והתאורה פשוטה, ובכל זאת קורה הקסם. זהו תיאטרון אמיתי. תיאטרון נוגע ומעורר מחשבה, שמוגש בתיאטרון תמונע, באמפיתיאטרון קטן ואינטימי, ובמחיר ידידותי. הבימוי של לי גילת לא מפחד לגעת בנושאים טעונים, להעלות שאלות תרבותיות מעניינות, ולהציג את הזוועה האנושית כמו שהיא. הורוביץ מגלם הומו נשי מוחצן, בלי עכבות על הבמה. סצינה הומו-אירוטית מועברת בלי רגשות אשם, ובלי להסתיר את המתרחש. נושא השואה הטעון מטופל עם הרבה חום אנושי ועדינות.

ההצגה היא חלק מתוכנית "סל תרבות" שמפעיל משרד החינוך. היא מומלצת לקראת נסיעות של תלמידי תיכון לפולין, וקיימת גם "גרסה מרוככת" שלה לבתי ספר הנרתעים מסצינות הומו-אירוטיות. השחקנים הספיקו כבר לחרוש את הארץ בהופעות בפני בתי-ספר, ואת התגובות הנלהבות של הקהל ניתן לקרוא באתרי ביקורת תיאטרון.

רועי הורוביץ, המגלם את הנס, הוא דרמטורג ומרצה לתיאטרון, יליד חיפה, ובוגר הסטודיו למשחק של ניסן נתיב. הוא מופיע גם בהצגת היחיד 'מיי פירסט סוני' בתיאטרון תמונע, וביים את ההצגות 'הסתברות' (תיאטרון בית לסין ותיאטרון תמונע), ו-'דוממים' (הבימה).

שעונים, תיאטרון תמונע, ההצגה הבאה ב-21.1.
מחיר כרטיס: 25 ש"ח במסגרת "תרבות יום ב", או 55 ש"ח בהצגה רגילה.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...