עוד בתרבות ובידור
 >  > 

גשר צר מאוד

תומר וברק היימן חוזרים עם מיני-סדרת תעודה חדשה ומצויינת, בה הם מפגינים את הכישרון המולד שלהם לעצבן. במרכז הסיפור של "גשר על הוואדי" עומד בית-הספר היהודי-ערבי בכפר קרע

לאחים היימן (תומר וברק) יש כישרון מולד לעצבן והם עושים זאת מצוין כמו שרק הם יודעים. החיפוש האובססיבי אחר פרובוקציות שיחסי ציבור הגונים בצידן, הביא אותם פעמים בעבר לשלוח בלא היסוס יד אמיצה בסחי המבאיש שממנו מבקשת להתעלם האומה. כך היה ב"תומר והשרוטים" ואחר כך בסרטון השערורייתי שהפיקו לרגל החגיגות בכפר ידידה, ערש ילדותם. כעת הם עושים זאת שוב במיני סדרה החדשה שתעלה בקרוב בערוץ "יס דוקו".

הסדרה המצוינת "גשר על הוודאי" מביאה את סיפורו של בית הספר היהודי-ערבי בכפר קרע שבוודאי ערה. בארבעה פרקים מרתקים ועשויים כהלכה, מתעדים ההיימנים את המוסד למן חבלי לידתו, לפני כשלוש שנים ועד היום. הם לא מבזבזים דקות מסך יקרות ונדרשים מיד למנה העיקרית והיא דרך התמודדותם של ההורים, הילדים וצוות המורים עם הניסיון לייצר בכוח נרטיב משותף.

עוד בטרם יתעוררו הציניקנים, מסירים יוצרי הסרט בעצמם את המסכה המפונפנת מעל המוסד ההזוי. כי אין רבותיי נרטיב משותף ואם היו לכם אשליות, תנער לכם הסדרה בלי רחמים את מה שנשאר מהם, לדראון עולם.

ולא משנה מה נאמר בדיון המרוח והמלוקק שנערך אחרי ההקרנה המקדימה של הפרקים בסינמטק תל-אביב. דיון שהשתתפו בו היוצרים, וכמה דמויות מפתח בסדרה. בלטה שם סברין, המורה הערבייה מכיתה ג', המסבירה באחד הפרקים לילדים היהודים והערבים כי יום העצמאות של היהודים, הוא יום הנכבה של הערבים הפלסטינים. מדוע מציינים את יום הנכבה מקשה המורה? ומיד מסבירה. משום שהייתה מלחמה ובה ביקשו היהודים להרחיב את מדינתם החדשה על חשבון האדמות הפלסטיניות. הערבים הפלסטינים גורשו מאדמתם ונושלו ממנה. לכן זהו יום עצוב.

אח"כ תבוא המורה היהודיה עם הסבר משלה ליום החג הלאומי. "הייתה מלחמה" תחזור על מילותיה של סברין, ובגינה נאלצו ערבים לעזוב את אדמתם. אבל, תסייג ותאמר, אין סיבה ליהודים להיות עצובים ביום שבו קמה מדינתם.

"גשר על הוואדי" היא אכן סדרה מדכאת. האחים היימן הולכים עד הסוף וממלאים את שליחותם באומץ. יצירתם חושפת במערומיה לא רק את דרכו החינוכית הנלוזה והמניפולטיבית של מוסד אחד הזוי בבואו להתמודד עם הסכסוך, אלא בעיקר את ממדיה המבהילים של הבורות כמו גם פשיטת הרגל המוסרית של הציבור היהודי בארץ. בתוך העיסוק החולני בבחירת עוד כוכבים נולדים, הוא נכשל לחלוטין בהנחלת זכותנו הבסיסית על הארץ בקרב הדור הצעיר.

בית ספר יהודי-ערבי הוא אתגר חינוכי ראוי ומבורך. כן ירבו. אך לא זו הדרך. בשום פנים ואופן אין לשלול מהילדים הערבים את הזכות לבכות את תוצאותיה העגומות מבחינתם של המלחמה ובתנאי שתאמר להם האמת במלואה על דרך המאבק המזוין שבו דבקו מנהיגי הציבור הערבי מאז ומעולם, דרך ששיאה הפרת החלטת האו"ם ויציאה למלחמה.

ראוי שהילדים היהודים יגלו חמלה לכאבם של הילדים הערבים ביודעם כי אחת מתוצאות המלחמה היא גרושם של תושבי כפרים ערבים שמהם יצאו מתקפות על הישוב היהודי המדולדל. חשוב לא פחות שיבינו ויפנימו את התעקשותנו להאחז דווקא כאן. על כל אלה לא יכולה להיות ולא צריכה להיות הידברות או משא ומתן. מי שרוצה להסית נגד זכות קיומה של מדינת ישראל שיעשה זאת בבקשה בממון החמאס שם ישמחו בוודאי לסייע לו. בינתיים יש לקוות כי בעקבות שידור הסדרה מישהו במשרד החינוך יתעורר ומהר. כי יש גם גבול לחוצפה.

גשר על הואדי: פרק ראשון, יום שלישי, 13/12, 22:00

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...