> 

לנשק את ליאונרד ברנשטיין

לא רבים יודעים שלברנשטיין, אחד מהמנצחים והמלחינים האמריקנים הבולטים של כל הזמנים, היה רומן לוהט עם חייל ישראלי צעיר ב-1948. יאיר טלמור מספר על קורותיו של היוצר החשוב וממליץ על הקונצרט הקרוב של התזמורת הפילהרמונית הישראלית

ליאונרד ברנשטיין (1918-1990) הוא אחד מהמנצחים והמלחינים האמריקנים הבולטים של כל הזמנים. בין יתר יצירותיו והישגיו, חיבר ברנשטיין בשנת 1963 את סימפוניה מס' 3, הידועה גם כ- 'קדיש', אותה הקדיש לנשיא האמריקני ג'ון קנדי. בכורת היצירה נערכה בישראל, עם התזמורת הפילהרמונית ובניצוחו של ברנשטיין, שהיה מנצח אורח קבוע של התזמורת. היצירה זכתה לביקורות נלהבות. היא הולחנה לתפילת האשכבה היהודית - ה'קדיש' תוך שילוב בין סולנית, מקהלה וקריין. רק כמה שנים קודם כתב אמריקני אחר, אלן גינזברג, את הקדיש שלו המוקדש לאמו נעמי.

בשנת 1948, עם הקמת המדינה, הגיע ברנשטיין לישראל, לנצח על הפילהרמונית. כאן ניהל פרשת אהבה עם עזריה רפופורט, חייל צעיר שהיה המדריך שלו בארץ. הרומן שנמשך עד ל-1949.

ב-1951 ברשנטיין התחתן ולזוג היו שלושה ילדים. כאשר נפרד ברנשטיין מאשתו, באמצע שנות השבעים הוא עבר לחיות חיים הומוסקסואלים גלויים, באופן יחסי, עם מי שהיה מאהבו באותם שנים טום קוהרן. לאחר כשנה חזר ברנשטיין לאשתו שהייתה חולה עד למותה ב-1978.

את הצורה בה כתובה היצירה הסביר ברנשטיין בראיון עיתונאי בשנת 1977: "הדוגמה המובהקת ביותר לכתיבה ב-12 טונים היא 'קדיש' הסימפוניה השלישית שלי. היא מכילה כתיבה מורכבת ומעובדת בקפידה בהתאם לשיטת שנברג [שיטה שפיתח המלחין ארנולד שנברג המשתמשת בעקרונות מתמאטיים ובסדרתיות לשם הלחנת מוסיקה ללא טון שליט] ולמוסיקת שנים עשר הטונים. אני זוכר כי כאשר היצירה נוגנה בבוסטון לראשונה, קבוצה גדולה של מלחינים צעירים שבאותו הזמן החשיבו עצמם מאוד אוונגרדים שאבו עידוד מכך שכתבתי לראשונה בשיטת 12 הטונים. ... הם היו נלהבים עד למחצית הקונצרט, עד ל'קדיש' השני, המושר על ידי סופראן והוא שיר ערש לגמרי טונאלי.... הם לא הבינו כי אחת הנקודות העיקריות בעבודה היא כי הייסורים מבוטאים במוסיקת 12 הטונים והם מובילים זה הוא המבנה של היצירה לטונאליות... ...כך שהניצחון לבסוף, האישוש של האמונה הוא טונאלי".

יצירתו של ברנשטיין אינה יצירה קלה. אולם הוא היה מאוד מודע לקהל המוסיקה ואף ניסה לטפח קהל חדש (הוא הנחה סדרת קונצרטים מוסברים בטלוויזיה האמריקנית). היצירות המגוונות שלו כוללות הן יצירות 'קשות' ומוסיקה פופולארית יותר. ההצלחה הגדולה שלו בתחום זה היא המוסיקה לאופרה, ואחר"כ כמובן לסרט, "סיפור הפרוורים".

בקונצרט ישתתפו זמרת הסופרן ענת דניאלי, מקהלת הילדים אנקור וליאורה ריבלין כקריינית. המנצח בקונצרט יהיה ג'ורג' פהליבניאן. בנוסף תנגן התזמורת הפילהרמונית גם את הקונצ'רטו לצ'לו בסי מינור מאת דבוז'ק.

אנטונין דבוז'ק המלחין הצ'כי הלאומי נולד ב- 1841 בכפר קטן מצפון לפראג. יצירתו של דבוז'ק שואבת הרבה מן המוסיקה העממית וגם מושפעת מן המלחינים בני תקופתו ברהמס ולחלופין ליסט ווגנר..יצירתו הידועה ביותר היא הסמפוניה התשיעית הנקראת גן "הסמפוניה מהעולם החדש" ונכתבה באמריקה. בקונצרט ינוגן הקונצ'רטו לצ'לו ותזמורת של דבוז'ק. יצירה זו נחשבת ליצירה קשה במיוחד בשל המיומנות הטכנית הגבוהה הנדרשת מן הנגן. את תפקיד הצ'לו יבצע את הצ'לן מישה מאיסקי. מאיסקי עלה לישראל בשנות ה 70 והופיע עם מיטב התזמורות בעולם כפילהרמונית של ברלין, לוס אנג'לס, ניו יורק, תזמורת פילדלפיה, הפילהרמונית של מוסקבה, תזמורת הקונצרטחבאו ועוד. בין הקלטותיו מכלול היצירות לצ'לו של באך.

התזמורת הפילהרמונית הישראלית,
ברנשטיין, סימפוניה מס' 3 (קדיש)
דבוז'ק, קונצרטו לצ'לו

תל אביב היכל התרבות
יום ד' 30.11.05 20.30,
יום ה' 1.12.05 שעה 19.00,
יום ב' 5.12.05 20.30

חיפה אודיטוריום
יום ד' 7.12.05 שעה 20.30,
יום ה' 8.12.05 שעה 20.30

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...