עוד בתרבות ובידור
 >  > 

מחול הבריאה

להקת המחול האמריקנית "פילובולוס" מגיעה בנובמבר לארץ למספר הופעות - בתל אביב, בחיפה ובירושלים. הלהקה, שאחד ממנהליה הוא ישראלי, תופיע בארץ עם ארבע יצירות, אחת מהן מספרת על בריאת העולם. ליה לחמי על אחת הלהקות המשפיעות ביותר על המחול המודרני

להקת המחול האמריקנית "פילובולוס" מגיעה לסיבוב הופעות בארץ בנובמבר הקרוב. הלהקה, המציינת 34 שנות פעילות, נחשבת לבעלת השפעה גדולה בעולם המחול המודרני וכמי שפרצה דרך ובנתה עולם מושגים חדש בתחום זה.

"פילובולוס" הוקמה בשנת 1971. כבר מראשיתה, בלטה הלהקה בשפתה הגופנית החדשנית - שפה שאינה לקוחה מהמסורת הארוכה של תנועות מחול. בתהליך העבודה פיתחה הלהקה שיטה מיוחדת בהתמודדות עם שיווי המשקל של הרקדן מול בן זוגו. שיטה זו ותפיסת העולם של הרקדנים והמנהלים האומנותיים יצרו מיומנויות חדשניות ובעלות עוצמה המתבטאות במחול המשלב תיאטרון, פיסול גוף והשראות מכל תחומי האומנות.

הלהקה מנוהלת, לסירוגין ובמקביל, על ידי חמישה מנהלים. אחד מהם הוא הישראלי איתמר קוקובי. מלבד קוקובי, בין מנהלי הלהקה אפשר למצוא גם את רובי ברנט, שהוא גם בוגר הקולג' למחול דרטמונט וגם מעצב גנים ונוף וגם מורה לאומנות, את אליסון בקר צ'ייס - בעלת תואר בהיסטוריה ומחול, מייקל טרייסי - כוריאוגרף ופסיכולוג וג'ונתן וולקן - כוריאוגרף בעל השכלה בפילוסופיה ומנהל המחקר של הלהקה. קוקובי עצמו הוא יליד ירושלים, בוגר לימודי פילוסופיה באוניברסיטת ייל, בימאי תיאטרון וטלוויזיה מצליח בארצות הברית ואירופה וגם מנהלה האדמיניסטרטיבי של הלהקה. השילוב הזה בין מחול לדברים אחרים, ובין מחול לאומנויות אחרות, ניכר גם אצל ששת רקדני "פילובולוס".

הלהקה לא רק שזכתה להלחה עצומה בארצות הברית וברחבי העולם, אלא גם בפרסים חשובים, בהם פרס אמי עבור הישגים יוצאי דופן, פרס המבקרים של ברלין, פרס תיאטרון ניו אינגלנד והפרס היוקרתי על שם סמואל א. סקריפס - פרס המחולק בפסטיבל המחול האמריקני עבור מפעל חיים בתחום הכוריאוגרפיה.

בישראל תופיע הלהקה במסגרת סידרת "מחול במשכן". הופעותיה יתקיימו בתל אביב, באודיטוריום חיפה ובתיאטרון ירושלים. הלהקה מגיעה לארץ כשבאמתחתה ארבע יצירות:

"טסו-קו-טסו" (2000) לכוריאוגרפיה של אליסון צ'ייס בשיתוף עם רקדני הלהקה למוזיקה של ליאונרד אטו. יצירה זו משלבת את האווירה הסטטית של המדיטציה עם התנועה האנליטית של הלהקה.

"סימביוזיס" (2001) לכוריאוגרפיה של מייקל טרייסי בשיתוף עם רקדני הלהקה. כאן מדובר בדואט המספר את לידתה של מערכת יחסים זוגית, על החושניות והמיניות של בני הזוג.

"וולקינדון" (1971) לכוריאוגרפיה של רובי ברנט, לי האריס, מוזס פנדלסון וג'ונתן וולקן. זוהי אחת היצירות המוקדמות ביותר שהולחנו ל- "פילובולוס". היא שואבת השראה רבה מקומדיית הסלפסטיק ומתיאטרון הוודוויל (סוג של תיאטרון מזמר ומצחיק).

"היום השני" בבימוי של מוזס פנדלטון לכוריאוגרפיה של דניאל עזרלו, מוזס פנדלטון ואחרים ומוזיקה של בריאן אינו, דיוויד ביירן ו"ראשים מדברים" (להקה שביירן היה סולנה). זוהי אחת מהיצירות הקלאסיות של "פילובולוס". יצירה זו משחזרת את היום השני לבריאת העולם (היום בו נבראו הים והשמיים).

המופעים בתל אביב יתקיימו ב- 10, 11 ו- 12 לנובמבר, בחיפה - ב- 14 וב- 15 בו ובירושלים - ב- 16 וב- 17.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...