עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

המדריך ללסבית המתחילה: פרק ז'

קהילה מעורבת - את בעד? נגד? מה זה בכלל ומה אכפת לך?

קצת אחרי שתתחילי להסתובב במקומות קהילתיים תגלי שאלו מתחלקים לשני סוגים עיקריים:
- אלו המיועדים לנשים
- אלו המיועדים לגייז ככלל

ואז מגיעה שעת ההחלטה, עלייך להחליט מה העמדה שלך בנושא הקהילה המעורבת. יש בגדול שלוש קטגוריות של פתרון:
- מקומות בילוי נשיים בלבד! את רוצה, מוכנה, תומכת ותורמת לכאלו וכאלו בלבד.
- מקומות בילוי מעורבים - מה פתאום ההפרדה הזו? מה, אנחנו לא אותה קהילה?
- מסיבת טוגות? איפה?! למי אכפת מי הקהל?!

נשים בלבד
קודם כל, כי אנחנו לא רק לסביות, אנחנו גם נשים. כנשים, יש לנו מאפיינים, תרבות, ערכים והיסטוריה שונים מאלו של הגברים. חוץ מכל מה שמייחד אותנו, גם יש לנו לעתים מטרות שונות.

בניגוד למאפיין ההומואי הגברי שלפיו חלק גדול מהקשר מסתכם במין, מאפיין לסבי הוא שחלק גדול מאד מהקשר מסתכם ברגש. זה לא אומר שאין רגש בין הומואים או שאין מין בין לסביות. זה רק אומר שהדגשים אחרים.
מעבר לזה, קיימים מאפיינים נוספים (שככל מאפיין, יש לזכור שהוא מהווה לא יותר ולא פחות מסטריאוטיפ - נכון חלקית ויכול להיות בכלל לא נכון לפרט כלשהו) המפרידים בין הקבוצות באופן מאד מאד מאד בוטה. במידה מסוימת (וסטריאוטיפית) יהיה נכון לומר שההפך מהומו זה לסבית.

התרבות שלנו גם היא שונה. דוגמא? בבקשה. (וכל אלו שהן בעקרון נגד לאהוב זמרות רק כי הן לסביות, חכו שנייה בצד בבקשה): את מי אתן מעדיפות - קורין אלאל או דנה אינטרנשיונל? כמה מכן ראו את "פאקינג אמאל"? וכמה ראו את "101 בחורים להשכיר"?

ערכים. ולא, ממש לא כולם. אבל כבר שמעתם את הטענה שאילו נשים הנהיגו את העולם היו הרבה פחות מלחמות? (ודרך אגב אני אישית סקפטית לגבי ההנחה הזו, אבל ניחא). ומה לגבי פמיניזם? כלומר, בוודאי, הכרתי לא מעט גברים פמיניסטיים, כמו גם לא מעט נשים שוביניסטיות. בהבדל קטן אך משמעותי. הנשים ידעו על מה הן מדברות. יש הבדל בין לחיות את זה ולחשוב את זה.

היסטוריה - הגברים הם אלה ששלטו בחברה, ובנשים עד לפני לא כל כך הרבה זמן. בגלל שזה היה המצב, מעט מאוד נשים היה להן את המזל, החוזק, הנחישות וגם את הכשרון כדי להיות חלק מאותו מארג יוצר היסטוריה. וכל אחת מהן מרגשת, לפחות אותי, הרבה יותר מכל גבר בן אותה תקופה שנולד עם כל הפריווילגיות, עם כל החברה והתקדימים מאחוריו - וגם עשה משהו. אז מה יצא? בלית ברירה רב ההיסטוריה המוכרת לי, כאישה, היא גברית. אבל רוב ההיסטוריה הנחשבת בעיני היא נשית...

מטרות - בואו נראה, קבוצת הסיכון הנמוכה ביותר ללקות באיידס אמורה להזדהות עם המלחמה באיידס באופן חזק יותר מהרבה קבוצות אחרות. נראה הגיוני?
דוגמה שנייה, וגם עובדה מרתקת...
כל אישה תשיעית חולה בסרטן השד. סרטן השד, למרות שגם גברים יכולים ללקות בו - הוא מחלה המאפיינת כמעט באופן מוחלט נשים. סרטן הערמונית הוא סרטן שרק גברים יכולים לחלות בו. לא יודעת מה בדיוק האחוז, אך ככל הידוע לי הוא בערך אחוז אחד - כלומר גבר מכל מאה.
קצת יותר מחצי מאוכלוסיית העולם היא נשית. הייתן מצפות שיופנו יותר משאבים לחקר סרטן השד, לא? אז, לא. דווקא לא.
לסביות, דרך אגב, הן בקבוצות הסיכון הגבוהות לחלות בסרטן השד.
אז אם כבר אני אמורה לתמוך בחקר מחלה כלשהי, למה שזו לא תהיה מחלה שאני בקבוצת סיכון לחלות בה?

חוץ מכל אלו, יש את הקטע שאני קוראת לו בחיבה קטע ה"עלק". מה כלומר? כלומר יש מסיבות נשים ויש מסיבות מעורבות, נכון? אבל כמה נשים ראיתן לאחרונה במסיבה מעורבת? אז רגע, אם אני רוצה לפגוש את החבר'ה שלי, או באתי במטרה להכיר - מה הסיכוי הממשי שלי לעשות זאת במסיבה שלמרות שמרשים לי להיכנס אליה היא מיועדת לגברים בלבד?

ויש גם את הצד השני...
הצד השני אומר - למה מה קרה? בתור קהילת מיעוט דווקא יש לנו המון מטרות משותפות, ואת כולנו שונאים במידה שווה! אז יאללה, נתאחד.

ולא כאילו אין בזה משהו, להפך, יש בזה המון. אין ספק שבמאבק למען זכויות שוות להומואים וללסביות יש אג'נדה דומה או שווה. כולם רוצים לקבל זכויות שוות כבני זוג. כולם רוצים את היכולת לאמץ. כולם רוצים שלא יוכלו להפלות אותנו במקומות העבודה על רקע נטייתנו המינית.

משל סיני עתיק מספר על אב שלקח את כל ילדיו ונתן לכל אחד מקל, ואמר להן לשבור אותו. הילדים לא התקשו בביצוע המשימה. אחר כך הוא לקח מקלות כמספר הילדים, קיבץ אותם ביחד, וביקש מהילדים לנסות לשבור את כל החבילה ביחד. אף אחד לא הצליח. ואז הוא אמר להם שהם צריכים להיות כמו החבילה - ביחד, כי לבד קל מאוד להתגבר על כל אחד מהם - אבל ביחד - אף אחד לא יצליח.
ואותו הדבר כאן. אם כל אחד יבוא כפרט וינסה לשנות - הדבר יהיה קשה מאוד ואף קרוב לבלתי אפשרי - ביחד, כקהילה מאוחדת, הכוח שלנו רב יותר ולכן הסיכוי לשינוי רב יותר.

וגם צריך לזכור שהומואים הם לפעמים עם מאד משעשע. ורוקדים משהו. (כך שמעתי, עם הגבלת הכלליות כאמור). אתן בטח שמעתן על התופעה של החבר הכי טוב של הלסבית זה ההומו (ולהפך).

ויש גם את האחרים
האחרים אומרים הכל תלוי בעל מה אנחנו מדברים. יש מסיבה? אז אני אבוא כפונקציה של דיג'יי, מקום, נושא - לא כפונקציה של נטיית היעד. מחתימים עצומה למען הכרה בזוגות חד מיניים? יאללה, אני שם. יש פעילות על ההשפעות הקדם וסתיות על אופן שטיפת הכלים? הממ... באמת שמתי לב לזה...מעניין....

ואנקדוטה. פיקניק. משותף. אז היו גם הומואים וגם לסביות. מעגל של לסביות, מעגל של הומואים, וכמה לסביות מאוגדות במעגל ההומואים בפינה אחת. שאלה: האם מדובר בפעילות משותפת או לא? (ראיה מהצד - הנשים עשו "על האש", הגברים שרו בציבור, הפינה דיברה על ספורט) הממ...

לבסוף, הרשו לי לצטט שאלה משאלון האוחצ'ה המזעזעת...

"אתה הולך ברחוב, כשלפתע מצדו השני עובר מישהו שאתה מכיר, אבל לא ממש זוכר מאיפה. מה תעשה?
1. עובר את הכביש בריצה תוך נפנוף ידיים וצעקות "אחותי, אני באה"
2. מנופף לו בידך ושולח לו נשיקה
3. מהנהן בסולידריות וממשיך ללכת"

למה זה? ובכן.. התשובה שתביא את כותב/ת השאלון למסקנה שהמשיבה היא בכלל לסבית, ולא "אוחצ'ה מזעזעת" היא "מהנהן בסולידריות וממשיך ללכת". ולמה זה קשור? כי לפני כל החלטה, לפה או לפה, קחו בחשבון שמי שעובר את הכביש בריצה תוך נפנוף ידיים וצעקות (ולא כל כך משנה מה הן הצעקות, או מה מינו/ה של הצועק) יהיה בולט בהרבה וירכז הרבה יותר תשומת לב ממי שיהנהן בסולידריות...

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...