>  > 

קצת על ג'ק (ראסל)

כלב קטן וקומפקטי, אבל גם בעל גוף שרירי ואנרגטי. חכם וטוב לב, אבל גם צייד מומחה למדי. בהתחלה הוא היה צייד שועלים, בימינו הוא נמצא בעיקר בחצרות הבתים שלנו ובאולפני ההסרטה בהוליווד. מיכל קירשנר על כלבי ג'ק ראסל
אם עד עכשיו סיפרתי לכם על כל מיני דברים שקשורים לכלבים, ולחיות המחמד האחרות, שלנו - על עמותות בעלי חיים, חיות המחמד בהיסטוריה, על כלבים וספורט ועוד... - הגיע הזמן שאכתוב קצת על הכלבים עצמם. מה מאפיין כל גזע? איך הוא נראה? ולמי כל כלב מכל זן מתאים?

בכתבות הקרובות אערוך סקירה קצרה על מספר גזעי כלבים פחות מוכרים (כלומר: לא גולדן רטריבר, לברדור רטריבר וחבריהם). הגזע שזכה להיות הראשון מביניהם הוא הג'ק ראסל טרייר.

קצת היסטוריה

הסיפור של הגזע הזה מתחיל בכומר בשם ג'ון ראסל, איש מדבוניישר, אנגליה, של אמצע המאה ה- 19. ראסל רצה לעצמו כלב שיצא אתו למסעות ציד שועלים. הוא לקח אחד והתחיל לבודד את התכונות הרלוונטיות בו: שיהיה קטן, קטן יותר משועל, כדי שיוכל לרדוף אחריו במחילות ושלא יכביד על הסוס בדרך לאתר הציד, גמיש, חזק, מלא אנרגיה, סקרן, הרפתקן וחסר פחד - מן הסתם, כדי שלא יפחד מהשועל. ראסל החל לפתח את כלבו. חלפה כמאה וחצי, ורק ב- 1991 הוכרו כלבי הג'ק ראסל טרייר כגזע.

ישנם שני סוגים של כלבי ג'ק ראסל - ארוך רגליים וקצר רגליים, המכונה "הכומר". כיום, ניתן לראות הרבה ג'ק ראסלים אצל בעלי סוסים, סביב האורוות שלהם, וכן באולפני הסרטה בחוץ לארץ - הכלבים הללו הפכו לכוכבי טלוויזיה וקולנוע, למשל ב "פרייזר", בסרט "ריצ'י ריץ'" וב"מסיכה".

מאפייני הגזע

אורכו 25-32 ס"מ (הנמוך) \ 30-35 ס"מ (הגבוה), משקלו נע בין 6 ל- 8 ק"ג. מבנה גופו של הג'ק ראסל מאפשר לו לרוץ למרחקים, במהירות גבוהה, ולהיכנס למחילות בגמישות מופלאה. רוב הג'ק ראסלים הם לבנים, עם כתמים חומים או שחורים, לרוב באזור הראש. הכתמים יוצרים להם סימנים דמויי משקפיים. עיניהם כהות ומוארכות קלות. האוזניים שמוטות בצורת V. שרירי הלסת והלחיים חזקים במיוחד. גם השיניים חזקות מאוד, ויש להן מנשך עליון (השיניים העליונות של הכלב בולטות החוצה כאשר פיו סגור).

צווארו הרחב והשרירי וכתפיו השריריות של הג'ק ראסל המצוי מתחברות לגב חזק. הרגליים הקדמיות שלו מותאמות לחפירה, מרופדות היטב ומאובזרות בציפורני חפירה. רגליו האחוריות אחראיות על כוח הדחיפה בזמן הרחצה, וכפועל יוצא מכך - הן חזקות ושריריות. פרוותם חלקה וצפופה, על מנת להגן על העור מפני הסבך. הזנב באורך 10 ס"מ. בעבר היה נפוץ לקצוץ אותו. היום זה לא חוקי.

לפי התיאור הזה, אפשר לחשוב שיש לנו עסק עם מתאבק סומו גמדי, שהתנהגותו בהתאם. אבל אני חייבת לציין שכלבי הג'ק ראסל הרבה יותר לבביים ממה שניתן לחשוב.

למי הוא מתאים?

נכון, מדובר בכלב חכם, נוח לטיפול, בעל פרווה קצרה (מה שאומר שאין הרבה שיער בבית), קצת פרחח, קצת מצחיק, קצת שובב, קצת עליז, קצת בעל חוש הומור, בקיצור - מקסים. אבל בתוך כל הקסם האישי השובה שלהם, צריך לזכור שהם מצריכים סבלנות רבה, הוצאת אנרגיה, השגחה ותשומת לב. בנוסף, אל לנו לשכוח שאנחנו מתעסקים עם צייד קטן. בקיצור, הכלב הזה לא מתאים לכל אחד, אלא רק לכאלה שרוצים לקבל נשמה של כלב גדול ואנרגטי בגוף קטן וקומפקטי.

כל הזכויות שמורות 1999-2017 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...