מעשה בטבעת - אילן שיינפלד. צילום: כריכת הספר.
עוד בספרים
 >  >  > 

החיים על פי הטבעת

"מעשה בטבעת", ספרו החדש של אילן שיינפלד, יוצא למסע היסטורי לימי ארגון הסרסורים היהודי "צבי מגדל" שהעסיק מאות זונות בבואנוס איירס, ומציג את חייהם האפלוליים של קורבנות השנאה והניצול

"מעשה בטבעת", ספרו החדש של אילן שיינפלד, מזמין את הקוראים לחוויה סוחפת ומרגשת במסדרונותיה המפותלים של הקהילה היהודית ולגלות את סודו של ארגון הסרסורים היהודי "צבי מגדל", שפעל בבואנוס איירס בין השנים 1870 ל-1930. הארגון עסק בסחר בנשים יהודיות, שלרוב נחטפו או פותו להגיע לבואנוס איירס מפולין וליטא שהיו שטופות באותה התקופה בשנאה ואנטישמיות.

הוריהן של הנערות קיוו לעתיד ורוד לילדותיהן בעולם החדש שבאמריקה, אולם ציפה להן גורל אכזר וקשה שכמוהו לא תיארו ההורים אפילו בחלומותיהם הגרועים ביותר. הנשים הצעירות נפלו קורבן לניצול ואלימות ונאלצו למכור את גופן בעבור חייהן. זהו סיפורה של טבעת כשפים, המועברת בירושה מאם לביתה וקושרת, בקשר של דם וסבל, בין גורלן של שתי משפחות זרות לגמרי.

הספר מציג את העולם של מטה, הסמטאות האפלות של היהדות, הדברים שהורחקו מעיני הציבור ונחשבו לבושת העיר והקהילה, ואת האופן שבו נאבקה החברה היהודית נגד "הטמאים" הסרסורים ונשותיהם שאולצו לעבוד בזנות. הספר מחבר בין סיפור משפחתי, שהפך ברבות השנים למיתוס, סיפור אגדה המועבר בלחש בין משפחות, לבין סיפורה של הקהילה היהודית על צבעיה השונים. הוא מציג, בצורה רגישה ומעוררת הזדהות, את הנשים האומללות שנתפסו כטמאות וזולות. בתוך בתי הבושת, יצרו הנשים החטופות, השפחות, מארג משפחתי כמעט, קשרים הדוקים ואהבה שהקלו על ייסורי החיים שנגזרו עליהן.

שיינפלד מצליח לגרום לקורא להישאב אל תוך הסיפור, לקפוץ בין זמנים ומדינות, ומשרטט ביד בוטחת את ההיסטוריה העגומה של טבעת הכשפים המסתורית שמכשפת את רואיה. מלבד חשיבותו ההיסטורית, נבירתו בעבר הנשכח והמושכח של תעשיית הזנות היהודית, מציפה מחשבות נוגות על האופן שבו שכתבנו את העבר שלנו ויצרנו אותו מחדש. סיפורן של הנשים הללו, ששועבדו על ידי יהודים, נרצחו, נאנסו וחוו התעללות קשה, הוא סיפור שהושתק, שנשמר במשך שנים בסוד, במחשכי התודעה והזיכרון הקולקטיבי. לאחר מסע חיפושים נרחב, חודשים ארוכים של תחקיר מעמיק וביקורים בבואנוס איירס, הצליח שיינפלד להחיות את ההיסטוריה הזנוחה ההיא ולהציף אותה מחדש בשם כבודן האבוד של אותן נשים.

הכתיבה של שיינפלד קולחת, מלאת דימיון ועושר, ומצליחה להעביר את החוויה המורכבת ורבת הרבדים. תיאורים מפורטים על הסביבה שבה מתקיים הסיפור, על הבתים והנופים, על עיצוב החדרים ואפילו על גופם של הגברים המחפשים פורקן אצל הזונות היהודיות, מצליחים להפעיל את כל החושים ומצליחים בכל פעם מחדש לשחזר את החוויה באופן כמעט בלתי אמצעי. ריבוי הפרטים אינו מכביד או מעיק, והוא לא פוגע ברצף העלילה אלא להיפך שואב את הקורא שוב ושוב, ומגרה אותו להמשיך ולחקור באותה תקופה אפלולית בהיסטוריה היהודית.

גם ההומואים והלסביות זוכים בספר לייצוג, במספר אופנים והזדמנויות. בספר כלולים גם כמה רומנים בין גברים, אולם אלו חנוקים ומעורפלים מאוד, בהתאם לתקופה ולשמרנות המקובלת בקהילה היהודית הדתית. זהו אמנם ייצוג מאוד חלקי וחסר, אולם בהתחשב בהקשר ההיסטורי והתרבותי, נדמה כי שיינפלד דווקא נאמן לאמת ומתאר את המציאות (הבדיונית) בריאליסטיות מרובה.

"מעשה בטבעת" הצליח מאוד גם מבחינה מסחרית. למרות הביקורות השליליות למדי בתקשורת, הציבור אהב את הספר, שנכנס לרשימת רבי המכר. מדובר בהישג מרשים ליוצר קהילתי, ולאחד משיאי הקריירה של אילן שיינפלד. ולא בכדי מדובר בספר מהנה, מעניין ומותח, שקשה להוריד מהידיים.

אילן שיינפלד, "מעשה בטבעת". הוצאת כתר ספרים

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...