עוד בתרבות ובידור
 >  > 

ציונות לוהטת

"תל אביב לוהטת", סרט הפורנו העברי הגאה הראשון, מבוים ביד בוטחת, מצולם בכישרון, כולל רפליקות שייהפכו במהרה לחלק מהקאנון ההומואי המקומי ומהווה ביטוי מעניין לביטחונה העצמי וחיוניותה של הקהילה

סרט פורנו עברי, כך בוחרים לקרוא ל"תל אביב לוהטת" במקור, ראשון בציון הוא ציון דרך הומו - ישראלי: אשרינו שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. והנה, עינינו חוזות בפלא וכבר אנו מצפים לבאות, לצפות שוב (ושוב) בביצועיהם של מיטב בחורי ארצנו החמה. אז, עוד לפני הבאות, הנה סקירה קצרה לגבי מה שכבר יש.

ניכר שיוצרי "תל אביב לוהטת" בחרו לפסוע על קרקע מוצקה ולא לבדוק אפשרויות חתרניות שיפרצו אל מעבר לבחינה מקובלת של גבולות הסוגה מתוך הסוגה. מחד, זאת אכזבה, אבל מאידך ניתן לראות באיפוק יצירתי זה מחווה של כבוד כלפי מסורת יצירתית מפוארת ומבוססת, שבטרם התגבש ניסיון מקומי מספק, אכן ראוי להתייחס אליה ביראת כבוד זהירה.

כך, בחירת התמונות שבסרט מביאה אותנו למחוזות מוכרים: אל המקלחת, חוף הים וכמובן - ביקור הטכנאי. בין אם מדובר בחלבן או במחלק העיתונים (בתקופות הפרה - היסטוריות של הפורנו), בחשמלאי או בטכנאי המחשבים (בימים אלה של פורנו בתר - מודרני), המפגש המיני עם הזר, החודר שאולי יהפוך לנחדר, היה תמיד אבן יסוד בכל קלאסיקה פורנוגרפית.

במובן זה, "תל אביב לוהטת" ניגש למפגש המוכר ברגישות, תוך התאמת הנסיבות לאקלים המקומי. פורנוגרפיה היא אכן עניין של גיאוגרפיה. בהלימה עם כלל זה, הרי שבסרט נושבת צינה מרעננת מהגעת הטכנאי דווקא כדי לתקן את המזגן.

בלוז לפושטי המדים

התמונה בחוף הים, חוף געש, היא הישראלית מכולן. השילוב של "חיילים" עם חוף ספציפי זה עובד היטב, מה גם שחייל ישראלי נשאר חייל ישראלי גם כשהוא פושט את מדיו כדי להזדיין על החוף. בשמיים ממעל מסוקים, על החול נעליים צבאיות ובין שמיים וארץ מיטלטלת דיסקית.

גם כאן, הבלטתה של המקומיות המרעננת, כחלק מהבימוי המושלם, היא שגואלת את התמונה מבנאליות ממוחזרת של עוד-זיון-על-קו-המים, ובאותה העת מגשימה פנטזיה בין לאומית אוניברסאלית - סקס עם, או בין, לובשי, או פושטי, מדים.

מרבית השחקנים בסרט, להוציא השחקן האורח, מייקל לוקאס (כוכב הפורנו הגאה, לא מייקל לואיס) וחייל רוסי אחד, מובנים כישראלים ילידיים המשדרים צבריות. לא תראו כאן אתיופים, ערבים או פועלים זרים. ייתכן שהיוצרים נמנעו במודע מניצול החופש היחסי שיש להומואים בבחירת פרטנרים מיניים והעדיפו בשלב זה ללכת על בטוח, אך ייתכן גם שפשוט נתקלו בקשיים בליהוק מדויק יותר, שהיה משקף נאמנה את דמותה הרב תרבותית של ישראל.

אפילו השחקן האורח היה, נעבעך, יהודי מניו יורק, ואף על פי שהוא משתתף בתמונה היחידה בסרט שהיא קשת ליבה (שלא נזדקק, חלילה, לאנגליציזם המכוער "הארד קור" בביקורת על סרט עברי), ניכרת אכזבה מסוימת בהקשר זה. אגב, סצינה זו אינה כלולה בגרסת ה- VOD של הסרט, אבל שרידיה מעטרים בגאון את הקדימון שלו.

פורנו עברי גאה בעיר העברית הראשונה

כמובן שההיצמדות לפסים ציוניים אינה מקרית. למעשה, היא מהווה את חוט השדרה של הקו העלילתי, כמו גם של ערכי ההפקה, הניבטים מבעד ל"תל אביב לוהטת". תל אביב היא העיר העברית הראשונה, והנה גם הביטוי המקביל מתוך הקדימון - "הסרט העברי האירוטי הראשון לגייז". לא סרט ישראלי, לא סרט יהודי: סרט עברי, דובר עברית, נושא בגאון את שמה הלוהט של העיר העברית הראשונה. יוצרי הסרט וודאי התלבטו האם לכנותו "סרט הפורנו הכנעני הראשון", אבל החליטו, ככל הנראה, לדחות סיפוקים. הרצל היה מרוצה.

סקס במטע התפוזים

בסופו של זיון, עם חדירות או בלי גמירות, לא ברור האם הסרט "תל אביב לוהטת" הוא בולבול ראשון בענף ייצוא חדש, פריצת דרך ישראלית בעקבותיהן של צ'כיה או גרמניה, והנה כבר מתחיל המכון הישראלי לייצוא למדוד את תפוקת הפורנו העברי לצידם של ענפי ההיי טק והעגבניות האורגניות. אם זהו הכיוון, הרי שהסרט הוא, למעשה, השלב האבולוציוני הבא של "ללכת על המים" ו"תל אביב מתפוצצת" (סליחה, "הבועה") - מוצר מקומי עם קריצה מודעת מראש לקהל הזר.

אם זה אכן כך, צפו להמשך המיוזע בו ישולבו עוד מותגים עלק ישראלים המוכרים לעולם מסביב: קטיף תפוזים בקיבוץ, מסע אל פסגת המצדה וצנחנים בכותל, בחרמון או בתעלה. נותר רק לקוות שבעתיד, תרגום שמו של הסרט לאנגלית יהיה עילג פחות מאשר "Too hot in Tel Aviv" הנוכחי.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...