עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הלחץ עזר: קמפיין הומופובי לעטים הוסר

בעקבות כתבה ב-GoGay, החליטה יבואנית "פיילוט" להסיר קמפיין שכלל אמירות כמו: "איזה הומו" ו"הקוקסינל הזה מדבר?" החברה: "אנחנו מתנצלים, לא התכוונו לפגוע"

לחץ ציבורי לפעמים עוזר: חברה שפרסמה קמפיין הומופובי לעטים מחיקים החליטה להסיר אותו בעקבות כתבה ב-GoGay ופניות של גייז אליה. הקמפיין, שבא לפרסם את עטי Frixion של "פיילוט", כלל אמירות הומופוביות וטרנספוביות כגון "איזה הומו" ו"הקוקסינל הזה מדבר?" בחברת יהודה ברמן, היבואנית של העטים, אף התנצלו בפני הקהילה וטענו כי לא התכוונו לפגוע ברגשותיה. יצויין כי מודעות פרסום (באנרים) שהפנו לקמפיין הוסרו מהאוויר, אך העמוד עצמו ובו התוכן הפרסומי עדיין זמין לצפייה.

מהחברה נמסר כי היא "מתנצלת על כך שאחד הסרטונים המלווה את הקמפיין פגע ברגשות הציבור ההומו-לסבי. לחברה לא הייתה כל כוונה לפגוע בציבור זה, והדבר נעשה בתום לב. אנחנו מכבדים ומעריכים כל אדם באשר הוא". הם הוסיפו כי "חברת יהודה ברמן הורידה את הקמפיין לאלתר".

הקמפיין, שנעשה על ידי חברת הפרסום מקאן-דיגיטל, כולל שלושה סרטונים שבהם נראים תלמידים מזייפים אישור מחלה, בחינות ויומן נוכחות בבית הספר. בשלושת הסרטונים נראים שני תלמידים המבצעים את הזיופים, בסגנון המזכיר צילום חובבים בעוד שמדובר בהפקה מקצועית של "מקאן".

במהלך הסרטון פונה אחד התלמידים לחברו ואומר לו: "סתם, יא הומו". לאחר מכן הוא מתחיל לשיר לעברו: "איזה הומו", ושואל אותו: "למה יצאת הומו?" בתגובה אומר עליו התלמיד השני: "איזה הומו? הקוקסינל הזה מדבר?" או אז, שר לעברו התלמיד הראשון: "הומו ב-101%".

"בני הנוער מהקהילה לא צריכים להיתקל בזה"
הקמפיין עלה בבאנרים שפורסמו באתרים שונים, וכן באתר Flix של תפוז וב-YouTube. מנהלים של כמה פורומים בתפוז פנו להנהלת האתר בדרישה להסיר את הקמפיין. מרטין שניידר, המנהל את פורום זהות מינית בתפוז, אמר כי "קראתי את הכתבה ב-GoGay, נכנסתי לפורומים שלנו וראיתי שיש תרעומת גדולה בין הגולשים. בפעם הראשונה חשבתי שזה סתם סרטון מגעיל, אבל מאחר שהסרטון לא מוצג כפרסומת - לא הבנתי שזה קמפיין. חשבתי שמדובר בילד אידיוט. רק אחר כך, כשהבנו, המנהלים האחרים ואני, שזה קמפיין שנעשה על ידי חברה כמו מקאן אריקסון, פנינו בנושא להנהלת תפוז. ביקשנו להסיר את הסרטונים, כי לא יכול להיות שתפוז תיתן מצד אחד אשכול לקהילה, ומצד שני תירק לבאר שממנה היא שותה ותיתן יד לקמפיין כזה".

שניידר טען כי בהנהלת תפוז התנגדו בתחילה להסרת הקמפיין. הוא הוסיף כי בדעתם של מנהלי הפורומים להיפגש עם מנכ"ל תפוז, "ולקבוע מדיניות כללית, קו מנחה שלא לאשר קמפיינים שיפגעו ברגשות הציבור, במיוחד הציבור הגאה. בני הנוער מהקהילה, שעוברים דברים רבים, לא צריכים להיתקל גם בזה".

חופש הביטוי מול חופש הביזוי
איתי נגלר, מנהל התוכן של תפוז, כתב לשניידר בתגובה כי "לצערי, אני לא יכול להסיר את הקמפיין, כי איני סבור שיש בו משהו שעובר על החוק, המחייב הסרה". "באותה מידה שאתה פונה", הוסיף, "יכולים לפנות, ופונים, אנשים חרדים, ומבקשים להסיר קידום ומתן במה לקבוצות הומוסקסואליות. גם להם אני מסביר על חשיבות חופש הביטוי והחשיבות של קיום דיון ציבורי על נושאים רגישים וחשובים כמו אלה".

נגלר טען כי "מאוד חשוב לי שתבין שהדבר האחרון שאני רוצה לעשות זה לתת יד לפגיעה כלשהי. מצד שני, יש דברים שהם ממני והלאה".

לכתב GoGay אמר נגלר כי "נעשתה אלינו פנייה בטענה שהסרטונים מפרים חוקים, גזעניים, מסיתים ואלימים. בדקנו את התוכן בצורה אובייקטיבית, חוקית וקרה, וגילינו שלא כך הוא. אם גולש מעלה סרטים באתר ולא עושה שום עבירה, גם אם זה כואב לי וגם אם לא - חובתי, כיישות אובייקטיבית, להשאיר את התוכן. אני לא מחויב לקדם אותו באתר, אבל אני חייב לאפשר לשתף בו". עם זאת, הוא הודה כי "מדובר בחומר שהוא על הגבול".

נגלר ציין כי פניותיהם של מנהלי הפורומים הגאים בתפוז גרמו גם לו לחשוב: "לא חשבתי בעבר על מה גילויי הומופוביה עושים לבני נוער, והפניות האלה פתחו לי את העיניים. מצד שני, אם ננסה להגן ולשמור שאף אחד לא ייחשף לפחדים שלו - מה עשינו?"

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2019 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...