עוד בתרבות ובידור
 >  > 

ירושלים (לא) גאה להציג

הסרט התיעודי "ירושלים גאה להציג" מוכיח את מה שתחושות הבטן שלי אומרות כבר הרבה מאוד זמן - יש לנו קהילה מדהימה - אבל מנהיגות רופסת, פחדנית ונלעגת

סרטו הדוקומנטרי של ניצן גלעדי, "ירושלים גאה להציג", הוא אחד מהמסמכים החשובים ביותר שנעשו עד כה על הקהילה הגאה בישראל. למרות שהוא לא חף מצילומים בנאליים (נועה סתת מדליקה נרות שבת, חגי אלעד מביט בעיניים נוגות מבעד לחלון), ולמרות הסוף המפוספס, הוא מצליח להעביר מסר מאוד מדאיג לגבי מה שקורה למדינה שבה כולנו חיים, ובפרט לעיר הבירה של כולנו, ירושלים.

בסקירת הסרט הזה לא צריך לחשוש מספויילרים, משום שהסיפור מוכר לכולנו. מצעד הגאווה העולמי שתוכנן להתקיים בירושלים, הלך והצטמצם בהדרגה עד שהפך לאירוע סגור, בין גדרות וחומות אבטחה, ובו מספר זעום של משתתפים יחסית לציפיות הגבוהות שהיו למארגנים ולקהילה כולה. שלב אחר שלב, מתאר גלעדי את התהליכים, הלבטים והקשיים עמם התמודדה הקהילה הירושלמית ובפרט מארגני המצעד ואנשי הבית הפתוח. אך יותר מהכל, הוא מתאר את עוצמת השנאה שהופנתה כלפינו, ואת הסיפורים האישיים, קטנים אך נפלאים, שמרכיבים את הפסיפס הנהדר של קהילת הלהט"ב בישראל בכלל ובירושלים בפרט.

גם כאן, ממש כמו באירועים עצמם, גונבים "האנשים הקטנים" את ההצגה. אמו של סער נתנאל הדואגת לחייו של בנה מספרת על ההטרדות הטלפוניות באמצע הלילה, אמו של אדם דוד רוסו, שנדקר בשנה שעברה, שמנסה לשכנע אותו שלא להשתתף הפעם מחשש לחייו, מצליחות לגעת בנקודה הכי מרגשת בסיפור ולהביא את קולה של האם הדואגת, זו שמוטרדת יותר משלומו של היקר לה, מאשר לעניינים כמו גאווה או עקרונות. ואי אפשר שלא להבין אותן, להזדהות איתן, לכאוב איתן.

אי אפשר להישאר אדישים לנוכח השמחה של בני משפחתה של נועה סתת, אז יושבת ראש הבית הפתוח והיום מנכ"ל הארגון, או לקסם האישי הכובש של גיל נווה, גלינה פור דה ברה בשבילכם, שנושא מסר חזק ומהודק בהופעה מסחררת בשלל זהויות. אפילו כתובות הגרפיטי האילמות, האומרות שאלוהים לצידנו ושיש גאווה בירושלים, ניצבות על הקירות ואומרות הרבה יותר מכפי שכתוב בהן.

הסרט מתמקד גם בסער נתנאל, חבר מועצת עיריית ירושלים, שממלא את הפריים בנוכחות השפויה היחידה בישיבה של מועצת העיר, בה הוא מהווה מיעוט חילוני כמעט מוחלט. סער מנסה לדבר, ראש העיר מתעלם ממנו בבוטות ויוצא מהמקום, רק בשביל להשאיר את המילים הקשות תלויות באוויר. אי אפשר אפילו להתחיל ולאמוד את האומץ והנחישות, כשהאיש הזה נלחם עבורנו יום יום, שעה שעה, ומנסה להביא קצת גאווה ונורמליות למסדרונות האפלוליים של העירייה החשוכה. סופסוף המעשים הללו, שנותרים בדרך כלל מאחורי הקלעים של ישיבות המועצה, מקבלים פומבי ומוצגים לראווה. גם הסצינה שבה נתנאל נמלט בפחד במכונית מהמון חרדי זועם, מדגימה את הטירוף היומיומי שאיתו הוא ורבים אחרים נאלצים להתמודד.

נועה סתת: ציון נכשל בהתנהלות תקשורתית
בתוך בליל הסיפורים האישיים והמסרים החזקים, בולטת וצורמת התנהלותם של ראשי הבית הפתוח, ובראשם נועה סתת, שצריכה הייתה לאמץ אל חיקה סוללה של יועצי תקשורת, שינחו אותה במסרים שהיא צריכה להעביר, ובפרט באופן שבו מתנהגים כשנושאים בתפקיד כל כך חשוב ומהותי. אין ספק שנועה היא אישה אמיצה, שמעבירה לילות כימים בדאגה לאינטרסים הקהילתיים שלנו, ומשלמת על כך מחיר אישי כבד כמו כל מי ששם עצמו במרכז העשייה, ובמרכזה של שנאה ואלימות חסרת תקדים כל כך. אולם האופן שבו הדברים נעשו, הביטחון המופרז בתחילת הסרט והדעיכה ההדרגתית שלו עד כדי ייאוש טוטאלי, מסבירים מה קרה בירושלים ב-2006, ולמה לא צעדנו אלא נכלאנו, כולנו, בתוך כלוב מוזהב ומוקף שומרים.

כאשר אדם, ובפרט כזה הנושא בתפקיד ציבורי, עומד מול אמצעי התקשורת, חשובה גם דרך ההבעה של הדברים - שפת הגוף, הטון, המילים, ההבעה - לפעמים אפילו יותר מהמסר. סתת נכשלת בכל הסעיפים הללו. היא מחווירה לנוכח האמביציה והעוצמה של הפעילים האחרים, ולפעמים אפילו מגחיכה את המעמד, המסר והתפקיד. אפילו המתנדבים בבית הפתוח, כמו הבחורה שעונה לשיחת טלפון איומה וזוכה לרצף קללות וכינויי גנאי, או בחורה אחרת שקוראת בתוקף לקיים מצעד גאווה למרות הכל, ובגלל הכל, מביעים יותר נחישות, יותר עוצמה, ויותר גאווה, מכפי שהראו מנהיגי הארגון.

סתת היא זו שהובילה, במידה רבה, את רוב המהלכים החשובים שהביאו לקיום מצעד הגאווה העולמי בירושלים, בילתה ימים כלילות בעבודה ומאבקים כדי לקיימו, ומילאה בצורה יוצאת מן הכלל את תפקידה הקשה וחסר הרחמים. אולם לפי הסרט ניכר שהיא החליקה, ובגדול, בעיקר במישור התקשורתי והציבורי של המאבק. ללמדנו שלפעמים דווקא הרצון להיות נחמדים, הפייסנות המוגזמת והדאגה לדימוי התקשורתי והציבורי, הם אלו שעומדים לרועץ ופוגעים במאמציה הכנים של הקהילה לצעוד קדימה.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...