עוד בתרבות ובידור
 >  > 

"הסיגריות - חלק בלתי נפרד מהבילוי"

ב"אוויטה" לא יודעים איך להתמודד עם הדרישה לאסור על העישון בכל חלל המקום: "מצד אחד, אנחנו נעדיף שאנשים לא יעשנו, ומצד שני - זה יהרוס את העסקים", אומרים הבעלים, שהחליטו להקצות שטחים למעשנים וללא מעשנים. ראיון

בחודשים האחרונים מסעיר מאבקו של אמיר סימן-טוב בעישון במקומות בילוי את הקהילה הגאה. לאחרונה הגיש סימן טוב תביעה משפטית נגד ה"אוויטה", בדרישה לאסור את העישון בכל חלל המקום. בניגוד לבעלי ה"קרפה-דיאם" שלא הגיעו לדיון וחויבו בקנס של 10,000 שקלים, דודי קפויה, שי רוקח וארנון שבתאי מהאוויטה נערכים למאבק של ממש בשאלת העישון במקום הבילוי שבבעלותם ומנסים למצוא פתרון שיספק את כל הצדדים. לאחר מספר שבועות של שתיקה, בהם נמנעו מראיונות לתקשורת, החליטו השלושה להציג את הצד השני של המטבע ולהשמיע את עמדותיהם בשאלת העישון במקומות הבילוי בקהילה.

"המאבק של אמיר סימן-טוב הרים את הדגל והעלה את אחת הבעיות הקשות שתמיד חוזרות על עצמן שוב ושוב בניהול מקום כזה", אומר שבתאי. "אם להודות על האמת, היינו מעדיפים שאנשים לא יעשנו באוויטה. הסיגריות מסריחות ומלכלכות את המקום, הספות והציוד שלנו מלא בחורים מסיגריות שנפלו וכובו, הרבה פעמים צלחות וכוסות חוזרות למטבח כשהן מלאות באפר ובדלים. אבל מצד שני, אנחנו משרתים את הקהילה, ויש ציבור גדול שבשבילו הסיגריה לצד הקפה, אחרי האוכל או עם האלכוהול זה חלק בלתי נפרד מהבילוי".

"בניגוד למה שאנשים חושבים, התוכן במקום הוא לא רק מה שאני רוצה ומה אני מעדיף כבעל המקום", אומר שבתאי. "אני מאוד אוהב את נורית גלרון, אבל 'נאלץ' לשמוע כאן מוזיקה אחרת שהיא לא תמיד לטעמי. זה חלק מהעניין כשאתה מפעיל מקום בילוי שמשרת קהל של אנשים שיש להם דרישות שונות מהטעם האישי שלך".

השבוע החליטו קפויה, רוקח ושבתאי לחלק את המקום למעשנים ולא מעשנים. ברחבי האוויטה יפוזרו שלטים האוסרים על העישון, והמלצרים במקום תודרכו לבקש מהמעשנים באזורים האסורים לפנות ללקוחות ולבקש מהם לחדול. "אנחנו מודעים לכך שיש בעיה שצריך למצוא לה פתרון. אנחנו צריכים למצוא איזון בין המעשנים ללא מעשנים, כך שכולם יוכלו ליהנות מהמקום כפי שהם מעדיפים ובוחרים", מסביר שבתאי. "למרות ההעדפה לאסור עישון לחלוטין, יש לנו קהל גדול מאוד של מעשנים. למעלה מ-80% מהמכירות שלנו הן מכירות של אלכוהול, ובעבור הרבה מאוד לקוחות זה חלק נכבד מהבילוי. אם תעבור כאן בין השולחנות תראה שברובם המוחלט יש אנשים עם סיגריות אלו הלקוחות שלנו".

שבתאי מביא כדוגמה באר ללא עישון שנפתח לפני מספר חודשים בתל-אביב, ונסגר לאחר שנכשל כלכלית. "הבילוי בבארים מלווה בשתייה ועישון. זו נורמת הבילוי הישראלית ולא נוכל לשנות אותה". רוקח מפרט: "כשניסינו באוויטה לעשות את מסיבות הצהריים שלנו בשבת, הייתי בטוח שזה משהו שיתפוס. אחרי כמה זמן, זה פשוט נכשל. אנשים בישראל אוהבים לצאת מאוחר בלילה, ולא יוצאים בשעות הצהריים למרות שבעולם זה טרנד מקובל בקהילה".

אם כבר הזכרת את הנורמות בעולם, אחד הטיעונים המרכזיים של סימן טוב ותומכיו הוא ההשוואה למדינות אחרות בעולם שבהן אסור לעשן בכלל.
קפויה: "המצב בישראל שונה לחלוטין וההשוואה לעולם לא במקום. הדרישה של אמיר מהאוויטה פירושה שרק אצלנו אסור יהיה לעשן לגמרי. אם בכל מקום יהיה אסור, והחוק ייאכף על ידי הרשויות שאחראיות לזה, יהיה לי כבעל עסק הרבה יותר פשוט. מדוע אני צריך להיות זה שנלחם בלקוחות שלי, כשבכל מקום אחר, כולל אצל המתחרים שלי, מותר לעשן? התפקיד שלי הוא לא להיות שוטר".

שבתאי: "מחקרים שנערכו בעולם הראו שהפסקת העישון במקומות הבילוי ובפרט בבארים הביאו לירידה חדה במכירות האלכוהול. מאחר ואנחנו באר, ועיקר ההכנסות שלנו באות מהתחום, ברור שהפסקת עישון היא פגיעה בחוויית הבילוי של הלקוח ובסופו של דבר תפגע גם בנו. עסקים קהילתיים במילא נמצאים בקשיים, ולמרות שהיום האוויטה הוא המקום היחיד שפועל בקהילה, אנחנו ממשיכים לגוון ולערוך אירועים וערבי נושא עם הופעות ללא תשלום. במקביל, אנחנו תורמים, גם לארגונים בתוך הקהילה וגם מחוצה לה. התפקיד שלנו הוא לא רק להתקיים כעסק כלכלי, אלא למלא גם תפקיד חברתי שאנחנו שמחים לקחת על עצמנו".

מדוע בהתחלה לא הסכמתם לדרישה של סימן-טוב בנוגע לייחוד אזורים למעשנים וללא מעשנים?
שבתאי: "כשאמיר פנה אלי לפני כחצי שנה, לא התייחסתי לדברים שלו כי אנחנו מוצפים בבקשות ודרישות מכל מיני סוגים ומכל מני לקוחות. כל אחד מגיע עם הצעה ודרישה, ואת רובן אנחנו לא

אסף נימוי, מנהל האוויטה, מצטרף לבעלים ומסביר. "הרצון לשנות זה לא הדבר היחיד שמניע את אמיר סימן טוב. אם הוא רוצה באמת לשנות, הוא יכול לאכוף את הנושא הזה בעצמו, לחנך להפסקת עישון. במקום זה הוא הזמין פקחים למקום בבקשה שירשמו לנו קנסות, או עמד בכניסה ואמר לאנשים לא להיכנס ולעשות חרם על האוויטה. המלחמה כאן היא מאוד אישית וטעונה, ולא מאבק לשינוי של ממש".

המאבק הזה כולל גם צד חשוב, בנוגע לבריאותם של הלא מעשנים. אתם לא חושבים שסימן טוב צודק בכוונות שלו - גם אם לא בדרך שבה בחר לפעול?
"בקלות הוא יכול היה להפוך את המאבק הזה למאבק חיובי", אומר רוקח. "הוא יכול היה לעשות את זה טוב יותר, למען הקהילה. זה היה יותר נוח גם לנו, כבעלים, אם המקום כולו היה ללא עישון. אם החוק היה נאכף כמו שצריך, לא היינו נמצאים בכלל במצב המסובך הזה, של ספיגת הנזקים מצד אחד, והאחריות שלנו פתאום להיות שוטרים שמציקים ללקוחות ואוכפים את החוק שהמשטרה והרשויות מתעלמות ממנו לחלוטין".

כיצד סימן-טוב הגיב להצעת הפשרה שלכם, לייחד מקומות למעשנים וללא מעשנים?
שבתאי: "הוא אמר שעכשיו הוא כבר לא יכול להסכים לזה. גם כשהצעתי לו לקיים פורום פתוח באוויטה, עם מעין פאנל של מעשנים ולא מעשנים, כדי לדון בעניין הזה ולמצוא פתרון משותף, הוא סירב. זה רק מחזק את התחושה שלנו שהוא לא ממש מעוניין בפתרון אלא בעיקר בהתעקשות עיוורת בלי לחשוב מה ההשלכות של זה".

"זה מתסכל להיתקל בדברים האלה פעם אחרי פעם. זה אמנם חלק מהתפקיד שלנו כבעלי מקום, אבל זה מוציא את הרוח מהמפרשים ומתסכל", מסביר רוקח. "גם כשאנחנו מנסים למצוא נתיב להידברות ופתרון, זה לא מצליח. התפקיד שלנו הוא לגשר בין המעשנים ללא מעשנים, ולמצוא פתרון שיתאים לכולם. אי אפשר לקיים דיאלוג כזה, כשאמיר סימן טוב מקיים את המאבק שלו דרך התקשורת ובבית המשפט, ומסרב אפילו להיפגש כאן ולדון בזה בפומבי. אני לא מצפה מאמיר סימן טוב להבין אותי או להיכנס לשיקולים ולתחושות שלי, אבל זה בפירוש מתסכל שבא אדם עם כוונות לא חיוביות, ולא באמת מוכן ליצור הידברות".

הועלתה הצעה לייחד ערבים למעשנים וללא מעשנים. מדוע לא הסכמתם להצעה הזו?
שבתאי: "זה בלתי אפשרי. יש לנו ערבי נושא הפונים לקהלים שונים, אי אפשר לומר שערב האירוויזיונים יהיה ללא מעשנים, לעומת הערב דראג שיהיה למעשנים. זה לא יכול לעבוד ככה, הפתרון צריך להיות מתאים לאופי הקהל והמקום, שהוא מאוד הטרוגני ומשתנה".

"הפתרון שאנחנו מצאנו כרגע הוא לייחד שלושה אזורים שבהם יהיה אסור לעשן. נרחיק את המאפרות, נדריך את המלצרים לדרוש ממעשנים להפסיק ונאכוף את זה עד כמה שאנחנו יכולים. האזורים האלה מהווים חלק נרחב משטח האוויטה, והעשן מהאזורים של המעשנים לא אמור להגיע אליהם", אומר שבתאי. "בסופו של דבר, אנחנו חייבים דין וחשבון לקהילה, ולציבור הלקוחות שלנו. בלי קשר למאבק הקטנוני של אמיר סימן טוב, אני באמת ובתמים מאמין שהפתרון הזה יצליח לתת מענה ולשלב בין חוויית הבילוי של המעשנים והלא מעשנים גם יחד".

בהכנת הכתבה השתתף אור גולדמן. צילומי אמצע: סיון שחור

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...