עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ארה"ב: המלצה לבדיקות HIV כחלק מהשגרה

המרכז לבקרת מחלות פרסם המלצה לערוך בדיקות איידס לנבדקים המגיעים למרכזים רפואיים, בתי חולים ומרפאות וכן לעריכת בדיקות סקר תקופתיות לבני 13 עד 64. המטרה: מתן טיפול רפואי מוקדם ומניעת התפשטות המחלה

ה-FDA בארצות-הברית פרסם השבוע המלצה לבני 13 עד 64 לעבור בדיקות איידס כהליך שגרתי במסגרת בדיקות תקופתיות ובמהלך התייעצות עם רופאים מומחים. המרכז לבקרת ומניעת מחלות, ה-CDC הודיע כי בדיקות לזיהוי נגיף ה-HIV הן הכרח, בדומה לבדיקות סקר תקופתיות אחרות הנדרשות בקרב אוכלוסיות שונות.
עוד על מחלת האיידס במדריך GayMed

מטרת הפרסום היא לאפשר לרופאים ומרכזים רפואיים שונים להתאים טיפול מתאים לחולים הסובלים מתסמינים שונים אך אינם יודעים כי הם נושאים את נגיף ה-HIV או חולים באיידס. ההנחייה אמנם איננה מחייבת, אך צפויה להפוך בעקבות ההמלצה לחלק מתהליך הבירור שהגרתי עם הגיעו של מטופל לקבלת טיפול במרכז רפואי. כך לדוגמה יתבקשו חולים שיגיעו לאישפוז בבתי-חולים או לטיפול חירום בחדר המיון לעבור בדיקת מדדים שונים, דוגמת לחץ דם ובדיקות דם ושתן, להיבדק גם ל-HIV.

גורמי בריאות בארצות-הברית הביעו חשש מפני פגיעה של הבדיקות בפרטיותם של החולים, ובפרט משום שהיא עשויה להערים קשיים בפני מטופלים שהביטוח הרפואי שלהם איננו מקיף דיו ואינו כולל טיפול ב-HIV. המתנגדים להצעה חוששים כי עריכת בדיקות ה-HIV, באמצעות דגימות דם או רוק, עשויה למנוע מחולים רבים להגיע למרכזים שיחייבו בדיקות אלה, כך שהם לא יקבלו את הטיפול הרפואי לו הם זקוקים.

לעומת זאת, טוענים המצדדים בעריכת הבדיקות, כי לנוכח העובדה שחלק ניכר מהנשאים אינם יודעים כי הם נושאים את הנגיף, יש להן חשיבות מרובה בזיהוי ואיתור המחלה בשלב מוקדם, כך שניתן יהיה לטפל בה ולמנוע סכנת חיים והפצה של הנגיף לפרטנרים אחרים.

יצויין כי ההצעה איננה מתייחסת במישרין לקבוצות בסיכון, כמו הומוסקסואלים ומשתמשים בסמים, הנחשבים לאוכלוסיה בה שיעור הנשאים גבוה יותר - אלא לכלל הציבור האמריקני. טרם ברור האם ההמלצה תתקבל במרכזים הרפואיים הגדולים והמרכזיים בארצות-הברית, אך מיד עם הפרסום זינקו מניותיהן של חברות המפתחות בדיקות מהירות לנוגדני HIV.


בדיקת איידס מהירה. צילום: עומר רפאל

מרבית הבדיקות המהירות מאפשרות תוצאות מדוייקות תוך פחות משעה, באמצעות דגימת דם או אפילו רוק. מדובר בערכות קטנות, הנמכרות בארצות-הברית לרופאים בלבד, ומחיר הייצור שלהן עומד על דולר אחד בלבד. מחירה של כל ערכה לצרכן נאמד בכ-30 שקלים, מה שהופך אותן למוצר פופולרי במכונים רפואיים, בתי-חולים ומוסדות אחרים בהם קיימת חשיבות לעריכת בדיקות HIV, כמו בתי כלא ועוד.

ד"ר טימוטי מסטרו מהיחידה לאיידס ב-CDC, אמר לסוכנות הידיעות אי.פי כי "אנו יודעים שנשאי HIV רבים מגיעים לקבל טיפול רפואי, אולם אינם עוברים בדיקות מתאימות. רבים מהם כלל אינם מאובחנים כנשאים או חולים אלא רק בשלבים המאוחרים של המחלה, אז קשה להילחם בה ולתת להם טיפול רפואי הולם", אמר.

הפופולריות של הבדיקות המהירות נמצאת בעליה מתמדת, לנוכח המספר הגדול של נשאי HIV וההכרה הגוברת בחשיבות עריכת הבדיקות בקרב מטופלים. גורם נוסף המעודד את השימוש בבדיקות אלה הוא רמת הדיוק הגבוהה אליה הגיעו חלק מהיצרנים, והעובדה שחלק מהבדיקות אמינות לפחות כמו בדיקות הדם הרגילות לאיתור הנוגדנים.

בישראל נעשה שימוש במספר סוגים של בדיקות מהירות, כך לדוגמה במשרדי הוועד למלחמה באיידס. בדיקה זו, שעלותה לנבדק 150 שקלים, מאפשרת קבלת תשובה בתוך כ-30 דקות בלבד. במקביל לבדיקה נשלחת דגימת דם נוספת לבדיקת מעבדה רגילה, והתוצאות מתקבלות, בדרך כלל, ביום שלמחרת. משרד הבריאות מתנגד במידת מה לבדיקות אלה, בטענה שהן בעיתיות ולא מדוייקות. גורמים רפואיים אחרים מעריכים כי התנגדות משרד הבריאות נובעת מכך שהבדיקות המהירות מונעות פיקוח של המשרד על הנשאים, ומקטינה את הכנסות המשרד מעריכת בדיקות HIV רגילות במעבדות.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...