עוד בחדשות ודעות
 >  > 

פיצוי פיטורים רק לנשואים כדין?

אשה ממרכז הארץ שביקשה להתגורר עם בת זוגה באזור הדרום ביקשה ממעבידה להעניק לה פיצויי, אך זה סירב בטענה שלא נישאה. עו"ד רחלי אידילביץ מסבירה מדוע חייב המעביד לשלם פיצויים לפי החוק והפסיקה

מ. ממרכז הארץ הועסקה בחברת כוח אדם כשנתיים וחצי. היא התפטרה מעבודתה עקב רצונה להעתיק את מקום מגוריה לאזור הדרום, בו היא מתגוררת בת זוגה לחיים. מ. ביקשה ממעבידתה לשלם לה פיצוי פיטורים וקיבלה תשובה שלא מגיע לה "כוון שהיא לא התחתנה".

סעיף 8(1) לחוק פיצויי פיטורים ותקנה 12(א) לתקנות פיצויי פיטורים (חישוב הפיצויים והתפטרות שרואים כפיטורים) מקנות לעובד או עובדת הזכות פיצוי פיטורים כאשר התפטרותם נובעת ממעבר למקום אחר, מרוחק ב-40 ק"מ ממקום העבודה לצורך הצטרפות לבן/בת זוג. יחד עם זאת קובע החוק שהצטרפות לבן/בת זוג צריכה להיות לרגל נישואין. תנאי זה הוא התנאי היחיד שלא התקיים לגבי מ'. טענתי בתביעה לפיצוי פיטורים שהוגשה בשמה של מ', כי יש לבחון את מטרת החוק ולא את מילות החוק. מטרת החוק איננה עידוד נישואין דווקא, אלא הנכונות להכיר בתכנון התא המשפחתי באשר הוא. המבחן לקיומו של "תא משפחתי" הוא זוגיות כנה, חזקה ואמיתית או הורות, אולם סוגיהן שונים ומגוונים. רבים מן החוקים הסוציאליים הכירו בידועים בציבור כבזוגות נשואים לכל דבר ועניין, ביניהם חוק ביטוח לאומי וחוק הבטחת הכנסה. חוק פיצוי פיטורים עצמו נותן מעין הגדרה של המושג "בני זוג" כנשואים וגם ידועים בציבור.

למשל, בסעיף המעניק לקרובי משפחה של עובד שנפטר הזכות לפיצוי פיטורים, בהגדרת קרובי משפחה מופיעים בני זוג כבני זוג לרבות ידועים בציבור. במקום אחר קובע חוק פיצוי פיטורים, כי התפטרות העובד לרגל מצב בריאותו של בן משפחה מזכה בפיצוי פיטורים, כאשר התקנות הגדירו שלעניין זה "בן משפחה" הוא גם ידוע בציבור. שורת פסקי דין בתחום דיני עבודה ושלא מתחום משפט העבודה קבעו, כי המובן הלשוני של הדיבור "בן זוג" דינו אחד מהשניים שהם זוג - אחד מצמד.

לעניין זה אין כל דרישה שהצמד יהיה נשוי כדת וכדין. מנתונים הלקוחים מדו"ח הארגון "משפחה חדשה" עולה, כי בישראל כיום חיים כ-85,000 נשים וגברים החיים כידועים בציבור, כ6% מכלל הזוגות, 18,000 איש חיים עם בני זוג מאותו מין. שיעור הידועים בציבור עלה בישראל ב-8% בתוך 3 שנים ו- 1 מתוך 10 זוגות צעירים מעדיף שלא להתחתן. כמו כן, עולה מאותם נתונים, כי בעשור האחרון חלה ירידה ממוצעת של 2% לשנה במספר הנישאים ל-1000 נפש. פרשנות מצומצמת של סעיף 8 לחוק פיצויי פיטורים תביא לכך שכל אותם זוגות, שאינם נשואים, מבחירתם או שלא מבחירתם (כגון פסולי חיתון, מסורבי גט או זוגות חד-מיניים) לא יהיו חוסים תחת הגנת החוק שמטרתו היא מטרה סוציאלית מובהקת. ארגון "משפחה חדשה" הביע את רצונו להצטרף להליך על מנת להביע את עמדתו העקרונית.

הכותבת היא עורכת דין מטעם עמותת "קו לעובד"

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...