עוד בחדשות ודעות
 >  > 

בקרוב: מרפאה לנשים לסביות וביסקסואליות

לראשונה בישראל, תוקם בבית החולים הדסה עין-כרם מרפאה לנשים המקיימות יחסי מין עם נשים. שגית ארבל - אלון, מומחית לרפואת נשים במחלקה לבריאות האישה בבית החולים: זה יפתור את הפחד של לסביות להגיע למרפאות רגילות

בית החולים הדסה עין-כרם יודיע בימים הקרובים על הקמת מרפאה, ראשונה מסוגה בישראל, לנשים המקיימות יחסי מין עם נשים אחרות. המרפאה הייחודית נועדה לתת מענה לנשים לסביות וביסקסואליות, הנמנעות היום מלהגיע לטיפולים ובדיקות רפואיות במחלקות הרגילות בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים ברחבי הארץ. ד"ר שגית ארבל-אלון, מומחית לרפואת נשים במחלקה לבריאות האישה בבית החולים, בישרה על דבר הקמת המרפאה החדשה ביום הבריאות שנערך במסגרת אירועי הגאווה העולמיים שנפתחו היום בירושלים. ארבל - אלון אמרה בראיון לכתב GoGay כי "המרפאה קיבלה את אישור מנהל המחלקה. היא תהיה רק עבור נשים ששוכבות עם נשים". היא הוסיפה כי "מדובר בעניין של ימים עד שהיא תיפתח".

במרפאה יעבדו גיניקולוגית, רופאה כירורגית ואחות מלווה. לדבריה, "מה שייחד את המרפאה הוא היחס האישי שניתן לנשים שתפנינה, אותן נשים לא צריכות להרגיש שום חשש לפנות אלינו. הקמת המרכז תפתור את הבעייה המרכזית שנשים לסביות פוחדות לבוא למרפאות עקב הצורך להסתיר את זהותן המינית. המרפאה תתעסק בכל מה שמחלקת נשים מתעסקת. הדגש הוא על היחס האישי והחם שהולכות לקבל הנשים שפונות", אמרה.

"קיים צורך במרפאה ייחודית לקהילה"

במסגרת יום הבריאות דובר על הצורך בהקמתה של מרפאה גאה בישראל, בעיקר עקב חששם של מטופלים מהקהילה להצהיר על נטיותיהם המיניות בפני אנשי מקצוע אליהם הם ניגשים כדי לקבל טיפול רפואי. בפאנל מיוחד שהוקדש לנושא דובר על כך שהבעייה המרכזית היא ההומופוביה. אסטל רובינשטיין, סגנית מנהלת המחלקה לעבודה סוציאלית בהדסה, אמרה כי לרוב העובדות במחלקתה אין את הידע המספיק הדרוש בנושאים גאים. כמו כן, דובר בפאנל על כך שיש צורך בהעברת הדרכות לצוותים רפואיים בכל הנוגע לטיפול בבני הקהילה הגאה.

רובינשטיין ציינה ש"אם מרכז כזה יוקם בירושלים, אותו פלג אוכלוסיה שלא היה מצהיר על נטייתו המינית בפני רופא במקומות אחרים - היה פוחד גם ללכת לשם".

ביום הבריאות התארח ג'יי לאודטו , מנכ"ל הסניף הניו-יורקי של המרכז הרפואי הגאה CAALEN LORDE - מרכז המונה שמונה סניפים ברחבי ארצות-הברית. לודאטו סיפר על הניסיון בטיפול בקהילה ועל הצרכים של הקהילה ואמר כי "יש אצלנו יחס אישי בין הרופאים לקליינטים, הקליינטים לא צריכים להסתיר את עצמם ולהתבייש במה שהם".

רוב המטופלים דיווחו על הומופוביה ואפלייה

תוצאות סקר שנערך בקרב מטופלי המרכז שהוצגו בכנס מראות כי 74% מהנסקרים חוו אפלייה והומופוביה בטיפולים רפואיים במרכזים כלליים, 51% הסתירו את הנטייה המינית שלהם ו- 24% הסתירו פעילות מינית - לא היו מוכנים לספר על ההתנהגות המינית שלהם בשאלונים. לודאטו דיבר על בעיות רפואיות נפוצות בקהילה: אצל לסביות מדובר בשתיינות, עישון וסרטן שד (שנובע הרבה פעמים משתי הבעיות הראשונות).

הוא אף אמר כי הסיכון לסרטן שד גבוה יותר אצל נשים נטולות ילדים. בעיות נוספות אצל לסביות הן בעיות לב ודיכאון. אצל הומואים מדובר באלכוהול, עישון, דיכאון, HIV ובעיות תזונה. לדבריו, בעיות התזונה נגרמות בקרב הומואים מפני שהם מאוד מוטרדים מאיך שהם נראים ונכנסים הרבה פעמים ללחץ ולמשטר קפדני של תזונה. בקרב טרנסג'נדרים יש, לדבריו, בעייה חמורה של גישה לטיפול עצמו וכן דיכאון ובעיות במאזן ההורמונלי.

לודאטו אמר כי במהלך 2005 פנו למרכז בניו-יורק כ- 42,000 מטופלים, מתוכם 63% גברים ו- 37% נשים. הוא ציין כי מקרב הגברים שעשו במרכז בדיקות איידס - 5.5% יצאו עם תוצאה חיובית. לדבריו, השירות הכי מבוקש במרכז הוא בדיקת איידס, אחריה טיפול הורמונלי לטרנסג'נדרים וטיפול בדיכאון.

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...