עברי לידר ותזמורת המהפכה. צילום: יחסי ציבור.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

הופעה חיה זה לא אותו דבר

עברי לידר מסכם עשור של עשייה בדיסק ו- DVD מהופעה חיה שלו שיוצאים בימים אלה. הנימה הנוגה-העצובה והסאונד האלקטרוני - "כל אלה כרוכים יחדיו בכריזמה הבימתית של לידר, שנשפכת לכל הכיוונים וניכרת בכל רצועה באלבום"

מוזיקאים נוטים להקליט אלבום בהופעה חיה רק בשלב מתקדם בקריירה המוזיקלית שלהם - לאחר שכבר הספיקו לעבור כברת דרך מרשימה בעשייה האומנותית, ורגע לפני שהם ממשיכים לשעוט הלאה אל הגבולות שטרם פרצו. כך גם עברי לידר, שבימים אלה חוגג את הוצאתם של די.וי.די ושל דיסק בהופעה חיה - שניהם מתוך ההופעה החגיגית שנערכה בגני התערוכה לרגל יציאת אלבומו הרביעי, "זה לא אותו דבר".

לידר מסכם עשור של עשייה בלתי פוסקת בפרויקט המשלב את להיטיו האחרונים יחד עם הבלדות המרגשות של אלבומיו הותיקים ושאר הפתעות, מבלי לנוח על זרי הדפנה ולהתענג על ההשגים שצבר בשנים האחרונות. לאורך השנים התבלט לידר לא רק בתור יוצר מעולה, אלא גם כמבצע מחשמל. על הבמה לידר מצליח להפנט קהלים של אלפי אנשים בהופעה אנרגטית במיוחד.

בכל פרט מושקעת מחשבה רבה - התאורה המיוחדת, הרכב הנגנים (שבסיבוב ההופעות האחרון כלל גם רביעיית כלי מיתר), והעיבודים הסוחפים לשירים המוכרים, שמעניקים להם גוון חדש ומסקרן. אלה האחרונים ניכרים היטב בהופעה החיה אותה מתעד האלבום שיצא השבוע. גדולתה של כל הופעה מוקלטת היא ביכולתה להעביר למאזין הספון בביתו את החיות והאנרגטיות שבהופעה החיה, על איכויותיה המוזיקליות.

במשימה זו עומדים הביצועים החיים שבדיסק בהצלחה. בלדות מרגשות, שזכו למקום שולי באלבומים הקודמים, מצליחות לממש את הפוטנציאל שתמיד היה טמון בהן בביצועים מעולים. "כמה כוכב", השיר הפותח מאלבומו הראשון של עברי, ואחד השירים הנוגים ביותר שכתב אי-פעם, זוכה לביצוע מרשים לצד "אישה לוויתן", שעל הבמה מקבל עוצמות חדשות וסוחפות.

"מרי לנצח", הלהיט שמוקסס שוב ושוב ונראה שכבר נעשה בו הכל, מצליח להלהיב מחדש בעיבוד הדומה לזה של האלבום הראשון, בתוספת סימפולים אלקטרוניים מעניינים, המשולבים בקולו של לידר ושל הקהל המשולהב. יחד איתו, בזירת המקפיצים, ממוקמים גם "הכוס הכחולה" ו"בוא" (שמוקסס על-ידי הנרי), שמעניקים דחף עז לקום ולרקוד. להיטים נוספים כמו "יותר טוב כלום מכמעט", "ואולי" ו"ניסים" לא נפקדים אף הם מהאלבום.

מהבחינה הזאת האלבום יכול לשמש כאוסף מצוין גם עבור מי שאינו נוהג לישון בקביעות עם מצעי עברי לידר ושאר אביזרי החובה, אך בכל זאת מחבב את הזמר. למרות הביצועים המוצלחים הרבים, שירים מסויימים שיכלו להתרומם בביצוע החי לגבהים חדשים, נותרו מדשדשים במקום. "ביום שמש יפה" זכה לביצועים טובים יותר, ועוול נעשה גם ל"אדוני", שמוכר לקהל הרחב בעיקר בזכות ביצועה הסכריני של רוני. הגירסה הרוקיסטית והאנרגטית לשיר, אותה ביצע לידר בטקס פרסי העמ"י, נזנחה לטובת עיבוד איטי ומשמים יותר.

בנוסף, עברי מתעקש לשיר את מילות השיר בדיוק כפי שנכתבו במקור, טרם שונו למען בובת התאגידים רוני "אדוני מוציא את זה על עם אחר". בצעד קטנטן אך מבורך לידר, שעד כה הסתפק במחאה שעסקה בעיקר בתחום הארון, אינו מפחד לומר בצורה ברורה מה הוא חושב. מלבד "אדוני", בונוס נוסף ובלעדי הוא הדואט של לידר עם ברי סחרוף ל"על קו המים", שמגובה אף הוא בצליל המיתרים המלווה את האלבום כולו.

ביצועיו של לידר חיים ותוססים. אלו שמחפשים באלבום את הנימה הנוגה-העצובה שאופפת רבים משיריו ימצאו בדיסק את מבוקשם בקולו המרטיט, לצד אלו שנותרו נאמנים לסאונד האלקטרוני שאפיין כל-כך את "האנשים החדשים" ונזנח באלבומו האחרון. כל אלה כרוכים יחדיו בכריזמה הבימתית האדירה של לידר, שנשפכת לכל הכיוונים וניכרת בכל רצועה ורצועה באלבום. אלבום שהוא בגדר הזדמנות נפלאה להכיר פן נוסף ביצירתו של הזמר, וחגיגה למעריציו.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...