פרספוליס
פרספוליס. צילום: כריכת הספר.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

להאזין ל"Iron Maiden" בטהרן

מרג'אן סטראפי, סופרת ומאיירת ממוצא איראני, מאפשרת בספרה החדש "פרספוליס - סיפורה של ילדות" מבט מעמיק ובלתי מוכר על החברה האיראנית - דרך מבטה של ילדה צעירה שחייה משתנים לבלי הכר

רגע לפני שתוכנית הגרעין האיראנית מגיעה אל נקודת האל-חזור, נוחת בישראל ספר חדש ומרענן, המעניק לקורא הישראלי הצצה יוצאת דופן לאיראן אחרת מזו המשתקפת מבעד למסכי הטלוויזיה - "פרספוליס - סיפורה של ילדות".

מרג'אן סטראפי, סופרת ומאיירת ממוצא איראני, כוכבת-עולה בטבלות רבי-המכר ברחבי העולם, החלה לפרסם בשנת 2000 את חלקיו של הספר, העוסק בילדותה של מארג'י, ילדה איראנית, שעולמה משתנה לבלי הכר עם פרוץ המהפכה האיסלאמית של שנת 79', שבצילה גדלה. הספר איננו פרוזה רגילה, אלא משתייך לז'אנר המכונה היום "פרוזה מאויירת" קומיקס מתוחכם ורחב יריעה למבוגרים. סטראפי, לוחמת חופש ופעילה למען זכויות נשים, הצליחה ליצור ספר נועז, המספר מנקודת מבט אישית מאוד, ולמעשה אוטוביוגרפית למחצה, את סיפורה שלה.

כבת להורים איראנים משכילים ומודרנים גדלה סטראפי-מארג'י בבית מערבי לכל דבר, התחנכה בבית ספר צרפתי-חילוני, האזינה ל"ביטלס" וקראה את מרקס. ילדותה המאושרת נקטעה עם נפילתה של דיקטטורה אחת, שלטונו של השאה הפרסי, והחלפתה באחרת - המשטר האיסלאמי הפונדמנטליסטי, שעם עלייתו רמס את זכויות הנשים ואת חופש הביטוי במדינה, פעל לטשטוש כל סממן מערבי, וזרע פחד ואלימות ברחובות טהרן, במאבקו נגד מתנגדיו. את החיים לצד הטרור והפחד, ואת תהליך התבגרותה של מארג'י, מתארת סטראפי בהומור וברגישות רבה. תמונה אחר תמונה, כולן עשויות בכישרון רב, מצטיירים נעוריה של מארג'י, מהולים בשמחה, עצב והרבה הומור.

שיחות על נבואה עם אלוהים אל תוך הלילה, השתתפות בהפגנות נגד המשטר המדכא, הברחת פוסטרים של "איירון מיידן" דרך מעבר הגבול, קיום מסיבות פאנק מוטרפות מתחת לעיניהן הפקוחות של משמרות המהפכה - כל אלה משולבים זה בזה ביצירתה המקורית של סטראפי. מלבד תוכנו המקורי, מצטיין הספר גם בפן הויזואלי שלו, ונוצרת חווית קריאה ייחודית של ספר שקשה להוריד ממנו את העיניים.

המחברת הצליחה לבטא היטב את סערת התחושות והרגשות בהן מצויות הדמויות, והקורא מתקשה להישאר אדיש לנוכח הבעות הפנים של הדמויות, המצוירות בדיוק ובחדות, ומצליחות להביע את שאין בכוחן של מילים. אלה שלא נחשפו קודם לכן ל"איראן האחרת", זאת שאינה מתווכת לישראלי הממוצע דרך אמצעי התקשורת, יופתעו לגלות איראן שונה לגמרי מבעד לדפי הספר.

איראן בה חיים בכפיפה אחת מטיפי דת קיצוניים, אך גם מהפכנים ליברליים. איראן בה מתקיים דיכוי נשים בפרהסיה, לצד משפחות המקיימות אורח חיים פמיניסטי בביתן פנימה. איראן בה שורפים ספרים בגלוי, אך יש בה גם שוק שחור שמוכר קלטות של "פינק-פלויד", אם רק יודעים איפה לחפש. סטראפי, ממקום מושבה הנוכחי בפריז, צירפה לתרגום של ספרה לעברית אחת מ-13 השפות אליהן כבר תורגם הספר, מסר לקורא הישראלי.

במסר זה היא רואה חשיבות רבה לנוכח המתיחות בין ישראל לאיראן, והיא כותבת: " העולם אומר לי שוב ושוב שנולדנו כדי לשנוא זה את זה. ואני אומרת לעולם, שאי אפשר לשנוא את מי שהוא בשר מבשרך. ואני גם אומרת לעולם, שאני לא שמה עליו ושהוא לא מזיז לי." ה-"לא מזיז לי" הזה משקף היטב את כתיבתה של סטראפי, יוצרת מקורית ונועזת, שלא חוששת לומר את דעתה, ולהציג את קולה השפוי של איראן החופשיה והבועטת ב"פרספוליס" - ספר שחובה לשים עליו את היד.

"פרספוליס" סיפורה של ילדות, מרג'אן סטראפי. 160 עמ' בכריכה רכה, הוצאת אחוזת בית

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...