עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

איידס 2005: אתם שאלתם, אנחנו ענינו

בעקבות פרסום המשדר בערוץ הראשון, הגיעו למערכת GayMed עשרות פניות ושאלות בנוגע למחלת האיידס ונגיף ה-HIV. המדריך הבא מרכז את עיקרי השאלות (והתשובות)

במשדר בערוץ הראשון נטען כי הגורם לעליה במספר הנשאים בקהילה הוא ריבוי הפרטנרים. האם עלי להפסיק לקיים יחסי-מין מזדמנים וסטוצים עד שאמצא "את האחד"?

באופן אירוני, האגודה והוועד למלחמה באיידס, בקמפיין שהעלו לפני כשנתיים, היו חתומים על סלוגן שאמר כי "אפשר לשכב עם 1,000 נשאים ולא להידבק - אם משתמשים בקונדום". מטרת הפרסום הייתה להסביר את חשיבות השימוש בקונדום בעת קיום יחסי-מין, ובמקביל ליצור לגיטימציה לנשאים. הקמפיין החדש, כפי שמסתמן לאחרונה, שונה לגמרי, והוא תולה את האשמה בקיום יחסי-מין מזדמנים.

העיקרון הוא פשוט: הרוב המוחלט של הנשאים ההומוסקסואלים נדבקו בנגיף ה-HIV בעקבות קיום יחסי-מין אנאליים לא מוגנים. התנזרות איננה פתרון, גם משום שבדרך כלל היא לא ברת ביצוע לאורך זמן, וגם משום שאין שום סיבה להפסיק וליהנות מסקס. כדי לא להידבק באיידס, יש לקיים יחסי-מין אנאליים מוגנים.

ומה לגבי סקס אוראלי?

באופן כללי, יחסי מין אוראליים ללא גמירה בפה - נחשבים לבטוחים. רוב החוקרים טוענים כי ההדבקה ב-HIV במגע מיני אוראלי היא נדירה, ומרבית המחקרים מצדדים בטענה זו. חשוב לציין כי מאחר והנגיפים נמצאים בנוזל הזרע, שפיכה בפה מגבירה את הסיכון להעברת הנגיף, ובעיקר אצל אנשים הסובלים מפצעים וכיבים פתוחים בחלל הפה והגרון.

מדי פעם מתפרסמים מאמרים השופכים אור על הקשר בין איידס ומין אוראלי. מחקרים מסוימים מראים כי נגיפי ה-HIV מצויים בכמות קטנה גם בנוזל המקדים לשפיכה (pre-cum), ובהפרשות הנרתיק (בנשים), ולכן ניתן להידבק גם ממציצה / מין אוראלי (לצד המוצץ). יצויין, כי הסיכון להדבקה במין אוראלי הוא קטן, וקיים בעיקר לצד המוצץ (גבר או אישה).

האם רק אנשים שהולכים לסאונות, גנים ואורגיות נדבקים ב-HIV?

התשובה היא שלילית, כמובן. כל אדם המקיים יחסי-מין לא מוגנים נמצא בסכנה להידבק בנגיף ה-HIV, בלי שום קשר למקום שבו עושים סקס.

האם זה נכון שאי-אפשר להידבק באיידס מפעם אחת?

זוהי תפיסה מסוכנת ומשוללת כל אחיזה במציאות. נגיף ה-HIV מסוגל לעבור מאדם לאדם גם במגע מיני יחיד, וישנם מקרים של אנשים שקיימו יחסי מין לא מוגנים ונדבקו בנגיף בפעם הראשונה שנחשפו אליו. הנגיף נמצא בנוזלי הגוף בריכוזים משתנים (כתלות בעומס הנגיפי ובמצב המחלה בגוף הנשא), וגם מגע חד-פעמי עלול להוביל להדבקה. מובן שמבחינה סטטיסטית, הסבירות למעבר הנגיף הולכת וגוברת ככל שתכיפות המגע עם הנשא גבוהה יותר, אך ניתן בהחלט להידבק גם מפעם אחת.

האם זה נכון שאפשר להידבק בגלל שימוש בסמים?

סמי מועדונים משחקים תפקיד מרכזי בהתנהגות מינית שאינה בטוחה, ויש הקושרים את העליה במספר הנשאים בקהילה, לעליה המקבילה בצריכת סמי מועדונים בקרב קהילת הגייז. סמים אלו מביאים לאשליית ביטחון, עליה בחשק המיני ופגיעה בכושר השיפוט. לכן, אם אתה מתכוון להשתתף באורגיה, מסיבת סקס, לבקר בסאונה או בגן, או שאתה עשוי להגיע לסיטואציה היכולה להתפתח לקיום יחסי-מין, כדאי שלא להשתמש בסמים שעלולים לפגוע בכושר השיפוט.

קיימתי יחסי-מין עם נשא. האם נדבקתי?

בעולם קיים מספר עצום של זוגות הומוסקסואלים שבהם אחד מבני הזוג נשא HIV ואילו השני בריא, והשניים יכולים לקיים מערכת יחסים זוגית ומינית נפלאה לאורך שנים. כל מה שצריך לעשות הוא לשמור על כללי המין הבטוח ולהימנע מקיום יחסי-מין לא מוגנים.

אם קיימת יחסי-מין לא מוגנים, עליך להיבדק ל-HIV, ועל אחת כמה וכמה אם ידוע לך שהאדם עמו שכבת הוא נשא.

האם מספיק לשאול את האדם עמו אני שוכב אם הוא נשא, ואם לא - אז להשתמש בקונדום?

ככלל לחיים, לא כדאי לסמוך על טוב ליבם ויושרם של אחרים - ובפרט של זרים. למרבה הצער, בישראל של שנת 2005 נשאים רבים חשים צורך "להישאר בארון" ולא לחשוף את היותם נשאים, בשל היחס הסטיגמטי והשלילי של הציבור.

למרות שאין סכנה בקיום יחסי-מין מוגנים עם נשא, רבים מעדיפים שלא להיכנס לסיטואציה מינית, ובוודאי שלא רגשית, עם נשאים. מציאות עגומה זו גורמת לנשאים רבים לחשוש ולא להיחשף.

לכן, לא כדאי לסמוך על התשובה של הפרטנר, ולהשתמש בקונדום בכל מגע מיני.

אני בקשר רציני כבר חודשיים וחצי. בעוד שבוע אנחנו מתכוונים להפסיק להשתמש בקונדום.

לפני שמורידים את הקונדום ומקיימים יחסי-מין לא מוגנים במסגרת יחסים מונוגמיים, חשוב ששני הצדדים יבדקו ל-HIV - אפשר ואף רצוי יחד, משום שזה עשוי ללכד את הזוגיות והאמון ההדדי שלכם ויבטיח את השקט הנפשי שלכם בהמשך הקשר. לא מספיק לחכות שלושה חודשים - פרק הזמן הממוצע שבו כבר מופיעים נוגדנים ל-HIV בדם במקרה של הדבקה - צריך גם להיבדק ולראות שהכל בסדר וששניכם שליליים.

נדבקתי באיידס, זה אומר שאני יכול לקיים יחסי-מין לא מוגנים עם נשאים אחרים?

בשום פנים ואופן לא. מחקרים מוכיחים באופן חד-משמעי שנשאי איידס יכולים להידבק במספר נגיפים, מה שמצמצם משמעותית את אפשרויות הטיפול וחושף אותם לסכנת חיים ממשית. מאחר והטיפול התרופתי ("קוקטייל") ניתן באופן ספציפי לפי סוג הנגיף, הדבקה בשני נגיפים שונים תצריך ברוב המקרים טיפול אגרסיבי יותר, עם תופעות לוואי חמורות יותר, ותוצאות פחות טובות.

עוד כתבות ומאמרים

 

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...