עוד בתרבות ובידור
 >  > 

סינמה פרייד

מ"כומר" ל"ארץ אחרת", "הנערים בחבורה" המצחיק מ-1970 ו"עקומים" המלנכולי מ-1997, "סיפור אהבה בשלושה חלקים" המקפיא ו"משחק הדמעות" המדהים - דן לחמן בוחר את סרטי הגאווה שהוא אוהב במיוחד

הנערים בחבורה (1970)
סרט שהתחיל את דרכו כמחזה מצליח בכל העולם, והוצג גם בארץ בתאטרון. הסרט הכל-הומואי הראשון. היום הוא אולי ייראה קצת מיושן, אבל בזמנו הוא היה סנסציוני, בעיקר משום ששימש סוג של טיול מודרך בהוויה ההומואית. הסרט מספר על קבוצת ידידים, הומואים, המתכנסים לחגוג יום הולדת לאחד מהם. יוצרי הסרט ניסו להכניס כמה שיותר אבות טיפוס (סטריאוטיפים) - יהודי מכוער אחד, כושי אחד, סיסי (כמו שקראו אז לאוחצ'ות) אחד, מורה שמנסה שלא יראו עליו, מתלבט אחד, והומו היסטרי הנלחם בהומופוביה הפנימית שלו. לתוך החבורה מזדמן במקרה סטרייט, המעורר את הדרמה הלא-באמת- חשובה, אך הנדרשת להחזקת המתח. דיאלוגים מצחיקים לפרקים, המגיעים לדרמה הבלתי נמנעת. ביים וויליאם פרידקין, עם צוות שחקנים לא מוכר, שהשתתף בגרסת התיאטרון בקנדה. סרט מעניין מבחינה היסטורית - כך נראו חיינו בתקופת התמימות שלפני האידס.

שוטטות (1980)
סרט שנוי במחלוקת, גם הוא של ויליאם פרידקין, שעם צאתו הקים כנגדו את כל הגופים ההומואיים הממוסדים. הסרט עוסק בשוטר המתחקה על עקבות רוצח הומואים סידרתי. אל פצ'ינו בתפקיד השוטר, הנשאב לעולם הומואי סאדו-מזוכיסטי אלים. סרט קשה, גם אם היום הוא אולי פחות מזעזע. סרט מתח חשוב רק בשל הרעש שעורר בזמנו, והאמיתות הקהילתיות שהציף והעלה, שאי אפשר להתכחש להן לחלוטין.

קארל (1982)
פנטזיה סוערת של ז'אן ז'נה, נפגשת עם הבמאי הגרמני וורנר פסבינדר. הספר, כמו הסרט, עוסק בצעיר המגיע לעיר הנמל ברסט בצרפת, כדי לחפש את אחיו האובד, ומסתבך ברשת יחסים עם מלחים וקציני ים, המובילים לרצח. כמו בספר עולה גם שאלת הזהות - מי הוא מי בכלל. הסרט תיאטרלי לחלוטין עם תפאורות הזויות של מגדלי חומה מעוצבים כאברי מין ענקיים. בראד דייויס הנאה מאוד (שמת אחר כך מאיידס) משחק את הצעיר המסתבך. ז'אן מורו האלמותית בתפקיד קטן של בעלת בר מלחים, מבצעת שיר לפי מילותיו של אוסקר ווילד (כל אחד הורג את מה שהוא אוהב). סרט מוזר ביותר, כפי שראוי לעיבוד של פנטזיה ספרותית.

ארץ אחרת (1984)
סרט אנגלי, מבוסס על מחזה שהוצג בהצלחה ענקית בלונדון, וגילה כמה שחקנים חדשים כמו רופרט אוורט, קנת' בראנה ואחרים, שכולם השתתפו גם בגרסה הקולנועית. סרט מורכב ומעניין ברמות שונות, העוסק בגיוס סטודנטים למפלגה הקומוניסטית, שהפכו עם השנים למרגלים מפורסמים. הסרט מתאר את החיים בפנימיות האנגליות, על כל האכזריות שבהן. רופרט אוורט מדהים בתפקיד ההומוסקסואל הסוער מחוץ לארון (בשנות השלושים), הסובל מהיחס המצ'ואי של האחרים. סרט שבהחלט מצליח לרתק עד היום.

נשיקת אשת העכביש (1985)
מנואל פואיג
הלטינו אמריקני כתב ספר מצוין, על הומו שטחי עם דמיונות אוחצ'יים קולנועיים חצי פשיסטיים, הנזרק לכלא בגלל היותו הומו בארץ דיקטטורית. בכלא הוא פוגש לוחם חופש, סטרייט, והמפגש מוביל לשינוי אצל שניהם. הספר עובד למחזה, ואחר כך הוסרט על ידי הבמאי הברזילאי הקטור בבנקו. את תפקיד ההומו משחק לעילא, ונותן שיעור איך משחקים, וויליאם הארט. ראול ג'וליה הוא לוחם החופש, וסוניה בראגה, דיוות הומואים סקסית, משחקת את האישה מחלומותיו של הארט. משהו משהו.

מכבסה נפלאה שלי (1986)
תסריט של חניף קוריישי על צעיר, בן מהגרים פקיסטנים בלונדון, שמשפחתו רוצה להקים לו מכבסה שיתפרנס, ונתקל בקשיים רבים, בעיקר מצד פנקיסטים גזעניים שמנסים להרוס. דניאל דיי לואיס המדהים הוא הפנקיסט, שיתאהב באופן הטבעי ביותר, בלי שום שאלות של כן ולא, מותר ואסור, בנער הפקיסטני, וינסה לבנות איתו חיים משותפים, מול התנגדות כפולה של הסביבה הבריטית והמשפחה הפקיסטנית. אחד הסרטים המרנינים ביותר בנושא ההומואי.

חוק התשוקה (1987)
הסרט שחשף את פדרו אלמדובר לעולם הרחב. במאי תיאטרון וקולנוע, שמסתבך באהבה קומפולסיבית, שסופה רצח. כרמן מאורה בתפקיד הטרנסית, שתופיע שנים אחר כך גם בסרט "חינוך רע". אנטוניו בנדרס, הצעיר והמדהים, הוא המאהב הקנאי. נסו לתאר לעצמכם את המפגש הראשון עם סרט של אלמודובר. נסו לראות אותו בעיניים טריות, ולהבין כמה נועז וחדשן הוא היה כבר מן ההתחלה. סרט חובה מדהים מכל כיוון שאפשר לדבר עליו.

סיפור אהבה בשלושה פרקים (1988)
הרווי פיירסטיין כתב שלושה מערכונים נפרדים שהוצגו בנפרד בתיאטרון "לה מאמה" בניו יורק. אחר כך חיבר אותם למחזה אחד ארוך, העביר אותו לברודווי, וזכה להצלחה מדהימה. פיירסטיין עצמו משחק את התפקיד הראשי, של אומן דראג שמתאהב, נזנח, ומתאהב מחדש בגבר אחר. מערכת יחסים נוגעת ללב ומשורטטת להפליא בטקסטים שנונים וכואבים. פיירסטיין ביים לקולנוע, וגם שם הוא משחק את התפקיד הראשי. סצינות מצחיקות עד דמעות, מול סצינות קורעות לב. אחד הסרטים שעזרו לאלפי צעירים לצאת מהארון ולדרוש את הכבוד המגיע להם. לא באמת קולנוע גדול, אך תענוג גדול.

איידהו שלי (1991)
המחזה "הנרי הרביעי" של שיקספיר מספר על נסיך הבורח מההרמון, מתחבר עם פוחזים, שבראשם סיר טובי פאלסטאף, אך כשהתפקיד קורא לו - הוא זונח את ההבל ורעות הרוח, ותופס את כס המלוכה. גאס ואן סנט עיבד את המחזה, העביר אותו לימינו, הפך את הנסיך לנצר למשפחה עשירה, את הפוחז לזונה ממין זכר, ויצר סרט נפלא שחלק מהמונולוגים השיקספיריים הושארו בו. שני השחקנים הראשיים הפכו לאגדות - ריוור פניקס הצעיר, שמת סמוך ליציאת הסרט לאקרנים, היה לזמן מה סמל לנעורים נפלאים, וקיאנו ריווס, שנים לפני המטריקס, כשעוד אפשר היה לצפות שיהיה גם שחקן. נוגע ללב, ומצריך טישו לעתים. אני מאוד אוהב את הסרט.

משחק הדמעות (1992)
סרט אנגלי נפלא ומרגש, הבודק את משמעות האהבה. הסרט מספר את סיפורו של איש מחתרת אירית, הנמלט לאנגליה, שם הוא פוגש נערה מקסימה ומתאהב בה. כשיצא הסרט לאקרנים, התבקשו הצופים לשמור בסוד את ההפתעה, שהנערה המקסימה היא בעצם טרנסג'נדרית, אלא שברבות השנים הסוד הפך לגלוי. הסרט נע סביב השאלה האם יכול גבר, סטרייט לחלוטין, להמשיך לאהוב בסיטואציה שנמצאת לחלוטין מחוץ לעולמו. מדהים עד היום.

כומר (1994)
סרט אנגלי של בימאית צעירה, העוסק במפגש בלתי אפשרי כמעט, בין כומר הומו הנאמן לדתו, לבחור המתאהב בו. הסרט מכיל רבדים דתיים של התמודדות עם סביבה מחמירה, התנסות כואבת וההשלמה, כמו גם את אחת מסצינות הסקס המפורשות ביותר, עד כמה שניתן, בין שני גברים. רוברט קרלייל (ללכת עד הסוף) התגלה בסרט הזה, שאינו קל, אך מתגמל רגשית.

עקומים (1997)
מחשבה נוספת על מכונת ההשמדה הנאצית. הסרט, שהחל דרכו כמחזה, עוסק בימים שהומוסקסואלים גרמניים נשלחו למחנות ריכוז בשם טוהר הגזע, ומביא רגע, שלא נמשך זמן רב היסטורית, בו היה קל יותק להיות יהודי בגרמניה מאשר הומו. הסרט מתרחש ברובו במחנה ריכוז, לאחר סצינת פתיחה בברלין המתירנית, ועם מיק ג'אגר בתפקיד קטן של דראגיסטית. סצינה, שהייתה מרכזית וחונקת על במת התיאטרון, שבה שני גברים מקיימים ביניהם סקס מילולי בלבד, קצת הולכת לאיבוד בסרט, אך איאן מקקלן משחזר את תפקידו המופלא מהבמה. נוגע ללב, עצוב ומדכא, אך הכרחי לרצף ההיסטורי, הן המציאותי והן הקולנועי.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...