עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"יגאל עמיר הומו, ולכן רצח את יצחק רבין"

אחת מהספקולציות הנוגעות לרצח רה"מ יצחק רבין, טוענת כי עמיר הונע לביצוע הרצח בשל נטיותיו המיניות. המידע, מגובה כולו ב"מחקר אקדמי", ראיונות מפוברקים ומחקרים בלתי-קיימים, מופץ במהירות ברשת האינטרנט ומחוצה לה. מי מנסה לקשור את עמיר לקהילה הגאה, ומהו האינטרס שלו?

למרות שעברו עשר שנים מאז נרצח ראש הממשלה, יצחק רבין ז"ל, בידי יגאל עמיר, תיאוריות קונספירטיביות רבות, המונעות בדרך כלל על-ידי בעלי אינטרס כזה או אחר, ממשיכות להתפשט ולצבור תאוצה במגזרים שונים. בעוד שמערכת המשפט הישראלית הרשיעה את עמיר ללא צל של ספק וגזרה את דינו למאסר, ישנם רבים הטוענים כי מישהו אחר עמד מאחורי הרצח.

אחת מתיאוריות הקונספירציה המטרידות יותר, המופצת בין היתר באתר האינטרנט Yigalamir.com, קושרת את הקהילה הגאה בישראל לרציחתו של ראש הממשלה. באמצעות מסמכים "אותנטיים", לכאורה, ראיונות עם "מומחים" עלומי שם ו"חוקרים" שונים, מנסים העומדים מאחורי התיאוריה להסביר כי יגאל עמיר רצח את יצחק רבין, בגלל נטיותיו המיניות. מי מנסה לקשור את רצח רבין לקהילה ההומוסקסואלית, ומהו האינטרס שמניע אותו לעשות זאת?

באתר האינטרנט "רוטר", פורסמו מסמכים שנכתבו, לטענת הכותבים האלמוניים, "על ידי שני סטודנטים שהסתייעו עם אנשי מקצוע בסוגיות שונות [...] נעשתה במסגרת אקדמאית לרגל 6 שנים לרצח רבין ז"ל הי"ד". אך מבדיקת GoGay עולה כי מעולם לא הוגשה עבודה כזו לאף אחד מהמוסדות האקדמיים המוכרים בישראל.

עוד נכתב באתר, כי "העתק העבודה נמסרה [הטעות במקור] בשושו לגורמים שונים בכלל וליו"ר ועדת שמגר שדנה בתפקוד השב"כ בפרשה בפרט, כמו כן לבני משפחת רבין: דליה ואחיה שקיבלו העתק עבודת המחקר לידיעה". הכותב הוסיף, כי "...לפני כשבוע וחצי קיבלתי את המסמך / עבודת המחקר באימייל, מאחד הסטודנטים על מנת לפרסם, כמו כן הוא והיא הודו לפורום מסמכים ברוטר על העזרה שהם קיבלו (אני לא ידעתי) מכל המסמכים שיש בפרשת רצח רבין ז"ל הי"ד". גם דברים אלו לא אומתו, בשיחות עם גורמים שונים.

מחקרים שלא היו ולא נבראו, חוקרים עלומי שם

תחת הכותרת "האם ליגאל עמיר יש בעיות של זהות מינית?", בנוסח שאיננו מתקרב לדרישות אקדמיות, ותוך ציטוט חוקרים עלומי שם ומחקרים שמעולם לא היו ולא נבראו, מציגים הכותבים מייצג שווא, שנועד לטעון שיגאל עמיר, רוצחו של יצחק רבין, הוא הומוסקסואל. נטיותיו המיניות היו, כך לטענת המחברים העלומים, הגורם לכך שעמיר רצח את רבין.

"שאלתי את אימו, גאולה, מה יגאל עושה בתאו כל יום כל היום? תשובתה הייתה שהוא לומד תורה. הייתי בטוח שהוא ישן הרבה, אבל תשובתה הייתה שדווקא מעט [...] השאלה לגבי זהות מינית נולדה לאחר ששמעתי ידיעה שיגאל עמיר ויתר על מכשיר טלוויזיה בתאו. נזכרתי במאמר על הנושא הומוסקסואליות בקרב תלמידי ישיבות חרדיות. אחת הדרכים להתגבר על נטיות להומוסקסואליות היא דרך דיכוי יצרים על ידי הלימוד האובססיבי. אברכים רבים לומדים באופן חרוץ ביותר, אבל אצל התלמידים ההומוסקסואלים, שמצליחים להתגבר על היצרים, ניתן לראות יחס ממש אובססיבי ללמידה".

"פניתי לאישיות ידועה שהיא פסיכולוג קליני ושאלתי אותו איך ניתן לדעת האם יגאל עמיר הומוסקסואל? תשובת האישיות היתה שקיימים טסטים, אבל יש צורך בשיתוף פעולה מצד הנבדק [...] באותה שיחה אמרה האישיות שיגאל עמיר שייך לקבוצת הסיכון. כששאלתי לפשר העניין, הסבירה לי האישיות שבקרב גברים הומוסקסואלים יש אחוז גדול במיוחד של כאלה שגדלו במשפחות בהם אם שתלטנית ואב פסיבי וזה המצב במשפחת עמיר".

מבדיקה מקיפה במאגרי מידע אוניברסיטאיים, שיחות עם חוקרים ואנשי אקדמיה, התברר כי מעולם לא נכתבה בישראל או בעולם עבודת מחקר העוסקת בהומוסקסואליות בקרב תלמידי ישיבות חרדיות, ובשיטות שבהן נוקטים תלמידים אלה במטרה "להתגבר על נטיות להומוסקסואליות". כמו כן, נושא "השתייכותו של יגאל עמיר ל'קבוצת סיכון'" היא המצאה מוחלטת - משום שאין בנמצא שום הגדרה פסיכולוגית מוכרת למצבים המביאים להומוסקסואליות.

הטענה: "יגאל עמיר נדחף לביצוע הרצח בגלל נטיותיו"

"מתעוררת השאלה", נכתב ב'מאמר', "אם יגאל עמיר הוא הומוסקסואל, אז מה החשיבות בידיעה?". הכותב מסביר את הקשר מיד לאחר מכן: "בעולם היהודי הדתי ההתייחסות כלפי הומוסקסואלים היא שלילית ביותר". בהמשך, מובאים ציטוטים חלקיים וערוכים של עמיר, שהוצאו מהקשרם כך שיתאימו לנסיבות העניין. "... השקפת העולם הכללית שלי היא השקפה של דרך התורה... לשלוט באופן מלא ביצר. השכל של התורה קובע שצריך להתגבר על היצר הזה.... כיוון שידעתי שיש לי מגבלה ... החלטתי שאני צריך לשבור את המגבלה...", מצוטטים דבריו של עמיר מיום 4/3/1996, בעת שמסר עדות בביהמ"ש.

"אם זה נכון שעמיר הומוסקסואל והדבר היה נודע לחבריו אזי בסבירות גדולה מאוד ניתן להניח שחבריו היו דוחים אותו אולי אף תוך ביזויו [...] אם יגאל עמיר הוא הומוסקסואל אזי התנהגותו בחקירה, בבית המשפט הופכת להיות מובנת מאוד [...] כי להומוסקסואל, שלא מבין שהדבר לא תלוי בו ושמתבייש בלהיות כזה, המצב של לימודי קודש אובססיביים ללא פיתויים חיצוניים הוא מצב אידיאלי וזה המצב שבו הוא נמצא היום", נכתב.

במרומז, אך באופן שלא משאיר מקום לספק, נכתב כי עמיר בחר לרצוח את יצחק רבין כדי להתגבר על נטיותיו המיניות - באמצעות בידוד במאסר ממושך ולימודי קודש אינטנסיביים. עוד מצוטט עמיר כאומר "לשבת ללמוד תורה, קבלה, הכל. בלי פיתויים, בלי בחורות, בלי [וצוחק]" (ההדגשות במקור, א.ט.).

באתר האינטרנט העיקרי בו מופצת "עבודת המחקר" נכתב עוד כי "האזרח דויד רוטשטיין מירושלים אומר במפורש כי: שמעון פרס נתן את ההוראה לרצוח את רה"מ יצחק רבין ז"ל! ואף אחד לא תובע אותו...", כעדות לכך שאכן יש אמת בדבר. רוטשטיין מפעיל, בשיתוף אדם נוסף העונה לשם ברי חלמיש, אתר אינטרנט נוסף ה"חוקר", בין היתר, את "רציחתו של רפאל איתן" ואת "רציחתה של עפרה חזה", קורא "להביא את שמעון פרס לדין באשמת רצח רבין", ועוסק בספקולציות רבות הקשורות בנעשה במערכת הפוליטית בישראל.

מיותר לציין שמאמרים אלו, כמו גם רבים אחרים המופיעים באתריו השונים של רוטשטיין, מצוטטים ב"רוטר" ומופצים על-ידו, הם חלק מתיאורית הקונספירציה, ואינם מבוססים על עדויות אמיתיות. במקרה הטוב, מדובר בניסיון ליצור מייצג שווא בשם הרייטינג והפרסום העצמי. במקרה הגרוע, מדובר בהוצאת דיבה מהסוג הגרוע ביותר, שמטיל צל כבד על הקהילה ההומוסקסואלית בישראל, מתוך כוונה תחילה.

פנינו למפעילי האתר באמצעות הדואר האלקטרוני, במטרה לקבל תגובה לדברים, אך זו לא הגיעה עד למועד פרסום הכתבה. גם במשפחת עמיר לא הגיבו לכתבה.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...