עוד בחדשות ודעות
 >  > 

הרי אתה מקודש לי

השבוע הצטרפה גרמניה לרשימת המדינות שמאפשרות נישואים חלקיים של בני זוג מאותו המין. אורי שרון יוצא לבחון מקרוב את משמעותם של טקס הנישואין ושל החיים המשותפים.

השבוע הצטרפה גרמניה לרשימה המתארכת של מדינות שמאפשרות נישואים של זוגות הומוסקסואלים. בינתיים, הולנד הייתה ונותרה המדינה היחידה בעולם שמאפשרת להומוסקסואלים נישואים מלאים, ששווים לחלוטין בפני החוק לנישואים הטרוסקסואלים. הנישואים הגרמניים, כמו אלו שבמדינות אחרות, הם הסכמי זוגיות שמשווים את זכויותיהם של הומוסקסואלים בכמה תחומים, אך לא באחרים. ובכל זאת, הטקס הגרמני אינו נופל בהרבה בעיני מהטקס ההולנדי. המשמעות של טקס נישואין היא הרבה מעבר להשוואת זכויות בפנסיה או בתשלומי מס. היא גם הרבה מעבר לזכות להירשם תחת אותו שם משפחה, ולדעתי גם הרבה מעבר להתחייבות או להצהרת הכוונות להמשיך לבלות יחד את שארית החיים. ביסודו טקס החתונה הוא טקס קידושין. מה היא אם כך קדושה? אנחנו רגילים לראות דבר קדוש כדבר נעלה, שיש בו טוהר או מעלה מעבר לרגיל. לפעמים אפילו כדבר דתי. למעשה אין זה פירוש המילה. מילון אבן שושן (כן, אותו מילון שמגדיר הומוסקסואליות כתשוקה מינית סוטה של גבר או אישה אל בני מינם), מגדיר קידוש כ (1) הכרזה על דבר שהוא נעלה וחשוב ביותר, (2) הכרזה על נישואים. למעשה, שני הדברים הם אחד. הקדושה אינה אומרת שיש בדבר עצמו קדושה, אלא שאנחנו מעלים את הדבר לדרגת חשיבות גבוהה, ובכך מקדשים אותו. הכרזת נישואים היא הכרזה של אדם שהוא מוכן לרומם את בן/בת זוגו הנבחר/ת לדרגת חשיבות גבוהה יותר מכל אדם אחר. משמעות הנישואים, אם כך, היא לא במגורים משותפים, בחשבון בנק משותף, בהצהרת מונוגמיה, או אפילו בהצהרת אהבה. כל אלו יכולים להתקיים גם בקשר ארוך שאינו במסגרת נישואים. משמעות הנישואים היא בכך שאתה מצהיר כלפי בן זוגך שאתה בוחר להעמיד אותו בדרגת חשיבות עליונה בחיים שלך, מעבר לכל אדם אחר שהכרת או שתכיר. שאתה מוכן להעלות אותו לדרגת חשיבות גבוהה כל כך ששום דבר ואף אחד לא יעמוד בדרגת חשיבות גבוהה ממנו או מהקשר שביניכם.

כאשר אתה מוכן לקחת התחייבות כזו כלפי אדם, וגם הוא מוכן לקחת התחייבות דומה כלפיך, יש לכם בסיס לקחת את הקשר ביניכם לגבהים חדשים, שאולי לא ניתן להגיע אליהם בדרך אחרת. הדבר דומה אולי להבדל בין מגורים בדירה שכורה לבין מגורים בדירה שבבעלותך. הדירה הקנויה תמיד תהיה מושקעת יותר. קל יותר להשקיע בדירה קנויה, משום שהיא שם כדי להישאר, ומשום שהקשר אליה הרבה יותר חזק. כשאתה קונה דירה יש לך בסיס מספיק חזק כדי להתחיל להשקיע בה, בסיס שקיים בדרך כלל רק במידה מוגבלת בדירה שכורה.

יהיו כמובן אנשים שיערערו על הקביעה הזו. יהיו כאלו שיגידו שגם בדירה שכורה הם משקיעים לא פחות מאשר בדירה קנויה. שהם לא צריכים טקס נישואים ויכולים פשוט לחיות יחד עם בן זוגם חיים שלמים. שמעתי פעם את גל אוחובסקי מספר שהוא ובן זוגו, שנמצאים כבר שנים ארוכות יחד ורואים עצמם כנשואים, לא קיימו מעולם טקס נישואים, ובכל זאת הם שומרים על זוגיות מצוינת לאורך שנים, לפעמים יותר מאשר זוגות שיצאו בהצהרות בומבסטיות זה כלפי זה.

כמובן שההצהרה או הטקס אינם ערובה להצלחה בפני עצמם. כמובן גם שהיעדר הצהרה או טקס אינם מתכון בטוח לכישלון. אבל אני בהחלט מאמין שהטקס עוזר ומקדם. הוא עוזר לאדם להחזיק ולשמור את ההחלטה לקדש את בן זוגו. הוא לוקח את ההחלטה המופשטת, ונותן לה גושפנקא גשמית ומוחשית, בעצם מעשה הקידושין.

אני אישית מתמלא שמחה בכל פעם מחדש כשאני שומע על זוג חד מיני שבחר להינשא, במסגרת או שלא במסגרת החוק. אני מקווה שגם ישראל תלך בעקבות הארצות האירופאיות שבראשן הולנד ותאפשר נישואים אזרחיים שכוללים גם נישואים של זוגות חד מיניים. באותה סיטואציה שהזכרתי קודם, סיפר אוחובסקי שלשאלה האם הוא נשוי, הוא עונה: "כן, אבל לגבר". אני מקווה שבעוד שנים לא ארוכות, נוכל לענות לשאלה האם אנו נשואים בפשטות: "כן". שואל השאלה ידע כבר מעצמו שמוטל עליו גם לברר מהו מינו או מינה של בן/בת זוגנו.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...