עוד בתרבות ובידור
 >  > 

יש מדינה לאהבה

לשבוע אחד באמצע החום הלוהט של יולי, זכתה ירושלים לטעום מעט נורמליות. חגי אלעד כותב על פסטיבל הקולנוע השנתי, ועל המחשבות בתוך האולם החשוך

געגועים. געגועים לאהבה, געגועים לנורמליות. לשבוע אחד, שבוע אחד בודד של פנטזיה קולנועית, ירושלים זכתה לטעום מעט נורמליות. לשבוע אחד באמצע החום הלוהט של יולי ומדורת המלחמה המלחכת כמטחווי אבן מגיא בן-הינום, סינמטק ירושלים הצליח, שוב, להנחית בירושלים פסטיבל קולנוע בינלאומי.

יוצרים פלסטינאים לא הסכימו להשתתף השנה בפסטיבל, אבל נראה שאורחים מתל-אביב עדיין מרהיבים עוז להעפיל דרך שער הגיא ואל מעבר לקסטל: זה, כפי שכולם יודעים היטב, הרבה יותר מאתגר מאשר לצלוח את הסגר. אם התל-אביבים כאן, אז יש פסטיבל. לפסטיבל יש את המסורות שלו: בסרט הפתיחה מוחאים כפיים לזיקוקים וצועקים בוז לאולמרט.

בין הסרטים, מקטרים על הדוחק בסינמטק ולא מוכנים בשום פנים ואופן לשבת ב"קקאו". ובכל מצב ובכל זמן, מהטריבונה בבריכת הסולטן או מהגשר שמעל לסינמטק, מתפעלים כמה שירושלים יפה.

לשבוע אחד נדמה שיש עוד תקווה לעיר הזו. מעל לכניסה לסינמטק, שורה חגיגית של דגלים מקדמת את פני הבאים. כולם כאן, חוץ מהשכנים ממזרח העיר: ארה"ב, ישראל, דגל הגאווה...כן, לשבוע אחד נוסף עוד דגל גאווה רשמי וגדול לזה שמניף הבית-הפתוח מעל למדרחוב הירושלמי. בהתחשב במספר הסרטים ההומו-לסבי-טרנסים בפסטיבל (ועוד יותר מזה, בכמות רוכשי הכרטיסים מהקהילה), זה אך מתבקש.

אבל בירושלים שום דבר "נורמלי" אינו מתבקש. לא כולם מבינים באיזו מדינה מדובר (מה שאולי מסביר את השאלות בנוגע לסרטים הדרוזיים בפסטיבל), אבל אנחנו יודעים: יש מדינה לאהבה. רק איפה, לעזאזל, מקבלים אזרחות? כל סרט הוא הזדמנות ל-88 דקות שהן מעבר לחיים. 88 דקות של כאב טהור או אהבת אמת, של בדידות או פורקן, קור מקפיא או חיבוק: בקולנוע, באולם, בחושך, כשהלב ממריא עם הפנטזיה האחרת על המסך הגדול, בפרטיות מוחלטת בחושך עם הדמעה הפרטית שלך, כשמסביב יושבים אלף זרים.

מי כל האנשים הללו, את מי הם אוהבים, אם בכלל? ואיפה האיש, האביר, הלוחם, הגנב שיבחר לא להיות צלם או במאי או שחקן, אלא ילהק את עצמו לתפקיד חיי. כשהפסטיבל ייגמר, הסרטים יחזרו לחו"ל והתל-אביבים ללחות. בירושלים יהיה דגל גאווה אחד פחות, והטרוף הרגיל יחזור למרכז המסך. הכל יתפוגג, כמו בכל שנה. הגעגועים יישארו.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...