עוד בחדשות ודעות
 >  > 

איידס 2005: משרד הבריאות לא מעודכן?

מנהל המחלקה לשחפת ואיידס טוען כי בישראל מתגלים מדי שנה כ-300 נשאי HIV בלבד, וטוען כי יותר ממחציתם נדבקו בנגיף בחו"ל. המציאות מציגה נתונים שונים בהרבה. וגם: מדוע לא מאשר משרד הבריאות בדיקות מהירות לאיתור הנגיף?

משרד הבריאות לא מעודכן? במכתב שכתב ד"ר ד. שם טוב, מנהל המחלקה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות, הוא כותב כי בישראל מתגלים מדי שנה כ-300 נשאי HIV בלבד, וטוען כי יותר ממחציתם נדבקו בנגיף בחו"ל. מנתונים שנחשפו לראשונהב-GoGay לפני כשלושה שבועות, עולה תמונה אחרת, לפיה נדבקים מדי שבוע לפחות שלושה נשאים הומוסקסואלים חדשים. נתונים אלה אושרו על-ידי הוועד למלחמה באיידס, ומאוחר יותר גם על ידי גורמים במשרד הבריאות.

בעקבות הפרסומים על מצב ה-HIV והקהילה ההומוסקסואלית בישראל, פנה אבי דוביצקי לפני כחודש לשר הבריאות, דני נווה, והציע חלופה מהירה לבדיקות האיידס. "בישראל, על פי נתונים רשמיים, נדבק אדם אחד ביום, ויש כאלו שמעריכים את המספר ב-5 הדבקות ליום. המחיר אותו הם משלמים הוא בריאותי, נפשי, חברתי וכלכלי. משרד הבריאות, בסירובו לאשר הכנסתה של אפשרות חדישה לבדיקה עצמית, נגישה ופשוטה, פועל נגד האינטרס הציבורי ומונע אפשרות לפריצת דרך אם לא באספקט הרפואי לפחות בתחום הגילוי המוקדם והידיעה", כותב דוביצקי.

בדבריו, הסביר דוביצקי כיצד הבדיקות המהירות ישפרו את מצב המלחמה באיידס. "אם מגיפת האיידס שקולה למאבק צבאי, הרי גם במאבק זה המפתח להבסת היריב הוא המודיעין. הידע על היותו של אדם נשא הוא מידע חיוני לצורך מיגור התופעה. על המדינה", כותב דוביצקי, "לתת אפשרות ליחיד לבדוק את בן או בת הזוג הפוטנציאליים, מבלי להעמיד בפניהם מכשולים וביורוקרטיה".

במכתבו ציין דוביצקי מספר טיעונים נגד הבדיקה העצמית, ובראשם הטיעון הנפוץ כי קבלת תשובה במקום, ללא שנוכח במקום רופא או בליווי מקצועי, עשויה להביא להתאבדות הנבדקים. לכך השיב דוביצקי וכתב כי "במידה וזו המדיניות של משרד הבריאות, שעליו החובה המוסרית לחוקק את החוקים הבאים מחשש לחייהם: (א) איסור לאישה לעשות בדיקה עצמית לשד מחשש לגילוי גוש (היא עלולה להתאבד), (ב) איסור מוחלט לשווק בדיקות הריון, (ג) איסור מוחלט על פיטורי עובדים [ממקום עבודתם] ללא ייעוץ פסיכולוגי", ועוד.

"במקביל", כותב דוביצקי, "קופות החולים מאפשרות לקבל תוצאות של בדיקת איידס על ידי העברת כרטיס מגנטי של החברים, ללא כל נוכחות אנושית במקום". ניתן לקבל את תוצאות בדיקות ה-HIV, כמו גם בדיקות אחרות, באמצעות מסופים אוטומטיים במרפאות, ובחלק מהקופות גם באמצעות רשת האינטרנט.

דוביצקי מציין גם נימוקים כלכליים להצעתו, להכניס את השימוש בערכות בדיקה מהירות באמצעות הרוק. בסיום מכתבו הוא הציע לשר הבריאות להיפגש עמו, במטרה להציג את הבדיקה המהירה וזאת "על מנת שתראה במו עיניך את הפוטנציאל להציל חיי אדם, ולחסוך לקופת המדינה מאות מיליוני שנים בשנים הקרובות".

שר הבריאות, דני נווה, העביר את מכתבו של דוביצקי למחלקה לשחפת ואיידס. ד"ר שם טוב השיב לו במכתב, שלדברי דוביצקי, מהווה התנערות ממצב האיידס בישראל. על פי הערכות, מספר הנדבקים בנגיף גדול בהרבה מהמספר המדווח למשרד הבריאות, ולמעשה רוב הנשאים אינם מודעים לכך שהם נושאים את הנגיף.

"בישראל מדווחים למשרד הבריאות כ-300 מקרים חדשים בשנה, יותר ממחציתם (בהערכה ממעטת), נדבקו בחו"ל", כותב ד"ר ד. שם טוב, מנהל המחלה לשחפת ואיידס במשרד הבריאות. "היתרונות האפשריים של בדיקות רוק אינן מותאמות למצב האפידמיולוגי של מחלת האיידס בארץ, וביצוע בבדיקות מסוג זה ינמיך את סטנדרט הבדיקות הקיים כיום בארץ בתחום האיידס".

לדבריו, "[בדיקות אלה] עלולות לגרום למצבים בהם אנשים רבים יקבלו תשובה חיובית-שלילית (False Positive) ויחשבו, ללא כל סיבה, שהם נשאים... אנשים אלו עלולים להיות חשופים לאלימות ולמחשבות אובדניות, שעלולות חלילה לפגוע יותר באנשים אלו לעומת היתרון התיאורטי של ביצוע בדיקה שכביכול הייתה מהירה", הוסיף ד"ר שם טוב.

במשרד הבריאות יצאו לפני מספר חודשים נגד ערכות הבדיקה המהירה שהביא לארץ הוועד למלחמה באיידס, וזאת משום שהן אינן עומדות בקריטריונים שונים שנקבעו במשרד. בדיקות אלה מאפשרות קבלת תשובה חיובית או שלילית בתוך פחות מעשר דקות, באמצעות בדיקת דם רגילה.

בדיקות ה-HIV באמצעות רוק נחשבות לפורצות דרך, משום שהן מאפשרות אבחון מהיר, יעיל וזול למדי ביחס לבדיקות הדם הארוכות. לפי הערכת גורמים מחקריים בארצות-הברית, הבדיקות יגדילו את מספר הנבדקים בנגיף, משום שיוכלו לערוך את הבדיקה בביתם, באנונימיות מוחלטת ומבלי הצורך להזדהות. בנוסף, בדיקות אלה שוברות את מחסום הפחד, ומגבירות את הסיכוי שאנשים שנושאים את הנגיף ייבדקו, יגלו שהם נשאים, וייפנו לקבלת טיפול רפואי מתאים.

"בדיקות אלה יכולות לשמש גם במועדונים, אם וכאשר יותרו לשימוש נרחב יותר, שם יוכלו ארגונים הפועלים לצמצום ההדבקה ב-HIV להציב עמדות בדיקה מהירות למבלים. בנוסף, יוכלו הבדיקות לשמש אצל רופאי המשפחה, שיוכלו לערוך בדיקה מהירה, במקום, ממש כמו בדיקת לחץ דם", אומר דוביצקי. "מספר הנשאים ההולך וגובר צריך לגרום למשרד הבריאות לשקול אופציות חדשות, ולא לטמון את הראש בחול", הוא הוסיף.

 

כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...