עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מדוע אנחנו לא משתמשים בקונדום?

העליה התלולה במספר ההומואים הנשאים המתגלים מדי שבוע בישראל נגרמת, כנראה, מעליה בקיום יחסי מין לא מוגנים. בין הגורמים לתופעה: ה"עייפות" ממחלת האיידס, שימוש בסמי מועדונים, ואפילו המציאות הבטחונית בישראל

לפני כשבע שנים אותרה לראשונה, בארצות הברית ובאירופה, תופעת ה-barebacking - קיום יחסי מין ללא קונדום. התפשטות התופעה הביאה לעליה מחודשת במספר נשאי ה-HIV וחולי האיידס ההומוסקסואלים, עד כדי כך שהומואים מהווים כיום יותר מ-50% מהנשאים בציבור במדינות המערב. בשנים האחרונות חלה עליה תלולה בשיעור הנשאים ההומואים הצעירים בישראל, בשל הירידה בשימוש בקונדום. מגמה זו קיבלה חיזוק נוסף, בצורת נתונים ראשוניים של משרד הבריאות ל-2005, המצביעים על כך שמדי שבוע מתגלים לפחות שלושה נשאים הומוסקסואלים.

מאז הופעת הטיפול התרופתי המשולב (ה"קוקטייל") ניכרת בעולם תופעה של שאננות בקרב גייז, בעקר צעירים שלא חוו את האובדן והפחד מפני המוות בשנים שקדמו לקוקטייל, ולא הכירו את פניה המכוערות של המחלה. מחלת האיידס נתפסת בעיני רבים כמחלה כרונית ופחות מאיימת מכפי שהיתה בעבר. מחלת האיידס מזוהה כמחלה מן העבר, השייכת לשנות ה-80 וה-90, וחושבים כי הנשאים מזוהים עם קבוצת גיל מבוגרת, בין השאר משום שהנשאים הוותיקים הם אלו שנחשפו בשנים בהם המאבק באיידס היה בראש סדר העדיפויות של הקהילה.

"תופעת העייפות מאיידס גם היא בלתי נמנעת, היות והמחלה אינה נחשבת עוד למחלה חדשה", אומר אורי ינץ. "בראשית המגיפה הניחו רבים כי מין מוגן הוא צורך השעה עד שיהיה בנמצא ריפוי מלא. אך ב- 24 השנים שחלפו - עם כל ההתקדמות המרשימה בטיפול בחולים - לא מוגרה המגיפה וטרם נמצא ריפוי מלא או חיסון. החשש כי המין המוגן יהיה פרקטיקה חיונית למשך שנים רבות גרמו לאכזבה בקרב ההומואים ולייאוש של ממש".

לדבריו, "בשנים האחרונות ניכרת עליה בצריכת סמי מועדונים בקרב אוכלוסיה זו ובקרב צעירים בכלל. סמים אלו יוצרים אשליית ביטחון מחד, אובדן השיפוט ועליה בחשק המיני מאידך. כניסת האינטרנט ובעקר אתרי ההיכרויות, הפכה את המין המזדמן לזמין יותר ומביאה לעליה במספר הפרטנרים המיניים. בישראל מתקיימים כל התנאים הללו הגורמים להתרופפות השימוש בקונדום".

"נוצרה תחושה כאילו זו לא מחלה ישראלית"

בנוסף לסיבות אלה, מתווספים בישראל גורמים נוספים, המביאים לצמצום השימוש בקונדום בקיום יחסי מין הומוסקסואלים. "בראשית המגיפה מספר הנשאים בישראל היה קטן יותר מאשר בחו''ל, ולכן מזוהה האיידס כתופעה ''אמריקנית'' או :אירופית", אומר ינץ. עניין נוסף הוא גודלה של הקהילה. הקהילה ההומוסקסואלית בישראל קטנה, דבר שגורם לנשאים רבים להישאר בארון ולא לשתף את סביבתם הקרובה בדבר נשאותם, מחשש לפגיעה קשה בפרטיותם ("אלמנט הביצה", אומר ינץ). שני הגורמים הללו יוצרים אשליה שאיידס אינה בעיה ישראלית.

עוד מסביר ינץ, כי הסטטיסטיקה מטעה את הציבור. "העובדה כי בישראל אחוז הנשאים ההומואים נמוך יחסית לזו שבמערב, כאמור, בגלל ריבוי המהגרים, יוצרת מצב שבו הסטטיסטיקה מבלבלת את הציבור ונותנת תחושה שאיידס אינה בעיה הומואית. אך כאמור, מכלל הישראלים ילידי הארץ, מהווים ההומואים את רוב הנשאים".

לדבריו, "בישראל מעמדה של הקהילה ''שביר'' והלגיטימציה שניתנה לאורח החיים ההומואי בשנים האחרונות, נתפסת כלא יציבה, דבר הגורם לחרדה רבה בקרב הקהילה מתדמית שלילית. מחלת האיידס היא עדיין מחלה עם סטיגמה קשה ונתפסת גם בקרב ההומואים כ''כתם'' על פניה של הקהילה". לדברי ינץ, ארבע הסיבות שנמנו כאן יוצרות תופעת הכחשה, המאפיינת את יחסה של הקהילה בישראל, לנושא האיידס.

"קונדום פוגע בספונטניות"

במשרד הבריאות מוסיפים ואומרים כי המציאות הישראלית הקשה, הפיגועים והמצב הביטחוני, עלול לגרום לירידה בשימוש בקונדום. "אני יכול למות מחר ברחוב מפיצוץ או תאונת דרכים", אומר ע', המקיים יחסי מין לא מוגנים. "אני שונא להשתמש בקונדום. זה פוגע בספונטניות, מוריד מהכיף של שני הצדדים בסקס וחוץ מזה, אין לי שום בטחונות לגבי מה שיהיה מחר". ע', חבר באחד מאתרי ההיכרויות ברשת, מגדיר עצמו כ"מחפש זיון בלי גומי. אני אוהב את החופש בסקס, ולא מוכן להתפשר על זה".

לדבריו, "אנשים רבים פונים אלי. חלקם מנסים לשכנע אותי שזה מסוכן, אבל מאלה אני מתעלם. אני מכיר את המחלה ויודע מה המשמעויות של זה. זה לא סיכון מיותר לדעתי, להפסיק לעשות סקס מהנה, ספונטני וחופשי זה סיכון של כל מה שאני אוהב ורוצה לעשות".

"אני נבדק אחת לכמה חודשים, כמו שצריך, ואם יקרה לי משהו אני אדע לקבל את הטיפול הרפואי ולשמור על עצמי. לדעתי אי אפשר לדרוש מאתרי ההיכרויות למחוק כרטיסים של אנשים שמחפשים סקס בלי קונדום, זה לא עניינם של מנהלי האתר מה אני עושה במיטה", הוא אומר. "מצחיקים אותי כל אלה שכותבים שהם עושים רק מין בטוח, אבל כשזה מגיע למיטה, מוכנים לוותר מאוד מהר על הקונדום".

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2020 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...