עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

חשיפה לשמש: המיתוסים והאמת

האם יש צורך להיחשף לשמש לפרק זמן ארוך, כדי ליצור ויטמין D, כמה שעות קרינה צריך לספוג ביום, האם מסנן הקרינה באמת מגן עליכם ב-100%, ועוד מיתוסים

רובנו גדלנו על המיתוס של החשיפה החיובית לשמש. תינוקות וילדים נחשפו לשמש במסגרת "אמבטיית שמש" או שהות ממושכת בפארק לאור השמש, במטרה להחדיר סידן לעצמות של הילדים וכך למנוע רככת.

ואכן, לקרני השמש השפעה חיובית וקליטתן על פני העור מסייעת להפיכת ויטמין D, בעל החשיבות הרבה בהחדרת הסידן לעצמות, מצורתו הבלתי פעילה לצורה הפעילה. אולם די בחשיפה של 2- 3 דקות ביום לאור השמש כדי לייצר את הכמות היומית הדרושה של ויטמין D.

ילדים שגדלו בארצות אירופה ולא נחשפו במידה הנדרשת לאור השמש סבלו בעבר מרככת העצמות. השיפור המשמעותי שחל בעשורים האחרונים בתזונה המערבית, הכוללת בין השאר גם החדרה מכוונת של ויטמין D למגוון מוצרי מזון (מזון תינוקות, לחם, מוצרי חלב) הביאה להיעלמות המחלה.

האגודה למלחמה בסרטן ממליצה להורים לזכור כי אין צורך "לצלות" את הילדים בשמש כדי לספק לגופם את הכמות הדרושה של ויטמין פעיל. בשמש הישראלית, חשיפה של 2 - 3 דקות לאור השמש, אפילו באזור מוצל, מספיקה, כדי לייצר את הכמות היומית הדרושה של ויטמין D.

האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה DERM מנפצת אף היא מספר מיתוסים בנושא:

שימוש סדיר בקרם הגנה שחוסם את קרני ה- UV מוביל לירידה ברמות ויטמין D.
עובדה: העיתון של מכון הסרטן הלאומי של ארצות הברית פרסם בשנת 1997 מחקר שעסק בחולי פיגמנטוזה של יובש עור (מחלה הגורמת לריבוי גידולים סרטניים בעור בעת חשיפה לכמויות קטנות ביותר של קרני UV) אשר הראה כי רמות הוויטמין D של המטופלים שקיבלו במשך מספר שנים הגנה מקסימאלית מפני קרני UV היו נורמאליות, למרות שהמטופלים כמעט ולא נחשפו לקרני UV.

נחוצה חשיפה משמעותית לקרני UV על מנת לשמור על רמות נורמאליות של ויטמין D.
עובדה: ניתן בקלות לשמור על רמות נורמאליות של ויטמין D באמצעות פעילויות יומיומיות שגרתיות (אפילו תוך שימוש בקרם הגנה) ותזונה נורמאלית. לרוב אין צורך בתוסף ויטמין D.

קרם הגנה חוסם את כל קרני ה- UV המגיעות לעור, ועל כן כאשר מורחים קרם הגנה העור לא מסוגל לייצר ויטמין D.
עובדה: לא קיימת חסימה מלאה (או אפילו כמעט מלאה) של קרני UV. אפילו קרם ההגנה היעיל ביותר הקיים כיום מאפשר לקרני UV לעבור במידה שמובילה ליצור כמות מספקת של ויטמין D.

תכשירי ההגנה מפני השמש מגנים על העור ב-100%.
עובדה: פרופ' אליעזר רובינזון, יו"ר האגודה למלחמה בסרטן, מסביר כי "ככל הידוע כיום למומחי העור בארץ ובעולם אין שום תכשיר המסוגל להגן על העור באופן מלא ומוחלט מפני קרינת UV. קיימת הפרדה בין יכולת ההגנה של התכשירים מפני קרינת UVA ולבין יכולת ההגנה מפני קרינת UVB. רמת ההגנה של תכשיר מפני קרינת UVB איננה הרמטית ואף פעם לא ניתן למנוע באופן מוחלט את הפגיעה בעור".

"בהתייחס להגנה מפני קרינת UVA, התקן שנקבע באוסטרליה מציין הגנה של כ - 90%. כמו כן, בעת השימוש בתכשירים אלו, ההגנה הינה אינדיבידואלית ומותנית בצבע העור ובמאפייניו. מכאן נובע כי משך ההגנה של העור משתנה ומותנה בגורמים נוספים, כגון: חשיפה למים, זיעה, חול, שפשוף וכדומה, המפחיתים את ההגנה שנבדקה בתנאי מעבדה ולא בשימוש יום יומי בבני אדם. מאמצי ההסברה של ארגוני הבריאות בארץ ובעולם נועדו להעלות את המודעות לחשיבות ההגנה מפני קרינת השמש, כאשר ההתייחסות לתכשירי הגנה היא כקו הגנה אחרון. זאת, לאחר שמירה על כללי הזהירות של אמצעי ההגנה המומלצים מפני קרינת השמש, הימנעות מחשיפה לשמש בין השעות 10:00 - 16:00, בהן עוצמת קרינת השמש היא מירבית, כיסוי הגוף בלבוש מלא ומגן, הכולל שרוולים לפחות עד המרפק, ומכנסיים, רצוי ארוכים".

"חבישת כובע המגן על הפנים והעורף מפני השמש, הרכבת משקפי שמש, שהייה בצל כשנמצאים בחוץ, וכקו הגנה אחרון לכל אמצעי הגנה אלו, יש למרוח את העור הנותר חשוף לשמש בשכבה נדיבה של מסנן קרינה עם מקדם הגנה של 15 ומעלה. אנו מדגישים כי תכשירי ההגנה מיועדים לשימוש רק במקביל לשאר אמצעי ההגנה האחרים, וכי אין ביכולתם להגן באופן מוחלט על העור".

ירידה ברמות ויטמין D מובילה לעליה בסוגים אחרים של סרטן ומחלות אחרות.
עובדה: אין הוכחות מדעיות להצהרה זו, הטענה מבוססת על מחקר שמצא עליה בשכיחות של מספר סוגי סרטן בצפון מזרח ארה"ב, אזור שמקבל פחות קרני שמש משאר האזורים במדינה. המסקנה הייתה שיעור הסרטן בצפון מזרח גבוה יותר בגלל מיעוט קרני UV. עם זאת, מספר מחקרים אחרים הפריכו את הטענה, לרבות כאלה שהראו כי שיעור הסרטן נמוך במדינות המישור הצפוני (אזורים בהם קרינת ה- UV נמוכה ביותר), ומחקרים אזוריים מצומצמים (ניו יורק) שגילו כי שיעור הסרטן גדול ביותר באזורים עם זיהום תעשייתי ללא קשר לרמת הקרינה של השמש.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...