עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

עשו זאת בעצמכם: ניקוי הפנים מ"שחורים"

כולנו מכירים את הכתמים השחורים על הפנים, הנגרמים כתוצאה משומן היוצא מנקבוביות העור. כעת תוכלו להסיר אותם בקלות בבית, כמעט בחינם ובלי הרבה טרחה. מדריך מיוחד

נכון שללכת לקוסמטיקאית זה פינוק אמיתי וניקוי יסודי ואולטימטיבי לעור, אבל הזמן, הטרחה, הכסף - לא פחות מ-250 שקלים לטיפול חד פעמי... כל אלה גורמים שמרחיקים רבים מהדאגה לעור הפנים ונקיונו. בבית אפשר לעשות זאת מדי שבוע, כמעט בחינם. בנוסף, גברים רבים נבוכים לפנות לטיפול של קוסמטיקאית. לכן, הטיפול הביתי יכול להיות פתרון לכל מי שמעוניין לחסוך זמן, כסף וטרחה או סתם מרגיש לא נעים.

תחילה, מהם בכלל "שחורים"?

ראשים שחורים (קומודונים) הם שומן שיוצא מבלוטת החלב דרך נקבוביות העור ובא במגע עם האוויר, מתחמצן והופך להיות שחור (החמצון גורם לצבע השחור). סוג העור בדרך כלל הוא פקטור מרכזי להופעת שחורים. למשל, לבעלי עור שמן יש נקבוביות רחבות יותר ולכן הסיכוי למצוא שחורים הינו סביר בהחלט. גורמים נוספים הם גנטיקה, נזקי השמש וכמובן גם האופן שבו מטפלים (או לא מטפלים) בעור. בפנים הנקבוביות מתרכזות באזור ה-T (מצח, אף וסנטר), אולם, ניתן למצוא הופעה של "שחורים" במספר מקומות נוספים בגוף מלבד הפנים, היכן שקיים ריכוז רב של נקבוביות, דרכן משתחררים שומן וזיעה מהגוף: באזור הגב, החזה, החלקים הפנימיים של הידיים ועוד.

מניעה

חשוב להקפיד על פנים נקיות, ולהתמיד במריחת קרם לחות שמתאים לעור, כדי לשמור שהנקבוביות לא יורחבו ויביאו עמם "שחורים". יש לרחוץ את הפנים רק פעמיים ביום. יותר מדי קרצופים עלולים להסיר את השמנים הטבעיים שקיימים בעור, ולהביא לייצור רב יותר של שומנים בעור וכמובן גם להופעת יותר ראשים שחורים. מומלץ לנקות את הפנים עם תחליב פנים נטול אלכוהול ובושם ולהשלים את הניקוי עם מי פנים שגם הם נטולי אלכוהול ובישום. רכיבים אלו הינם לרוב מיותרים ונטולי ערך מוסף, כאמור בפתגם "כל המוסיף גורע". הם מעוררים ייצור נוסף של שומנים בעור. מומלץ למרוח את עור הפנים בשמן חוחובה - 2 טיפות מהשמן הן די והותר. מומלץ למרוח את השמן בטפיחות קלות וחשוב להימנע ממגע עם העיניים. שמן החוחובה, שאינו אוטם את הנקבוביות, מסייע בהפסקת ייצור הסבום (שומן על עורי), בכך שהוא מידמה לסבום. השמן בנוסף, מנקה את הנקבוביות, כך שבאופן זמני יכול להיות מצב בו יופיעו חצ'קונים קטנים.

טיפול מקדים להוצאת השחורים

מומלץ להשתמש במסכות לפנים לניקוי הנקבוביות, כגון: מסיכה על-בסיס חימר, כדוגמת המסכה המתחממת של Biore, שפותחת את הנקבוביות ומאפשרת לשומנים השחורים לצאת ביתר קלות. ניתן להיעזר במשחות לפילינג עדין אשר גורמות לקילוף קל של העור, וכמובן לשחרור החלב "החסום" שבבלוטות.

טיפול

ניתן להוציא את השחורים בבית עם ידיים נקיות. חשוב להקפיד שהידיים יהיו נקיות, כי במקום קומודון נוראי יופיע חצ'קון עצבני. בטיפול ידני, יש להכין קערה עם מים חמים (מומלץ מים רתוחים לא רותחים!), צמר גפן, טישו, פינצטה, ואלכוהול לחיטוי. אחרי שרוחצים את הפנים היטב עם הסבון המתאים וכמובן את הידיים, יש להוציא את הראשים השחורים בלחיצה עם האצבעות מסביב לנקבובית ולא בלחיצה באמצעות הציפורניים - כך הטיפול סטרילי יותר. אחרי שסיימת את החיסול הנקודתי וחיטאת עם אלכוהול את מה שנשאר, יש לרחוץ את הפנים עם מים חמים ולמרוח קרם לחות. החיסרון העיקרי בטיפול הידני הוא שזו "עבודה מלוכלכת" אבל מישהו צריך לעשות אותה. היתרון יש כאלה שנהנים מזה. בנוסף, תמיד אפשר גם לבקש מבן/בת הזוג ש"יפנקו" אתכם.

כלים ועזרים

"למקצוענים" בלבד - קיים מכשיר להוצאת שחורים. זהו מכשיר דומה לפינצטה, שמוציא את השחורים במקום שימוש באצבעות. חשוב להקפיד על חיטויו של המכשיר באלכוהול או בספירט. יתרון המכשיר על פני האצבעות יכול להיות שזה יותר סטרילי. החיסרון אין למכשיר את הרגישות המתאימה שיש לאצבעות. 

בשוק קיימות מדבקות להוצאת שחורים, להן נוסחה המוציאה לכלוך, שומן ושחורים. היתרונות המשמעותיים של המדבקות על פני הטיפול הידני או המכשיר הם - שלא "מלכלכים" את הידיים - הראשים השחורים נדבקים למדבקות עצמן. יתרון נוסף הוא שהמדבקות מוציאות את הלכלוך גם ממקומות אליהם קשה להגיע, כגון החריצים שמסביב לנחיריים.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...