עוד בתרבות ובידור
 >  > 

מיטב בחורינו

סרט ישראלי חדש מציג מקרוב את עולמם הלא מוכר והלא-שגרתי של זונות ממין זכר. כשהניצול המיני, האלימות וההתעללות הופכים לדבר שבשגרה, אף צופה אינו נשאר אדיש

הסרט "ילדים טובים", שעלה בסוף השבוע האחרון לאקרנים, הוא סרט קשה. מאוד אלים, מיני, עם סצינות מין נועזות, שנדיר לראות כמותן על המסך. הוא מותיר את הצופה עם מחשבות ותהיות רבות, ועם שאלות לא פתורות. גיבורי הסרט הם מני (דניאל אפרת) וטל (יובל רז), שניהם זונות ממין זכר. למני יש תינוקת משותפת עם מיקה (נילי צרויה), זונה צעירה ונרקומנית, ואמא מאמצת- זונה טרנסג'נדרית- אותה מגלמת יקירת הקהילה גילה גולדשטיין. חייו של מני נעים בין בילויים שגרתיים של בני גילו בקניון כמו קניית דיסקים וחולצות, לבין עבודתו כזונה, וסיפוק צרכיהם המיניים של לקוחותיו הקבועים.

באחד הלילות, פוגש מני את טל. המפגש הראשון ביניהם מתרחש מול עיניו הבוחנות של אחד הלקוחות, המורה להם כיצד לענג אחד את השני. טל נשאר לישון אצל מני, וכשהם מתעוררים בבוקר למחרת הם אוכלים ארוחת בוקר משותפת, נפרדים, וקובעים להיפגש בלילה במועדון ה-home club.

הסרט מתאר את כל מה שעוברות הדמויות עד המסיבה- כשמני וטל מנסים למצוא זה את זה; הלקוחות המגיעים אליהם, הניצול, הגשמת הפנטזיות המיניות של הקליינטים שלהם, וההתעללות המינית שהם עוברים כדבר שבשגרה במסגרת עבודתם - התעללות שיכולה לגרום לתסכול כה עז, שיביא בסופו של דבר גם לרצח אחד הלקוחות.

הסרט מציג שני פנים בחייהם של מני וטל: מצד אחד את היותם שפחות המין של גברים אחרים, את הרגשת חוסר האונים, הפחד, הבכי, היותם מכונות מין, הנדרשות להביא את לקוחותיהם לסיפוק. מהצד השני, פתאום אנחנו רואים שגם לזונות יש רגשות. גם הם בני אדם. גם זונות יכולות להתאהב, לכמוה למישהו, ולרצות באמת לאהוב. המתח שבין שגרת העבודה כזונה, לבין דילמות על התאהבות ועל היכולת להתאהב ולהרגיש, קיים לכל אורך הסרט, ואולי זה מה שהופך את הסרט לכל כך קשה.

סצינות מפורטות, לפעמים אפילו מדי

הסצינות המיניות המתוארות בסרט מפורטות, לפעמים אפילו נראה שמפורטות מדי. באחת מהן, אולי הקשה ביותר לצפייה, נפגש טל עם בחור, המתברר כשוטר שרוצה להגשים את הפנטזיות המיניות שלו. השוטר קושר את טל למיטה באזיקים, ועושה בו כרצונו בזמן שטל ספק נאנק מכאבים ספק בוכה, מתחנן לצאת מהסיוט הזה.

בהמשך מתפקד השוטר כסרסור, המכין את ה"סחורה" ללקוח אחר בדיוק כפי שזה הזמין - "קשור למיטה, עם עיניים מכוסות". הבוטות והאכזריות מודגשים כאשר טל מדמם, מתחנן מהשוטר לסיים את הסיוט ומקבל את התשובה הכל כך צפויה- "אתה השרמוטה שלי ואתה הולך לאהוב את זה".

שגרת חווית הניצול המודגשת לא גורמת לגיבורי הסרט, בשום שלב, להפסיק את עבודתם כזונות. העבודה כזונה היא דרך חיים עבורם, שלא תשתנה, למרות ההתעללות התמידית מצד הלקוחות ותחושת האפסיות מולם. גם כשלעתים נמאס וכבר אין כוחות נפשיים, הסכום הכספי שמני יקבל מהלקוח ("תמורת סכום כפול אגיע אליך") מסנוור אותו. הכניסה לעולם הזנות מבטלת את האדם. מכונות מין לא מצליחות להרגיש, ומקבלות את הניצול והגועל כדבר שבשגרה.

לצאת מהמעגל

הסרט מעלה את השאלה האם ניתן בכלל לצאת ממעגל העבדות והזנות, או שאולי באמת הזנות היא כמו סם ממכר שלא ניתן להיגמל ממנו. העבודה בזנות מחייבת ניתוק מכל רגש או מחשבה, אבל לפעמים גם בתוך הניתוק יש ניצוץ של רגשות. כשאחד הלקוחות אומר למני תוך כדי זיון "אני אוהב אותך", מני מבין את הזיוף ובורח, שוטף עצמו במקלחת ובוכה. הבכי, כמו גם האשמה ותחושת הגועל הם מוטיבים נוספים החוזרים בסרט, אך לצידם גם הרצון להתאהב והתהיה האם התאהבות היא בכלל אפשרית.

הרבה רעש יש בסרט. המון התרחשויות ואין סוף סצינות מין, שמעבירות לצופה תחושה של שגרה, של עייפות ושל השפלה תמידית. הדמויות רוצות קצת שקט, לחיות חיים נורמאליים, לאהוב, להיות נאהבים. למצוא אחד את השני. אבל שגרה, כמו שגרה, קשה מאוד לשבור. כל כך קשה לצאת מהמעגל הזה. אבל הסרט מראה גם פן נוסף- כמיהה, התרגשות ורצון לקרבה המבצבצים מדי פעם ונותנים איזושהי תקווה.

הצפייה בסרט מזכירה לפעמים סרט סטודנטים - הסצינות, הלוקיישנים והצילום שנראה כאילו נעשה במצלמת וידאו פשוטה. אלא שהמשחק האותנטי, בייחוד של השחקנים הראשיים, מצליח לפצות על כך. חשיבותו של הסרט, לדעתי, היא במסר הקשה שהוא מצליח להעביר, ופחות בדרך בה הוא מעביר אותו. הרבה מאוד שאלות נותרות ללא פתרון בסופו של הסרט, וכך גם הרבה מעגלים שלא נסגרים. תחושת ההלם, והשתיקה ממנה יוצאים מהסרט, מעידה על עוצמתו, ועל הנושאים הכל-כך כבדים שהוא מותיר לנו לחשוב עליהם.

ילדים טובים. ישראל, 2005. בימוי: יאיר הוכנר. מיום חמישי (21/4) בבתי הקולנוע. הסרט מוגבל לצפייה מגיל 18. אתר GoGay הוא אחד מנותני החסות לסרט.

תגיות
כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...