עוד בחדשות ודעות
 >  > 

מילון הטרנסג'נדרים השלם

נורה גרינברג סוקרת את ההבדלים בין סוגי הטראנסג'נדרים השונים. נורה היא אישה בת 50 שנולדה כגבר ועברה ניתוח לשינוי מין לפני כחצי שנה. היא חיה חיים מלאים כאישה, באותו מקום עבודה, לאחר שבישרה לכולם על השינוי. היא אחראית על נושא הטרנסג'נדרים בוועד האגודה.

השימוש במילה טרנסג'נדר רווח בשנים האחרונות, גם אם לא תמיד ברורה למשתמשים בה הוראתה המדוייקת. השורות שלהלן ינסו להבהיר במקצת את התמונה.

אצל רוב האנשים, המין הביולוגי היותם נקבות או זכרים- וזהות המגדר היותם נשים או
גברים - חופפים בצורה מושלמת, עד כדי כך שהם נתפסים כאותה תכונה ממש. טרנסג'נדרים הם אנשים שזהות המגדר שלהם אינה חופפת לגמרי את מינם הביולוגי. כפי שנראה בהמשך, חוסר חפיפה זה אין פירושו בהכרח שכל הטרנסג'נדרים מבקשים לשנות את מינם. נהפוך הוא. מבין כל הטרנסג'נדרים, אלה שעבורם אין כל פתרון אחר זולת שינוי מינם, כלומר הטרנסקסואלים, הם מיעוט קטן.

על פי הערכות שונות, כ-3% מן האוכלוסיה סובלים מבעיה כלשהיא בזהות המגדרית שלהם. חלק מן הבעיות האלה הן בעלות תסמונת ידועה, דבר המאפשר מיון של סוגי הטרנסג'נדרים השונים. עם זאת, יש לזכור שהתסמונות המתוארות כאן אינן מתקיימות תמיד במציאות באופן מובהק, ובעצם מדובר כאן ברצף, כאשר אצל חלק גדול מן המקרים ייתכנו חוסר בהירות, טשטוש ועירבוב של ההבדלים בין סוגי הטרנסג'נדר השונים.

אשר לנטיה או העדפה מינית, יש אצל הטרנסג'נדרים אותו מגוון כמו אצל שאר האוכלוסיה. למרות שהדעה הרווחת נוטה לראות כהומוסקסואל בכל זכר הלובש בגדי אשה או המאמץ דרכי התנהגות נשיות, האמת היא שרוב הטרנסג'נדרים הם הטרוסקסואלים (כמובן, הטרוסקסואלים על-פי מינם הביולוגי). יש שמיניותם של טרנסג'נדרים משתנה בהתאם ל"תפקיד" המגדרי שהם ממלאים ברגע מסוים. תאור וניתוח מיניותם של הטרנסג'נדרים על סוגיהם השונים יצריכו כמה כרכים, אבל כללית אפשר לומר שהמובדלות בין מין לבין מגדר באה לביטוי מרשים במיניותם של טרנסג'נדרים. מיניותם של הטרנסג'נדרים היא דוגמה נוספת למגוון ולעושר שבמיניות האנושית בכלל.

התיאור שלהלן הוא על טהרת הM-to-F-, היינו אנשים שהם זכרים גנטיים. אין פירוש הדבר שאין נקבות גנטיות שהן טרנסג'נדריות. נהפוך הוא. אלא שהקודים התרבותיים של חברתנו מקשים על מיון הטרנסג'נדריות שהן F-to-M (כלומר נקבות גנטיות), בעיקר משתי סיבות: ראשית, קודי הלבוש המקובלים בחברה שלנו מאפשרים לאשה חופש רב מאד בסידור הופעתה, כולל אימוץ אלמנטים הנחשבים גבריים, בלי שהדבר יעורר תשומת לב מיוחדת. שנית, לבגדים ופריטי הלבוש הגבריים אין את אותו אופי של אובייקטים מיניים כמו לבגדים ופרטי הלבוש הנשיים. יוצא אפוא שהלבוש וההופעה, המהווים חלק כה חשוב בהגדרתו ובחווייתו של הטרנסג'נדר הזכרי, הם בעלי חשיבות משנית בהגדרת הטרנסג'נדר הנקבי, ונדרש כאן סוג אחר של תאור, החורג מן המאמר הזה. עולם הטרנסג'נדריות הנקבות זכה לתשומת לב מועטת יותר במחקר, אם כי אין ספק שעולם זה מורכב ועשיר לא פחות מזה של הזכרים. נסתפק כאן אפוא בתאור הטרנסג'נדרים הזכריים.

הטרנסג'נדרים הזכריים, אפוא, כוללים בין היתר:

מלכות דראג Drag Queens
מלכות הדראג הן טרנסג'נדרים שיוצאים בהצהרה, תהא זו הצהרה פוליטית, חברתית או אישית. הן חשות צורך להופיע בציבור בלבוש של המין האחר, לרוב בצורה פרובוקטיבית, תוך הדגשה מופרזת של דימויים נשיים "מסורתיים". האלמנט העיקרי אצל מלכת הדראג הוא הצורך במשיכת תשומת לב, ולעתים קרובות, אם כי לא תמיד, הרצון לזעזע. בנות פסיה הן מלכות דראג טיפוסיות. עם זאת, אף אנשים אחרים המשתמשים בפרטי לבוש או איפור נשיים בצורה הפגנתית הם מלכות דראג. לא אחת משמש הדימוי הנשי המוחצן והבוטה כאמצעי לביטוי מחאה חברתית או פוליטית. בכל מקרה מלכת הדראג מבקשת, במפורש או במובלע, להצהיר הצהרה.

אצל מלכת הדראג חשובות הצגת הדמות הנשית המוחצנת והסטראוטיפית ותגובת הקהל. עם זאת, כאשר מלכת הדראג איננה "בתפקיד", היא נראית ומתפקדת כגבר רגיל לחלוטין, שקשה לנחש מהופעתו מה "מדליק" אותו באמת.

דוברות פמיניסטיות מתבטאות תכופות נגד טרנסג'נדרים בכלל, כשהן טועות ליחס להם כקבוצה את תכונות מלכות הדראג. עיקר טענתן היא שמלכות הדראג משדרות דימוי סטראוטיפי וריאקציוני של האשה. יש בטענה זו חוסר הבנה מוחלט של הצהרת מלכות הדראג, המציגה במודע קריקטורה של דמות האשה ה"קלאסית", ובכך חושפת את הגיחוך והעיוות שבה. בניגוד לטענות דוברות פמיניסטיות, המסר של מלכות הדראג הוא מסר חתרני, המשתמש בפרודיה פרובוקטיבית כנשק לתקיפת דימוי האשה המסורתי כצעצוע, כקישוט וכאובייקט מיני.

[אגב, אין תמימות דעים לגבי מקור המילה drag, שאחד מפירושיה באנגלית מודרנית הוא התלבשות בבגדי המין השני (כמו ב-to be dressed in drag). יש הטוענים שבמקור היו אלה ראשי התיבות האנגליים של "לבוש כנערה" (DRessed As a Girl). גירסה אחרת טוענת שמקור המילה בעובדה שגברים לבושים כנשים היו גוררים (drag) את שולי שמלתם.]

מגלמי נשים Female Impersonators
מגלם הנשים נהנה מהצגת דמות נשית על במה. בניגוד למלכת הדראג, הנוטה להפריז באלמנטים הנשיים שבהופעתה ולעוות אותם, מקפיד מגלם הנשים על חיקוי מציאותי ככל האפשר של דמות נשית. לעתים קרובות מופיעים מגלמי הנשים בדמותן של שחקניות או זמרות מפורסמות. מגלם הנשים נהנה מתשומת הלב ומן ההערצה, אך כאמור אצלו הגירוי מושג על ידי חיקוי טוב ככל האפשר, ומהערצת הקהל שהוא מעורר עקב כך.
מחוץ לבמה, בדומה למלכות דראג, מגלמי נשים חיים ומתפקדים כגברים רגילים.

קרוס-דרסרס Cross-Dressers
המונח קרוס-דרסר מתייחס לאנשים שהמשותף להם הוא שהם מוצאים הנאה וסיפוק בלבישה חלקית או מלאה של בגדים נשיים. קטגוריה זו כוללת פטישיסטיים (fetishists) שונים, כלומר אנשים המתגרים מינית מפרטי לבוש נשיים מסוימים, וכן אנשים החשים צורך לעטות דמות נשית להקלה על מצוקה נפשית.
קרוס-דרסרס מסוימים נעזרים בפרטי לבוש נשיים תוך כדי קיום יחסי מין. אצל אנשים אלה חזק הגורם הפטישיסטי הפיכת חפץ לרוב לבוש תחתון של אשה, גרביונים, חזיה, ביריות- לאובייקט מיני.
אצל אנשים אחרים מהווה לבישת בגדים נשיים בהחבא גורם המגרה מינית או הממלא צורך פסיכולוגי. עבור אנשים אלה חשובה ההרגשה של "היות אשה". יש הכוללים בקטגוריה זו אף טרנסווסטיטים (ראה להלן).

קטגוריית הקרוס-דרסרס רחבה מאד ויש בה לא מעט טשטוש תחומים. הקרוס-דרסרס נבדלים ביניהם במידת האינטנסיביות של רגשותיהם הנשיים, בסוג הריגוש שלבישת בגדי אשה גורמת להם, בתכיפות הצורך להתלבש כנשים, במרחק שהם מוכנים לעבור על מנת לחוש כנשים (הסרת שערות בגוף ובפנים, נטילת הורמונים וכיו"ב). המשותף לכולם הוא הקשר המיוחד עם הבגדים הנשיים, והעובדה שעם הסרת הבגדים הם שבים להיות גברים לכל דבר ועניין.

אנדרוגינוס - Androgyne
אנשים בקטגוריה זאת מציגים כלפי חוץ דימוי דו-משמעי, המורכב מאלמנטים נשיים וגבריים. הופעתם היא ביטוי לאמביוולנטיות ברגשותיהם.
הצגת עצמו כעירוב של גבר ואשה מעניקה לאנדרוגינוס תחושה של שלמות. האנדרוגינוס שואב לגיטימציה לדרך חייו מן האמונה, כי אין לו צורך להזדהות באופן מובהק עם אחד משני המגדרים, וכי מותר לו לבחור דרך ביניים אלטרנטיבית, הייחודית רק לו.

טרנסווסטיטים - Transvestites
יש הכוללים את הטרנסווסטיטים בין הקרוס-דרסרס. ד"ר הרי בנג'מין, חלוץ המחקר והטיפול בטרנסג'נדרים, השתמש במונח טרנסווסטיטים בסיווג הטרנסג'נדרים על-פי עוצמת רגשותיהם, ולא הזכיר את המונח קרוס-דרסרס, שהוא בשימוש עממי יותר.
טרנסווסטיט מתאפיין בצורך שלו לחוש כאשה מדי פעם. לשם כך הוא נוהג להתלבש כאשה, להתאפר וכיו"ב. הגם שטרנסווסטיטים רבים חשים גירוי מיני מעצם לבישת בגדים נשיים, הרי שבדרך כלל, במיוחד ככל שמתבגרים, הסיפוק שחש הטרנסווסטיט הוא פסיכולוגי בעיקרו, גם אם מקורו מיני. עוצמת הצורך לעטות אישיות נשית משתנה מאדם לאדם. יש כאלה ש"מתלבשים" פעם בכמה שבועות, ויש מי שמבלים כך מספר ימים ברצף, ואף מתפקדים ברבים כנשים. יש החיים כגברים, אך לובשים פרטי לבוש נשיים (תחתונים, גרביונים, חזיה וכיו"ב) מתחת לבגדי הגבר.

לרוב אין הטרנסווסטיטים חשים צורך לשנות את גופם או את תפקיד המגדר שלהם, והם מסוגלים להסתדר בחייהם החצויים, כשחלק מהזמן הם מתפקדים כגברים וחלק כנשים.

חלק מהטרנסווסטיטים נוהגים לחלום על "התקדמות" במסלול השינוי והפיכה לנשים לכל דבר. חלק מהם אפילו נוטלים הורמונים נשיים, ואף חולמים לעבור לחיות דרך קבע כנשים, אך לרוב אין הם מוציאים אתחלומם לפועל.
כל הטרנסווסטיטים מתאפיינים בכך שעצם הסרת הבגדים מחזיר אותם לתפקוד כגברים לכל דבר. לטרנסווסטיט אין כל בעיה לעבור ממצב למצב, בהתאם לצורך. אחרי "שחרור הלחץ" שגורמת לו נטייתו, הוא שב לתפקד כגבר ללא קונפליקט ראוי לציון.

טרנסקסואלים Transsexuals
בניגוד לטרנסווסטיט, לטרנסקסואל אין אפשרות לעבור ממגדר למגדר כרצונו. טרנסקסואלים רבים מנסים דרך חיים הדומה לזו של טרנסווסטיטים לתפקד חלק מהזמן כגברים וחלק כנשים- אך עד מהרה מתברר להם שהדבר איננו אפשרי לגביהם.
הקונפליקט בין תפקיד המגדר שלו לבין תחושת זהותו הפנימית מגיע אצל הטרנסקסואל לעוצמה המירבית, וחוסר החפיפה בין המין הביולוגי לבין רגש הזהות המגדרית הוא מוחלט. הטרנסקסואל חש דיסוננס עקב אי-התאמת צורת הגוף שלו לתחושה הפנימית שלו. שניים אלה הניכור כלפי צורת גופו והקונפליקט בין תפקיד המגדר שלו לבין תחושת הזהות שלו- הם גורמי מצוקה שהפתרון היחיד להם הוא שינוי מוחלט של תפקידו החברתי של האדם, כולל שינוי צורת גופו כדי שתתאים לתחושתו הפנימית. שינוי צורת הגוף יכול להיות חלקי טיפולים הורמונליים ואחרים שתכליתם לגרום לגוף להראות נשי (או גברי, במקרה של טרנסקסואל שנולד בגוף של נקבה ומרגיש גבר), או יכלול גם ניתוח לשינוי איברי המין והתאמתם לתחושת המגדר של הטרנסקסואל.

טרנסקסואל זכר אינו חולם על הפיכה לאשה, כמו טרנסווסטיט. הוא מרגיש באופן חד וברור, שהוא אשה. אין לו כל צורך ללבוש בגדי אשה כדי לחוש כך. נהפוך הוא מצוקתו מלווה אותו באשר ילך, ללא כל קשר ללבושו. בניגוד לטרנסווסטיט, לבישת בגדי אשה כשלעצמה אינה גורמת לו סיפוק מיני או פסיכולוגי. מצוקתו יכולה לבוא לקיצה רק על ידי אימוץ תפקיד מגדר ההולם את רגשותיו, דהיינו הפיכתו לאשה. הקונפליקט הפנימי שלו הופך בהדרגה את תפקודו כגבר לבלתי אפשרי. תחושת הזרות והניכור נעשית בלתי נסבלת. מצוקתו עלולה להיות חזקה עד כדי התמוטטות, פגיעה עצמית או התאבדות.
כאמור, לטרנסקסואל יש צורך עז לשנות את גופו כך שיהיה נשי. הטרנסקסואל חש זרות ועוינות כלפי איבר המין שלו, וצורת גופו גורמת לו מצוקה שעלולה להיות בלתי נסבלת. במקרים מסוימים, כאמור, נדרש ניתוח לצורך התאמת איבר המין של הטרנסקסואל לרגשותיו, כלומר ליצירת איבר מין נשי. טרנסקסואלים נחלקים אפוא ל-"טרנסקסואלים pre-op" (קדם-ניתוח) ו-"טרנסקסואלים post-op" (לאחר ניתוח). הכוונה כאן איננה לתיאור מצב זמני, אלא ליכולתו של הטרנסקסואל לחיות עם איבר המין שאתו נולד, או שנדרש ניתוח ליצירת איבר מין נשי.

לסיכום
החלוקה שהוצגה כאן היא בהכרח סכימטית. בני אדם לעולם אינם מתאימים ב-100% לקטגוריות קבועות מראש, וכאמור, ההבדלים בין הטרנסג'נדרים נפרשים על-פני רצף. עולם הזהות המגדרית הוא רבגוני, להזכיר לנו שחיי האדם עשירים יותר מן התמונה האפורה שהרגלי המחשבה שלנו מציירים לנו דרך שגרה.
קיומם של אנשים שזהות המגדר שלהם שונה מן הדפוס זכר-גבר/נקבה-אשה ומן המודלים המקובלים של התנהגות מגדרית, תורמת לראייה פתוחה יותר של חיינו בחברה ולהבנה מעמיקה יותר של המצב האנושי. אולי דווקא מהסיבה הזאת גורמת תופעת הטרנסג'נדרים לתגובות כה קצוניות אצל אנשים מסוימים. כמו כל תופעה חברתית לא-נורמטיווית, הטרנסג'נדרים מערערים תפיסות של המציאות וערכים הנחשבים מוחלטים ומובנים מאליהם, ומעמידים במבחן את יכולתה של החברה להתמודד לא רק עם השונה, אלא אף עם יחסיות מושגיה וערכיה היא.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...