עוד בלייפסטייל ובריאות
 >  > 

אקטיבי, פסיבי או נאיבי?

אורי שרון על תופעת הפאסיבי, האקטיבי ומה שביניהם. האם אפשר לעבור מצד אחד של המשוואה למשנהו ולשפר את חיי המין?

א: מה מחפש? ב: סטוץ א: מאיפה? ב: תל אביב א: אקטיבי או פסיבי? השיחה שלמעלה חוזרת על עצמה מאות פעמים ביום במירק ובצ'אטים השונים. השאלה לגבי ההעדפה במיטה בדרך כלל לא מאחרת להגיע, שלישית או רביעית במניין השאלות. בתוך הרשימה הקצרה של תכונות שמבררות את מידת ה"התאמה" נמצאות שאלות לגבי גיל, אזור מגורים, מראה חיצוני, וכמובן - ההעדפה במיטה. יכול להיות שהשאלה לגיטימית עבור מי שמחפשים פרטנר למין עבור לילה אחד או כמה לילות. בהתחברות קצרת טווח כזו שמטרותיה מיניות בלבד, ההתאמה המינית המיידית חשובה במיוחד, ומוגבלות מינית מהסוג של "רק אקטיבי" או "רק פסיבי" יכולה לטרפד מפגש מיני. אלא שהשאלה אינה נשאלת רק בהקשרים מיניים. השיחה שלמעלה יכולה הייתה בקלות גם לקבל את האופי הבא: א: מה מחפש? ב: קשר רציני א: מאיפה? ב: תל אביב א: אקטיבי או פסיבי? גם מצ'וטטים שמצהירים על עצמם כי הם מחפשים קשר ארוך טווח ממהרים לברר את העדפות המיטה של בן שיחם, ובמידה ואלו אינן תואמות את העדפותיהם שלהם ממהרים להיפרד בחביבות, שהרי "לא ייתכן" שיצמח קשר בין שני אקטיביים מושבעים או בין שני פסיביים מושבעים. אם אין התאמה במיטה, איך אפשר בכלל להתחיל לדבר עם קשר? ובכן, אפשר. ההבחנה בין אקטיבי לפסיבי היא הבחנה מינית, בה האקטיבי חודר והפסיבי נחדר. משום מה הפכה הבחנה זו לרווחת ביותר. למעשה, ההבחנה המינית הזו בין אקטיביות לפסיביות נעשית בידי אנשים מוגבלים מינית. ותרשו לי להסביר. בין מגוון הדרכים בהן יכולים גברים לענג זה את זה, נמצאת החדירה האנאלית. אחד מריכוזי העצבים הצפופים ביותר בגוף הגבר, נקודת הג'י שלו, נמצא בבלוטת הערמונית שהגישה הישירה אליה אפשרית דרך פי הטבעת. אזור גירוי משמעותי נוסף הוא אזור פי הטבעת. מכאן העונג הפיזי שבהחדרות אנאלית. אזור גירוי גברי נוסף הוא כמובן באבר המין. מכאן העונג הפיזי שבחדירה, אנאלית או אחרת. מבחינה פיזיולוגית, יכול כל גבר ליהנות גם מחדירה וגם מהחדרות. גם מאקטיביות וגם מפסיביות. אלא שהאקט המיני האנאלי (גם מצד החודר וגם מצד הנחדר) הוא אקט מסובך מבחינה טכנית ורגשית. טכנית, משום שפי הטבעת איננו "מיועד" באופן טבעי לחדירה. רגשית, משום שהרבה אנשים נרתעים לחדור או להחדר בפי הטבעת מסיבות שונות שמקורן בהיגיינה או בדימויים אנאליים שונים. דווקא משום קושי טכני זה, מוצאים אנשים רבים שקל להם יותר להתענג מחדירה בלבד, או מהחדרות בלבד. אחד מאבד זקפה כשהוא צריך לחדור בגלל חרדה כלשהי או דימוי אנאלי שאינו מעורר מינית. אחר מפחד להחדר בגלל כאבים שחווה פעם או חרדה לדימוי הגברי. אלו הן רק דוגמאות. אולם רבים מגלים שצד אחד של המשוואה קל להם יותר מאשר הצד השני. עם תגלית כזו אפשר לעשות שני דברים. אחד הוא להתייחס אליה כאל גזירת שמיים, ולהמשיך לקיים יחסי מין באותה צורה שוב ושוב. הדרך השניה היא לא להיכנע, להתנסות, ללמוד, ולהרחיב את הרפרטואר. למרבה המזל, זה לא כל כך קשה.

בדומה, הרבה אנשים מגלים שיש להם רתיעה ממין אוראלי (בפה). אולם אף אחד אינו מגדיר את עצמו כאילו אינו יכול לקיים מין אוראלי, וההתייחסות המקובלת לאדם כזה היא שפשוט לא למד עדיין איך נהנים ממין אוראלי. הרבה אנשים נרתעים מאוננות או מלווים אוננות בתחושת אשמה כלשהי. גם זו מוגבלות שניתן להתגבר עליה.

כך גם הרתיעה מכל סוג של מין אנאלי היא מוגבלות מינית. מי שאינו יודע ליהנות מלחדור מפסיד, ומי שאינו יודע ליהנות מלהיחדר מפסיד. עם קצת ראש פתוח ונכונות ניתן בדרך כלל ללמוד ליהנות משתי הפעולות, וכתוצאה מכך גם מחיי מין עשירים ושוויוניים יותר.

עם פרטנר קבוע, מבין ומתחשב אפשר להתנסות ולהפוך למקצוען גם במה שלא רגילים אליו עדיין, ולהשתחרר מכל מיני קביעות מגושמות ומיותרות לגבי אקטיביות ופסיביות. אני מכיר אישית מספר גדול של אנשים שהגדירו עצמם כאקטיביים בלבד או כפסיביים בלבד, והיום נהנים משני הצדדים באותה המידה. אני לא מכיר אף אחד ששלט טכנית בשני הצדדים והחליט מתוך היכרות עם שתי החוויות להצטמצם ולהיות רק פסיבי או רק אקטיבי, כי זה יותר "מתאים" לו.

ישנה גם הבחנה נוספת בין פסיביות לאקטיביות ברמה האישיותית. לפי הבחנה זו האקטיבי דומיננטי יותר או בעל גינונים גבריים, והפסיבי דומיננטי פחות או בעל גינונים נשיים.

למיטב ידיעתי וניסיוני אין שום קשר בין היכולת וההעדפה המינית לחדור ולהחדר, לבין גינונים גבריים או נשיים. אין גם קשר בין דרך קיום יחסי המין לבין דומיננטיות או חוסר דומיננטיות. גינונים גבריים ונשיים מופיעים במידות שונות אצל הומואים שונים, וכל אחד צריך להתחבר לצד שיותר מדבר אליו. פער בדומיננטיות קיים במידה מסוימת בכל קשר זוגי ואינו בעיה מיוחדת להומואים. ובכל מקרה, אף אחד מאלה אינו מעיד על "פסיביות" או "אקטיביות".

אז אל תהיו נאיביים. אל תקנו את החלוקות המגושמות שמנסים למכור לכם. מי שיעז וילמד ליהנות ממגוון דרכים לקיים יחסי מין ירוויח חיי מין עשירים ומספקים יותר, ויכפיל את מספר הפרטנרים הפוטנציאליים שלו - גם למין מזדמן וגם לקשר זוגי.

כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
נא להמתין... נא להמתין...