עמית לב
עמית לב. צילום: צילום אישי.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

"הבדידות זה הדבר הכי קשה לאדם"

הוא היה מושא לפחד, ללעג ולגנאי, אבל גם פורץ דרך שטבע בנסיבות החיים. זלמן (שושי) וינדר הלך השבוע לעולמו, וזו הזדמנות להיזכר שאנו חייבים לו חלק מהחופש שלנו

כמעט כל מי שגדל בישראל עד שנות ה-90 הכיר את השם "זלמן שושי". זלמן וינדר, שידוע בשם זלמן שושי, "הקוקסינל הזה", היה שם גנרי כמעט לכל הומו או טרנסית במשך שנים, ולא בכדי. זלמן, שנולד קצת אחרי קום המדינה, היה דמות מוכרת בכל סלון, אבל אף פעם לא בצורה חיובית. הוא ייצג בסלון שלנו את האחר, השונה והנלעג, הגבר הזה שרוצה ללבוש בגדי נשים, הקוקסינל שמוכר את הגוף שלו בתל-ברוך.

גם כשאני גדלתי, ועוד לפני שבאמת התוודעתי להיותי הומו, השם שלו ייצג את האסור. את מי שאנחנו לא רוצים להיות. אתה לא רוצה להיות נשי ונלעג כמו זלמן שושי, אתה לא רוצה חלילה למצוא את עצמך משדל גברים בתל ברוך לבוש ומאופר כאישה.

אבל לזלמן לא היו חיים קלים. אם היום, בשנת 2016, לא קל להיות להט"ב בישראל, החיים בשנות ה-50 וה-60 כנראה היו עוד פחות קלים. אם היום אנחנו יכולים לצאת מהארון בקלות יחסית, זה בגלל שזלמן שושי, ומספר נוספות אלמוניות ממנו, סללו לנו את הדרך בגופן ממש. בגוף שהוא מכר כדי לממן את השיפוץ של בית האגודה ברחוב נחמני בתל אביב, למשל. או בגוף שספג השפלות כי הוא העז להיות מי שהוא למרות שאמרו לו שאסור.

אולי המילה "העז" היא גדולה מדי. כי אולי זלמן לא העז, אולי לא הייתה לו ברירה. ואולי הייתה לו ברירה והוא בחר להיות נקודת הקיצון שכולנו נוכל לעמוד אחריה ולהגיד שאנחנו בסדר, שאנחנו נורמליים. כך או כך, את השינוי שזלמן הביא, מרצון או לא, כבר אי אפשר לקחת.

לא הכרתי אותו כאדם, באופן אישי, אבל נסיבות חייו היו מרוחות על עיתונים כל הזמן, והן לא שיקפו מציאות יפה במיוחד. החל מילדות קשה, ניצול מיני, חיים בזנות, ובדידות - הרבה בדידות. "לא כל-כך קשה לי להיות זונה, לא כל-כך קשה לי להיות קוקסינל ולא כל-כך קשה לי להיות הומו - כמו שקשה הבדידות. הבדידות זה הדבר הכי קשה לאדם", הוא אמר בראיון פעם.

היום, בשנת 2016, אני רוצה להיות נאיבי ולהגיד שבדידות לא צריכה להיות מנת חלקו של אף אדם, בטח לא על רקע היותה או היותו להט"ב. אבל ברור לי שזה נאיבי, וברור לי שאנחנו עוד לא שם. אז רק נותר לי לקוות שנשכיל לא לפספס אנשים, שנוכל לעזור למי שצריכ/ה ושלא ניתן לאף אחת או אף אחד לטבוע בנסיבות החיים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2022 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...