נמרוד גורנשטיין
נמרוד גורנשטיין. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

על גאווה ודעת ממשלה קדומה

כמה שווה להשקיע בקהילה הגאה הישראלית? מיליון וחצי. כמה שווה להשקיע בקמפיין פרסומי המיועד לקהילות גאות מחוץ לישראל כדי להביא אותם לתוך ישראל בשבוע הגאווה הישראלי? 11 מיליון. מכעיס, לא?

תקציר הפרקים הקודמים: קהילת הלהט"ב הישראלית ושבוע הגאווה בתל אביב הופכים בעשור האחרון להיות מקור תיירות רווחי מאד לישראל, וקלף מיקוח מצוין בכל נסיון הסברתי בחו"ל. הקהילה כל כך רווחית, עד שמשרד התיירות הכריז בגאווה על הקצאת 11 מליון שקלים לקמפיין קידום תיירות גאה לתוך ישראל בשבוע הגאווה, כולל מטוס צבוע בצבעי גאווה. הקהילה הגאה כועסת כי היא מרגישה שמנצלים אותה, והממשלה מכריזה על ביטול הקמפיין והתקציב יחד איתו.

למה הקהילה הגאה מרגישה שמנצלים אותה? כי התקציב על קמפיין פרסומי להביא תיירים גאים שיהנו עם הקהילה הגאה בישראל ויכניסו מלא כסף לכלכלה המקומית עמד על 11 מליון שקלים. התקציב הממשלתי שניתן לשירותים פסיכו-סוציאליים, משפטיים, הסברתיים, חינוכיים ועוד של הקהילה הגאה – נע סביב מליון וחצי שקלים.

כמה שווה להשקיע בקהילה הגאה הישראלית? מיליון וחצי. כמה שווה להשקיע בקמפיין פרסומי המיועד לקהילות גאות מחוץ לישראל כדי להביא אותם לתוך ישראל בשבוע הגאווה הישראלי? 11 מיליון. מכעיס, לא?

כשאנחנו מדברים על זכויות של גייז, לא מדובר רק במובן של חתונה או פונדקאות. זכויות במובן של בחורה טרנסג'נדרית בת 23 שצברה חוב של 160 אלף שקל כי מקומות עבודה זורקים אותה (אם בכלל מקבלים אותה) בגלל המראה ה"לא שירותי שלה", ועכשיו עומדת לבדה מול ההוצאה לפועל. או אסיר בכלא שמתחנן לעזרה לאחר התעללות מצד אסירים על רקע נטייתו המינית. או זוג גברים באוקראינה שסופגים אלימות יום-יומית ומתחננים לבוא לארץ (הגייז) המובטחת ישראל, אבל לא יודעים מה אומר חוק השבות כשבן-זוג אחד מאותו מין הוא לא יהודי (הם גם עוד לא יודעים שמשרד הפנים קיבל הוראה לעזור להם אבל בפועל כל פעם תוקע את ההליכים). או במובן של בחורה שברגע שבעל הדירה שלה גילה שהיא מהקהילה הגאה, הוא השליך את כל רכושה אל מחוץ לבית והחליף את מנעול הדירה.

מי עוזר לאנשים האלה? מתנדבים. שיושבים באמצע הלילה לשיחות עם עובדים סוציאליים, שמנסחים מכתבים לגופים ממשלתיים ופרטיים, שמלווים בעת הגשת תלונה במשטרה. אם הממשלה הייתה מוצאת את הדרך להעביר אחוז וחצי מהתקציב שהקצתה לקמפיין הבאת התיירות הגאה לישראל לטובת משרד הרווחה שיעביר את הכסף לשרותים משפטיים ופסיכוסוציאליים לקהילה הגאה, היה מקום לדון על גאווה גדולה ביוני. אבל משרד התיירות כל כך כעס על הפנית הגב של הקהילה, עד שהחליט לבטל את התקציב כליל, על משקל בלי נאמנות אין אזרחות. 

הבנה פשוטה של החוסר התקציבי הזה ממחישה את תחושת הניצול שהביאה את הקהילה הגאה להכריז על שינוי אופי מצעד הגאווה מחגיגה למחאה. כל זה עוד לפני ציון כל הצעות החוק שנפלו בשנה האחרונה, חלקן בסיסיות כל כך כמו הצעת החוק שהממשלה הפילה, אשר ביקשה להשוות את זכויותיהן של בני זוג בני אותו מין של חללי צה"ל.

הקהילה הגאה רוצה לחגוג, רוצה להכניס כסף ותיירים לכלכלה הישראלית, אבל היא רוצה גם שיעזרו לה לשפר מציאות בה אנשים נאבקים לשרוד כדי להישאר בחיים כי הם גייז, ונאבקים עוד יותר על להישאר שפויים כשהמשפחה מפנה להם עורף, המעסיק מפטר אותם בגלל מי שהם, או שאדם זר מבייש אותם בפומבי בגלל איך שהם נראים. יש כמה ארגונים של הקהילה הגאה שמנסים לתת להם רשת בטחון מסוימת. זה חשוב יותר מלהביא תיירים זרים בשבוע הגאווה, אבל הממשלה לא חושבת ככה. לכן המאבק, לכן המחאה, ולכן אנו צריכים את עזרתכם – סטרייטים וגייז – כדי לשנות את סדר העדיפויות המעוות של משרדי הממשלה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2022 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...