אורי שרון, באדיבות חנות הספרים סיפור פשוט
אורי שרון, באדיבות חנות הספרים סיפור פשוט. צילום: עדו פרץ.
עוד בתרבות ובידור
 >  > 

כתיבה קווירית: יש כזה דבר?

אפשר להיתמם ולומר שכתיבה היא כתיבה היא כתיבה. מבחינות רבות זה נכון – סיפור קווירי צריך להתייחס לתורת הכתיבה בדיוק כמו כל סיפור אחר. אבל יש גם מאפיינים ייחודיים שנוגעים לכותבים קווירים, לתכנים קוויריים ולקהל קוראים שלפחות מתעניינים בנושאים קוויריים אם אינם קווירים בעצמם. טור מאת הסופר ומנחה סדנאות הכתיבה אורי שרון

בחודש מאי אפתח לראשונה סדנת כתיבה לגייז שאינה מיועדת לנוער: הומואים, לסביות, בי, טרנס וקווירים לסוגיהם. הפעם הראשונה בה העברתי סדנת כתיבה לגייז הייתה לקבוצת נערים ונערות במסגרת איגי. מבחינות שונות, זו הייתה הפעם הראשונה גם עבור איגי, גם עבורי, וגם עבור המשתתפים בסדנה: איגי הקימו כבר המון קבוצות נוער אזוריות, אבל לא התנסו ב"קבוצות נושא". הנערים והנערות היו כולם בעלי זיקה לכתיבה, אבל לא השתתפו מעולם בסדנה. אני הנחיתי כבר כמה וכמה סדנאות כתיבה קודם כן, אבל מעולם לא לנוער ולא לקבוצה שכולה קווירית.

שאלתי את עצמי אז, ואני נשאל מאז שוב ושוב – האם בכלל יש דבר כזה כתיבה קווירית?

התשובה, כמובן, חיובית. כפי שיש כתיבה נשית, כתיבה פמיניסטית, כתיבה אפרו-אמריקנית, ועוד ועוד. אפשר להיתמם ולומר שכתיבה היא כתיבה היא כתיבה. מבחינות רבות זה נכון – סיפור קווירי צריך להתייחס לתורת הכתיבה בדיוק כמו כל סיפור אחר. אבל יש גם מאפיינים ייחודיים שנוגעים לכותבים קווירים, לתכנים קוויריים ולקהל קוראים שלפחות מתעניינים בנושאים קוויריים אם אינם קווירים בעצמם.

הסופר אלון חילו העיד פעם על עצמו - בכנס ספרות גאה שנערך במסגרת אירועי worldpride בירושלים, לפני שחילו יצא מהארון - שחווה מחסום כתיבה כשניסה לכתוב רומן שכל הדמויות בו הן סטרייטיות, ושמחסום הכתיבה הזה השתחרר רק כשהפך את אחת הדמויות המרכזיות להומו. זה לא אומר, כמובן, שהומואים כותבים רק על הומואים. אבל מטבע הדברים, אם באופן אישי מעסיקים אותנו תכנים קווירים, התכנים האלה יעלו גם בכתיבה שלנו.

כך היה גם בקבוצת הכתיבה באיגי. דרך הסיפורים הנערים והנערות העלו תכנים מרתקים, שנגעו באופן כלשהו – ישיר, עקיף או סמלי – לעולם הפנימי שלהם. האם יש הבדל בין התכנים האלה לבין נושאים שמטרידים בני נוער אחרים? גם לגבי זה אפשר לומר שרגש הוא רגש הוא רגש, אבל אפשר גם לתהות אולי הכתיבה בצוותא עם קבוצת ייחוס מבינה וידידותית סייעה לתכנים מסוימים לעלות אל פני השטח וליצירתיות להיפתח ולבוא לידי ביטוי.

על עצמי אני יכול להעיד שאני חובב מושבע של קולנוע גאה וספרות גאה, ואני מכיר הומואים רבים שחולקים אתי את התשוקה הזאת. גל אוחובסקי תהה פעם מה מניע אותו להעדיף לפעמים סרט הומואים שאיכות ההפקה שלו עלולה להיות בינונית על פני סרט בנושא כללי ובאיכות הפקה מהשורה הראשונה.

אז מה מתוכנן לסדנה הקרובה שתיפתח במאי? לקראת כל מפגש נקרא סיפור קצר ממיטב הספרות הקווירית ונדון במפגש לא רק בתכנים שלו, אלא גם בטכניקות הכתיבה ובמאפיינים ייחודיים של סגנון ושל תוכן. נלמד גם את התיאוריה שעומדת בבסיסה של תורת הכתיבה, ונקרא וניתן משוב על הכתיבה של המשתתפים. מצד אחד, יהיו למשתתפים תחומי עניין מגדריים משותפים, ומצד שני אני משוכנע שיהיו בה מפגשים מרתקים של אנשים מכל קצות הקהילה בעלי טעמים ודעות מגוונים ומפרים.

זו תהיה הסדנה העשירית שאני מנחה, אבל אני בטוח שהיא תהיה מעניינת ונוגעת במיוחד. לפרטים על הסדנה לחצו כאן.

* הכותב הוא חוקר תורת הכתיבה, מנחה סדנאות ועורך. מדריך הכתיבה פרי עטו "איך כותבים סיפור" ראה אור ב-2014 והיה לרב-מכר

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2022 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...