מי יאהב אותי עכשיו, האחים הימן
מי יאהב אותי עכשיו, האחים הימן. צילום: איתי רזיאל.
 > 

למצוא מחדש את המפתח

דרך סיפורו של סער מעוז, האחים הימן מספרים בסרטם החדש "מי יאהב אותי עכשיו" סיפור על חוסר שייכות ועל צורך באהבה, שהוא סיפורם של הלהט"בים בכלל

באחת הסצינות הראשונות ב"מי יאהב אותי עכשיו", עולה הגיבור סער מעוז לעליית הגג, שולף כומתת צנחנים ומכתב ששמר משנת 1996. לא פעם משמשים מרתפים כמקום בו מאופסן תת המודע של הגיבור (הבמאי אולריך זיידל עשה סרט שלם העוסק רק בכך) וכאן עליית הגג משמשת מעין כספת שכזו, תמצית מזוקקת למצוקתו של הגיבור.

במכתב, אותו קורא סער למצלמה, מטיח בו אביו לסיים עם ההרפתקה של השחרור העצמי אותה בחר לחוות בלונדון, ולחזור לחיים הנורמליים בקיבוץ הדתי שדה אליהו שבדרום הארץ. במשפטים כמו "לונדון לא מחכה לך" ו"החיים הם לא פאב גדול", מעביר האב כתרי (סא"ל במיל') את גישתו לחיים - ישנו מקום בעולם רק להולכים בתלם. סער מדבר בצער על כך שאביו כלל אינו רואה אותו ומספר כי במכתב זה הסתיימה מערכת היחסים שלהם.

תומר וברק הימן, הבמאים של הסרט, מיסגרו אותו בחוכמה בעזרת הכותרת - משפט שזרק חברו של סער מעוז, לאחר שסער גילה כי הוא נשא HIV. כביכול, המשפט עסק במצוקתם של הנשאים, המרגישים כי תויגו באות קין המונעת מהם את הקבלה החברתית, אך מצפייה בסרט ניתן להסיק כי אות הקין נצרבת בנפש הגיבור הרבה לפני ההידבקות בנגיף. סיכוי סביר כי היעדרה של הקבלה החברתית היא שהובילה להשתלשלות האירועים, אליהם נגרר סער ואותם מלווה הסרט ברגישות וחמלה גבוהה.

סער במשפחתו הוא פרץ רוח המטלטל את המבצר המעוזי השמרן. בחברה הדתית בה גדל לא יכלו להכיל אותו ולכן סילקו אותו מקרבם. הוריו לא העניקו לו את הגיבוי וההגנה כשנזקק להם, וכך מצא עצמו בלונדון, פצוע נפשית. מסעותיו בניכר שימשו כניסיון מחודש לזכות באהבה שנלקחה ממנו. כשזכה לבן זוג לא הצליח סער לעכל ולהאמין שהוא נאהב. אחרי הפגיעה שחווה, קשה לו ההתמסרות הטוטאלית, שמא שוב יפגע.

מי יאהב אותי עכשיו, האחים הימן

לאחר הפרידה, נסחף סער לחיים מנוכרים הכוללים סמים, אורגיות וסקס לא מוגן. גישת "מחר שישרף העולם" היא גם ההפנמה של המסר אותו חווה כי אין לו מקום בעולם. אימו מדברת על הענף המשפחתי שנכרת, בהקשר של דין כרת שהתורה גזרה על משכב זכר וגם הילדים שלא יביא לעולם, אך זה נכון גם לצד השני - הגזע שהוא הקהילה, המשפחה, נטש את הענף ונתן לו לגווע רגשית. כשאחיו ואחיותיו מדברים על אחיהם הבכור נשמעת בעיקר סלידתם מהמחלה, מהאחרות שבו, מהסכנה שהוא מהווה לילדיהם. אחיו דגן לא מצליח להבין את ההתנהגות שלו, ורואה בו אדם שאיבד כיוון ושורשים, כזה שמוטב כי יישאר בחו"ל.
הפתרון מצדו של סער מגיע בדמות קהילה חדשה - מקהלת הגייז של לונדון. שם זוכה סער להשתקם, להיתמך ולחוות אהבה מקבלת ללא תנאים. בתוך החבורה הזו מפצה סער על תחושת חוסר השייכות ונטמע לגמרי בתוכה. במהלך יפה של עריכה, חוזר הסרט להשוות בין הקהילה שדחתה אותו לבין הקהילה שמקבלת אותו. מצד אחד חבורת הגברים במשפחה שעוסקת בטקסים כמו בר המצווה או לוויה, מהצד השני מקהלת הגייז ששרה בחגיגיות בהיכלים וכנסיות. את ההווי הצבאי ישראלי מחליף ההווי ההומואי הבינלאומי, ועדיין משהו בתנועות המצלמה ובעריכה מזהה בהם את המשותף - הכל סביב הרצון להשתייך, להיות חלק מקהילה, להיות נאהב.

מי יאהב אותי עכשיו, האחים הימן

בעקיפין זהו אינו רק סיפורו של סער, אלא סיפורם של הלהט"בים בכלל, הכמהים לתחושת שייכות, ב"קהילה" שלא מספקת את המענה הרגשי לו הם זקוקים, כזה שנותנת קהילה אמיתית. ניתן אף להרחיק ולומר כי בכלל, חוויית האדם הפוסט מודרני מלווה בניכור ובדידות המונעים ממנו תחושת רווחה בעולם. לא לחינם מראים מחקרים כי אנשים מאמינים החיים בסביבה קהילתית או בחברות יותר מסורתיות חווים אושר רב יותר.
הסרט משתמש בשירתה העילאית של המקהלה כדי ללחוץ על בלוטות הרגש. קשה להישאר אדישים לרגעים כמו זה בו סער חושף את הנפילה שבאה לאחר גילוי הנשאות, את תחושת הבדידות שמלווה את ההתמודדות. דווקא אז שרה המקהלה במעין אירוניה את "If you're with me, next year will be The perfect year".

אותה מקהלה גם מלווה בעקיפין את האב כשהוא מגיע ללונדון, החושב להביא את המקהלה להופעה במקום עבודתו - גבעת התחמושת, אך רק בתנאי שתסכים לוותר על זהותה ההומואית ותוצג כמקהלת גברים. הגעתו של האב מובילה לאירוע המרכזי של הסרט - מפגש האב עם המכתב בעליית הגג, מפגש אשר גורם לו להתעמת עם בחירותיו של בנו ועם היחס המנוכר שהפגין כלפיו. לנו כצופים קצת חסרה ההבנה העמוקה של השינוי אצל האב, שלא ראינו לה מספיק רמזים, אך היא מסייעת להפיח בנו תקווה - שההתמודדות פנים אל פנים עם המודחק יכולה לשאת פרי, ושאולי עם הסברה, חיבור לקהילה, עבודה על הלב וההגיון - ניתן למצוא מחדש את המפתח לבית שאבדת.

(תמונות: איתי רזיאל)

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2022 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...