נמרוד גורנשטיין
נמרוד גורנשטיין. צילום: יחסי ציבור.
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

איציק שמולי vs אמיר אוחנה: הצביעות

"הביקורת על אוחנה לעומת זו על שמולי חושפת שאוחנה תמיד יהיה שק החבטות של הקהילה הגאה, וכל זה רק בגלל שהוא ימני". נמרוד גורנשטיין כועס

בצורה מוזרה יש היום שני גייז בכנסת, וכל אחד מהם מדכא יותר מהשני. אבל אם אני צריך לבחור מי עולה לי יותר על העצבים - זה שמולי, ובגדול.

שמולי היה מחוץ לארון לפני שנבחר, והרכיב לעצמו ארון 4 דלתות של איקאה ברגע שהחליט לרוץ לכנסת. זה לא שהוא בחר לא לרוץ על הטיקט של ההומו, כמו שהוא בחר להיכנס לארון כדי לרוץ על טיקט של סטרייט. למה? כי זה מזיק לו למוניטין, והיה צריך רצח של נערה בת 16 כדי לגרום לו למלמל משהו על זה שהוא הומו. מה זו, אם לא עסקנות פוליטית ב-ע' העסקנות, וכמה זה מכעיס לחשוב שעבורו הקהילה הגאה היא כמו אח מפגר שמסתירים כשהחברים ביסודי באים לשחק אצלך בבית.

אוחנה, לעומת שמולי, רכב בגלוי על הטיקט של הומו בליכוד. מה זה שונה מקסניה סבטלובה כרוסיה בעבודה, סתיו שפיר כנציגת הצעירים, או פנינה תמנו-שטה בעבר כנציגת האתיופים? זה לא שונה. זו פוליטיקה לגיטימית, בשונה מזו של שמולי. עכשיו אוחנה מתקזז עם הצבעות ולא עושה מהומה כשנופלת חקיקה להט"בית, וזה מעצבן והוא ראוי לביקורת גדולה. אבל לא כמו הביקורת הראויה לשמולי.

הי איציק, חיית מחוץ לארון? אתה רוצה להיות חבר כנסת? לא מעניין אותי לשמוע אותך מדבר על החיים הפרטיים שלך כהומו, אבל מאד מעניין אותי לשמוע אותך מדבר על החיים הציבוריים שלך, שלי, של כולנו - כהומואים בישראל. אתה לא עושה את זה כי זה מזיק לך למוניטין? אז תהיה מוכן להתנפלות רבתי של הקהילה הציבורית שפעם היית חלק ממנה והיום צמצמת אותה למרחב הפרטי.

אבל רגע, אף אחד לא מתנפל על שמולי. מעכלים אותו בחוסר רצון, אבל לא עושים לו אוחנה.

למה? איך קורה פרדוקס כזה, שעל הומו שרץ על טיקט של סטרייט אחרי שיצא מהארון שותקים ועל אוחנה, שרץ על טיקט של גיי לפחות (ולא מצליח לעשות כלום), מתנפלים כמו אחרון הצבועים?

הרי השמאלנים-הפמיניסטים-קווירים, הארכיאולוגים הגדולים של הבניות השפה, הם אלה שאמורים להיות ה-ראשונים להגיד (וגם כאן בצדק) שהבעיה מתחילה בהפרדת הפרטי מהציבורי. שזה פחות או יותר הסיפור של שמולי והקהילה הגאה, וממש לא מאפיין של אוחנה.

אז איך מסבירים את השתיקה הרועמת כלפי שמולי בהשוואה למצעד הלפידים נגד אוחנה? כי אוחנה הומו ימני, וזה לא בא בטוב להרבה אנשים - כמו אישה קרייריסטית, או מתנחל שמאלני, ולכן הוא תמיד יהיה ה"אישה" של הקהילה הגאה, שסופג דאבל-ביקורת בגלל מי שהוא ולא מה שהוא עושה. בנקודה הזו אוחנה צודק בהתגוננות שלו.

זה לא מניפסט הגנה על אוחנה. לא ברור לי מה להומו לעשות בליכוד, ולא מקבל את טיעוני ההגנה שלו. אבל מי אם לא השמאל הפמיניסטי לימד אותנו שאם יש דבר חשוב לעשות בחיים, זה לחשוף את האפליות העמוקות יותר שמסתתרות בתפיסות שלנו. הנגדת הביקורת על אוחנה לעומת זו על שמולי חושפת בדיוק אפליה כזו - שאוחנה תמיד יהיה שק החבטות של הקהילה הגאה, פשוט כי הוא ימני.

אז בואו גם נוריד את הווליום מאוחנה, וגם נתחיל להתעסק יותר בשמולי. לא בגלל מי שהם, אלא בגלל מה שהם (לא) עושים.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...