דייב יעקב
דייב יעקב. צילום: מעיין חיים.
 >  > 

עבור ילדים גאים, ספרים הם לפעמים החברים היחידים

בגלל השונות שלי (שאז, כילד, לא ידעתי להסבירה במילים), ספרי ילדים היו גלגלי ההצלה שלי, החברים הכי טובים שהיו לי. האיורים היפנטו אותי בצבעים היפים שלהם. הטקסט נתן לי כנפיים ולקח אותי הרחק מהמקומות בהם לא רציתי להישאר. הם נטמעו בתוכי והפכו לחלק ממני. כשיצאתי מהארון ידעתי שיבוא יום ואוציא ספר ילדים שיעסוק בחוויות גילוי וחקר הזהות המינית שלי

הפרק הקודם: בסך הכל רציתי להיות ילד רגיל

--

הבחירה להוציא ספר, ועוד ספר ילדים שחוזר לצעדים הראשונים בתהליך גילוי וחקר הזהות המינית שלי, הייתה בחירה כמעט אינטואיטיבית. ידעתי שאכתוב סיפור שקשור לילדות, שיתבסס על יסודות מהביוגרפיה שלי, שיהיה רגשי ואישי מאוד. ההבנה הזו התגבשה בי בגיל 25, חודשים ספורים אחרי היציאה שלי מהארון מול אימא שלי. אמנם היציאה שלי מהארון בפני חברים וקרובים נעשתה בשלב מוקדם בהרבה, אבל היה משהו מכונן בתעוזה לצאת מולה, ומאותו הרגע הרעיון לכתוב על זה ספר, לילדים, התעורר בתוכי ולא הרפה.

בגלל השונות שלי - שאז, כילד, לא ידעתי להסביר במילים - ספרי ילדים היו גלגלי ההצלה שלי, החברים הכי טובים שהיו לי. האיורים היפנטו אותי בצבעים היפים שלהם. הטקסט נתן לי כנפיים ולקח אותי הרחק מהמקומות בהם לא רציתי להישאר. היה לי אוסף שגדל עם כל ביקור אצל סבתא, עד לשלב בו הייתי "אבא" למדף ספרים שלם. היו לי הרבה ספרים מהוצאת "ענבל" שהוציאה ספרי ילדים מבוססי תוכניות ששודרו בחינוכית: "דובני אכפת לי", "רחוב סומסום" ו-"הפוני הקטן". המעבר הזה בין פורמט קריא ומדופדף לסרט שנע על המסך ריתק אותי.  זה היה כמו קסם, בו אפשר לשמור על דף דמות שאהבת והייתה יקרה לך. היא הפכה לחלק מהבית שלך, מהחברים שלך.

ספרי ילדים: בלוג איור - דייב יעקב
קיבלתי גם  ספרי אגדות עם איורים עלומי מאייר. זו הייתה סדרת ספרים עם איורים מאוד קלאסיים ששובצו בסדר לא הגיוני בעליל מול הטקסט. ברובם היו ספוילרים להמשך העלילה - וכך שכבר בדף השני, ידעת שהמכשפה תיזרק לתנור ושהזאב בכיפה אדומה הולך לעלות על דראג ולשחק אותה סבתא.

חלמתי להיות מאייר, חלמתי להיות סופר, גם לילדים, אבל לא האמנתי שזה יתגשם באמת. היה בי ספק שאולי אלו חלומות של אנשים אחרים שאני רק במקרה מאמץ לעצמי, לא בצדק. העולם היה נדיב אליי ושלח אליי פעם אחר פעם הזדמנויות שהחזירו אותי למסלול. הרצון לאייר "באמת" התחיל משני ספרים מכוננים שפגשתי בנקודות שונות בחיי. הראשון היה "עמק החיות המוזרות" של טובה ינסון והשני "בלונה" של שירה גפן שאיירה ליאורה גרוסמן.

ספרי ילדים: בלוג איור - דייב יעקב

את "עמק החיות המוזרות" קראתי בכיתה ג', עוד לפני שהסדרה המוכרת "עמק המומינים", שודרה בטלוויזיה. האיורים בשחור לבן נצרבו לי בעיניים. הפשטות שלהם ריגשה אותם והם ליוו אותי לאורך שנים. סדרת הספרים שנכתבה בצל מאורעות מלחמת העולם השנייה יצרה עולם מרהיב של דמויות ועלילות שכבשו ברגע את לבי. רציתי ליצור עולם זהה משלי שיהיה ידוע כעולם של "דייב". עד היום המשאלה הזו קיימת בי.

הספר השני, "בלונה", הגיע אליי כמתנת יומלדת לגיל 23. קיבלתי ספר עם כריכה אדומה ובמרכזו ילדה בין משפחת עננים מחזיקה בבלון. היה זה הספר הראשון שעורר בי את הדחף לאייר בעצמי. לא להיות רק צרכן אלא גם יוצר. מעבר לטכניקה, לתנועה שהייתה באיורים ולסיפור - היה שם רגש שנגע בי כל כך חזק שפשוט ידעתי באותו הרגע שזה מה שאני רוצה לעשות באמת.

הספר הנוכחי עבר לא פחות מחמישה גלגולים. הוא התחיל בתור קשקוש דידקטי שכתבתי בגיל 26 בשם "יואב מג ודר", סיפור חסר טעם שמדבר בצורה הכי בנאלית על מגדר. הפך לסיפור על סוס פוני ואז על פרפר לבן בבטן וכמעט והוכרע כסיפור שאחרי שנגנז התגלה כסוג של TOY STORY להט"בי. במשך חמש שנים ניסיתי פעם אחר פעם להבין מה אני בכלל רוצה לספר. מה גם שתהליך הקבלה שלי את עצמי, הבנה וחקירה של הזהות שלי ומערכות יחסים שהיו לי - שינו את התוכן בו לחלוטין.

ספרי ילדים: בלוג איור - דייב יעקב

החלטתי להתמסר לו סופית ולהוציא אותו לעולם רק כשיהיו לעזרתי האנשים הראויים ביותר למשימה.

פניתי לליאורה גרוסמן לפני כשנה וחצי. בצעד אמיץ ודי ספונטני החלטתי ללכת למקור, לאדם שעורר בי השראה ולבקש ממנו ללוות אותי. בתחילה זה היה עבור תערוכה קבוצתית שעסקה בפצעי ילדות. לשמחתי היא הסכימה ואצרה אותי ועוד שלוש מאיירות - בתערוכה נפלאה ומאוד מרגשת בשבוע האיור האחרון. המשכנו לעבוד יחד ותוך כדי העבודה גיליתי אדם שהתמסר להוראה ולהדרכה אותי, כשם שאני התמסרתי לאיוריו. מורה טוטאלי, מדויק ובלתי מתפשר- שרואה בי פוטנציאל ולא מרפה עד שלא אממש אותו. זוהי זכות גדולה לעבוד באופן אישי עם מורה בסדר גודל הזה. ולא יאמן שהיא זו המלווה אותי בספרי הראשון.

במקביל אליה חברתי אל טל איתן, שהפך למלווה העסקי והתוכני שלי, עזר לי ועודנו עוזר בהפיכת כל חלומותיי הפרועים למציאות. בידע, בטעם ועם המון חמלה, טל מנחה אותי למיקסום יכולתיי האישיות, האומנותיות והעסקיות כאחד. שניהם, יחד ולחוד, הם חלק בלתי נפרד מהספר הזה.  ואני אסיר תודה להם עד מאוד.

הבלוג הזה יעסוק בלידת הספר - בסיפור האישי שלי ובתהליכי העבודה האיוריים והתכניים עליו. אשמח שתצטרפו אליי למסע עד ליציאתו בספטמבר 2016.  זו תהיה חוויה מרגשת, אני בטוח.

--

דייב יעקב הוא מאייר צעיר ויזם. השתתף במספר אסופות איור, תערוכות קבוצתיות ושתי תערוכות יחיד. מנחה סדנאות כתיבה ופוטותרפיה בשילוב עם איור. יזם פרוייקטים חברתיים - "צייר לי חלום" בביה"ס גבריאלי בחיפה, ומופע "מנגינות מהזנב" ברחבי הארץ. 

הבלוג שלו כאן מלווה את תהליך היצירה והיציאה לאור של ספרו הראשון, "הוא בסדר", העוסק בתחושת חריגות במגדר ובמיניות. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...