בנימין נתניהו מצביע נגד נישואים גאים
בנימין נתניהו, הצביע נגד נישואים גאים (ארכיון). 
עוד בחדשות ודעות
 >  > 

ישראל: ציון 0 במדד חופש הנישואים

רק ב-23% ממדינות העולם - רובן מוסלמיות, דתיות ושמרניות - קיימות הגבלות קשות על חופש הנישואים. כעת מתברר כי גם ישראל "המתקדמת" היא חלק מאותן מדינות שבהן חופש הנישואים מוגבל בשל חקיקה מפלה וקיפוח על רקע דת וסטטוס-קוו

מתברר כי לישראל יש לא מעט קווי דמיון למדינות האיסלמיות הקיצוניות, בעיקר כשזה מגיע לענייני זכויות אדם ונישואים. כך עולה מתמונת מצב מטרידה וקשה שהוצגה בדיון מיוחד שנערך בכנסת לפני מספר ימים. 

שחר אילן, סמנכ"ל ארגון חדו"ש (חופש דת ושוויון בישראל) הציג בכנסת תמונת מצב מטרידה בנוגע לחופש הנישואים בישראל. על פי הנתונים, שהוצגו בשדולת עם, דת ומדינה, ישראל מקבלת את הציון 0 - בשל מגבלות קשות על חופש הנישואים, המקובעות בחקיקה.

לפי הנתונים החדשים, למעלה מ-650 אלף איש בישראל אינם יכולים להינשא, עקב חוקים מפלים. זאת, בניגוד לרצון הציבור שהוצג בסקר שנערך לאחרונה ובמסגרתו התברר כי כ-70% מהחילונים היו בוחרים במסגרת נישואים מחוץ למוסד הרבנות הדתי, וש-64% מהציבור היהודי תומכים בכל סוגי הנישואים, לרבות נישואים גאים - בין בני זוג מאותו המין (64% תמיכה בציבור היהודי).

עוד הראה הסקר כי אחוז דומה, 65% מהציבור, סבורים כי המונופול שהעניקה המדינה לרבנות מרחיק יהודים מהיהדות.

למרות ההתקדמות היחסית שהושגה בעשורים האחרונים בנושא זכויות להט"ב, מוסד הנישואים וההכרה בו נותרו מפלים ופוגעניים כלפי מגזרים רבים בחברה הישראלית, ובהם הקהילה הגאה. זאת, עקב שמירה על סטטוס קוו, לצד בלימת נסיונות חקיקה ופסיקה בנושא, לא רק מצד גורמים חרדים, אלא גם גורמים החברים ופעילים בקואליציה ואף בממשלה. 

מדד חופש הנישואים של חדו"ש משקלל מספר פרמטרים הנוגעים לחופש נישואים למספר אחד המייצג את מידת החופש שמעניקה המדינה הנבדקת לאזרחיה. ציון 2 מציין חופש נישואים מלא או כמעט מלא לגמרי, ציון 1 מציין הגבלות מסוימות על חופש הנישואים, ואילו מדינות שקיבלו את הציון 0 - הן מדינות שבהן קיימות מגבלות קשות ורחבות על חופש הנישואים.

בכמעט ממחצית מדינות העולם (48%, שהם 93 מדינות) קיים חופש נישואים מלא, והן קיבלו את הדירוג 2. ב-56 מדינות (כמעט 29%) ישנן מגבלות חלקיות על חופש הנישואים (דירוג 1). לחצו כאן לצפייה במפת הנישואים המלאה והמעודכנת באתר חדו"ש.

רק 45 מדינות בעולם, המהוות 23% מכלל המדינות, קיבלו את הדירוג 0 בשל הגבלות קשות על חופש הנישואים לאזרחיהן, על פי רוב על רקע חקיקה ופסיקה דתית. רובן המוחלט של המדינות שקיבלו דירוג 0 הן מדינות מוסלמיות שמרניות, ואיתן גם מדינת ישראל, שקיבלה אף היא את הציון אפס המביך.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...