אלחי הלמן. צילום: צילום אישי.
 > 

הומו וחרדי? יש תקווה לשינוי

עד לפני מספר שנים, "לא היו הומואים דתיים". היום המציאות שונה, ולדברי אלחי הלמן, זה צריך לעודד את ההומואים בקהילה החרדית, שלא מאמינים ששינוי יקרה גם אצלם

"אם ננסה להגדיר את עצמנו, אז אנחנו נמצאים על הסקאלה שבין דתיים לאומיים לחרדים", אמרו לי השבוע כעשרה פרופילים פיקטיביים בפייסבוק. זו קבוצה סודית בפייסבוק, שחברים בה כ-25 חרדים, חלקם בחורי ישיבות וחלקם נשואים כבר. כמחצית מהם היו בעלי פרופילים עם שמות שמתאימים יותר לרוסים או לאפריקאים ששולחים לנו הודעות ספאם בפייסבוק. בקבוצה הם מעזים לדבר על המשיכה המינית שלהם ועל המחבוא הקשה, במיוחד בעידן הרשת החברתית, בה כולם יודעים הכל על כולם.

השאלה הראשונה ששאלתי אותם היתה "אתם מאמינים שתהיה לגיטימציה ללהט"בים בעולם החרדי?". בביטחון מלא הם השיבו לי שבחיים לא, והוסיפו כמה הם מקנאים בהומואים הדתיים, שם ישנה לגיטימציה רחבה בנושא.

ניתן לראות את השינוי לטובה בעולם הדתי במאמר של אושיית הרשת אמיר מויאל, אצלנו ב-GoGay, בנוסף החלטת החמ"ד (בתי הספר הממלכתי דתי) להכניס בלימודי משפחה גם תוכן בנושאים הלהט"בים, תחת השם "בית ומשפחה – חינוך להתמודדות בעולם משתנה". זאת, בכוונה לעסוק לראשונה באופן נרחב בסוגיית החינוך המיני, במסגרת כוללת של חינוך לענייני משפחה.

השינוי אף בולט מאוד תקשורתית. בעבר הנושא היה אסור לשיח בחברה הדתית, אך עם הזמן ניתן היה לראות את השינוי באמילי עמרוסי, במאמרה "הומו-דתי-שייך", ובמשה פייגלין, שהצהיר כי הוא תומך בנישואין חד מיניים, גם אם הצהרתו באה כחלק מדעותיו הליברטיניות. אין ספק שמי שאמר בעבר כי הוא הומופוב גאה, תומך עכשיו בקהילה, וזהו שינוי משמעותי בקהילה הדתית.

תורמים רבים לשינוי

הסיבות לשינוי הזה הן רבות, והרצח במצעד הגאווה הוא עוד חלק בפאזל, כך לדברי נ', הומו דתי שדיברתי איתו. השינוי כולל את איש הימין אמיר אוחנה שנבחר כחבר כנסת; זהורית שורק, לסבית דתיה, שנמצאת במקום ה-20 ברשימת "יש עתיד" ומארגנת שבתות אירוח להומואים דתיים.

הארגונים הדתיים אף הם עושים לא מעט, והם אולי חלוצי המאבק. יש כיום מספר ארגונים להט"בים דתיים, כגון "כמוך", התומך בטיפולי המרה ומייצג יותר את הזרם החרד"לי – ואינו נחשב כמעודד לליברליות, אך עדיין מזוהה עם הקהילה הדתית גאה; והו"ד שמתנגד למצעדי הגאווה. לדעת הומואים רבים, הו"ד אינו מייצג אותם ואינו תומך בשיח ובפומביות, למרות שבשיחות עם הרב רון יוסף, מייסד ומנכ"ל העמותה, עולה כי הדברים אינם נכונים.

עמותת "חברותא" היא העמותה המיינסטרימית בנושא. היא הוקמה בשנת 2007 וחבריה הם רבים. כאשר נפגשתי עם חלק מחברי העמותה, הם היו נראים לי בייני"שים (כינוי לבן ישיבה) רגילים, הכיפה על הראש והציציות נותנים להם מראה של דתיים רגילים בחברה ובמגזר.

גם במגזר הלסביות הדתיות יש את עמותת "בת קול", שרק לאחרונה קיימה קמפיין תקשורתי בשיתוף עם חברותא ואיגי, קמפיין שהגיע עד לעיתון הדתי "מקור ראשון" ויצר רעש גדול במגזר. הקמפיין קיבל ביקורת קשה בציבור הדתי בצד תמיכה עזה בתוך המגזר מאישי ציבור ורבנים. בין המבקרים היה אפילו הרב רון יוסף מהו"ד, שאמר כי הקמפיין אינו מייצג את ההומו הדתי, בדגש על האורתודוקסי. לטענתו, חלק מהמצולמים אינם דתיים כבר, ואדם הנשוי לגבר, אינו דתי כי זה סותר את הדת. "מצעד/נישואין חד מיניים/היתר למ"ז הם דברים לא אורתודוקסיים בעליל, ויש הסכמה מקיר לקיר. לבוא ולהגיד אני דתי במובן אורתודוקסי ועושה/תומך בנ"ל זה לא בדיוק אמת", כך אמר.

בין הפרויקטים המתהווים והקיימים יש את ערב ההרצאות "שני עולמות?", המגיע לירושלים כנראה בחודש אפריל. "שני עולמות?" הוא ערב הרצאות במספר ברים ומסעדות, העוסקות בנושאי דת ולהט"ב, והוא נחשב למבוקש מאוד. בערבים דומים הגיעו אף נציגי תקשורת עולמית לסקר. זה, ככל הנראה, רק טיפה נוספת בים של האקטיביזם הדתי-להט"בי.

אז האם יש סיכוי שהשינוי הזה, שלפני מספר שנים היה נראה כבלתי ייאמן, יקרה גם בציבור החרדי? ספק גדול, אך זהו מסר – כי הקהילה הגאה הדתית כבר קיימת, בשונה מלפני מספר שנים, אז רבנים היו אומרים "אין הומואים דתיים" וכיום חלקם אף תומכים בהם. מסר זה מעודד ומראה כי מתקיים שינוי גדול, ומוסיף לא מעט אופטימיות במצב הנוכחי, במיוחד לאור העובדה שמארגן מצעד הבהמות יושב בכנסת.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...