דייויד בואי
דייויד בואי. צילום: Stephen Luff.
 > 

תלמדו ממנו ותשחררו / נפרדים מדיוויד בואי

אני עדיין מקווה, שכמו שאמר איש הכוכבים בשיר עליו - אם נוכל לנצנץ, אולי הוא ינחת במהלך הלילה. טל ספקטור מסכמת את השיעור שדיוויד בואי לימד את כולנו, והיא כבר מתגעגעת

דיוויד בואי היה אדם דגול, שיצר את האומנות המודרנית מחדש, ולמרות שאני לא מחדשת כלום בכך שאני כותבת את זה, אני, אישית, לא אפסיק לשמוע שירים כמו "Five Years" ולפרוץ בבכי. הסיבה היא שלבואי לא היו גבולות. הוא עשה את מה שמצא לנכון, דיבר וכתב מה שרצה. באחד המקרים הקיצוניים, אף אמר שבריטניה צריכה פשיזם ושהיטלר היה כוכב הרוק הראשון. אבל זה היה מה שמדהים בו. הוא לא רק יצר מוזיקה שאף אדם לא יכל ליצור באותה תקופה, הוא היה אדם שלא ניתן היה למצוא בשום מקום. הוא שבר חוקי מגדר, כופף את הבנת המיניות, בעודו צוחק כמו החייזר ששיחק על הבמה.

הוא התחתן פעמיים, שתיהן עם נשים. שנתיים לאחר חתונתו הראשונה, טען שהוא הומו, ומאוחר יותר טען שהוא ואישתו (אנג'י בואי) נפגשו כששכבו עם אותו בחור. מספר פעמים התייחס אל עצמו כבי, ומספר פעמים אמר שהוא "לא מרגיש שהוא ביסקסואל אמיתי".

בשירים שלו מופיעות מערכות יחסים מהרבה מאוד סוגים, מהזוגיות ההטרוסיסית אשר מופיעה בשיר "Heroes" עד לזוגיות הומואית בין שחור ולבן בשיר "Black Tie White Noise".

נראה שהוא לא כפה על עצמו הגדרות ואורח חיים בשום שלב, דבר שאנחנו עוד צריכים ללמוד ממנו. יותר מדי אנשים נוהגים להכניס את עצמם לקופסאות. יש לי חבר שמגדיר את עצמו כהומו, וסיפר לי לא מזמן בקול מבולבל שפגש מישהי ונדלק עליה. היתה לי אקסית שהיתה בנוח להיות איתי כל עוד פניתי לעצמי בלשון גבר. שניהם צריכים ללמוד מבואי לדעתי, ולשחרר טיפה. 

דיוויד בואי

בואי היה בעל מראה אנדרוגני פעמים קרובות. הוא התלבש איך שנראה לו טוב, ויצר מראה שנחשב לעתים קרובות צעקני אבל התאים לדמות שלו יותר מכל אחר. למשל, באלבום איתו התפרסם, 'עלייתם ונפילתם של זיגי אבק-כוכבים והעכבישים ממאדים', הוא מצוייר כרוקר בלונדינית. בעטיפת האלבום 'גיבורים' נראה שאין לו מגדר והוא אינו מודע אף לרעיון.

ולא רק מראהו היה קווירי. גם בשירים כאלו ואחרים מופיעות דמויות קוויריות. השיר "Rebel Rebel" מדבר אל דמות "שאמה לא יודעת אם היא בן או בת". בשיר "Lady Stardust" הפזמון אומר ש"גברת אבק-כוכבים שר את שיריו".

בואו נזכור אותו כולנו. אפילו שאני עדיין מקווה, שכמו שאמר איש הכוכבים בשיר עליו - אם נוכל לנצנץ, אולי הוא ינחת במהלך הלילה.

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...