אלחי הלמן. צילום: צילום אישי.
לידור צפריר
לידור צפריר. צילום: לידור צפריר.
 > 

מושיקו, באמת שלא התכוונו

הסערה סביב השיר "תצא מהארון" ששודר בתוכנית "הכוכב הבא לאירוויזיון" מצערת את לידור צפריר, אחד הכותבים, שאומר שהשיר פורסם ללא רשותו. "לא חשבנו שהשיר יתפרסם ככה, למעשה לא רצינו בזה, אני לפחות מתחרט על זה מאוד"

כאשר לידור צפריר ואדיר גולבר, חיילים כיום ומשוררים, כתבו את השיר "מושיקו תצא מהארון", הם לא חלמו שיום אחד השיר יתפרסם. את השיר הם כתבו יחד מספר חברים בתיכון בכיתה יב' כמעשה קונדס, השיר נכתב על חבר סטרייט, מהכיתה, ולא הייתה להם שום כוונה לפגוע באף אחד כי אם לצחוק בין חברים.

היום, שלוש שנים אחרי, אחד מחבריהם, מאור גמליאל, החליט להשתמש בשיר בשלב המיונים לתוכנית "הכוכב הבא לאירוויזיון". השיר עורר הרבה צחוק בקרב השופטים, שעודד את גמליאל. אבל מרגע שהשיר שודר, התחוללה סערה של ממש בקהילה.

אין זה מפתיע: השיר הפרובוקטיבי מדבר על הומו שחבריו קוראים לו לצאת מהארון, והוא רצוף בכינויים המוכרים לכולנו מימי הילדות בתיכון, ביניהם "מקלף בננה עם הפה" ו"מפיל את הסבון", ולא חסרים בו עוד כינויים מעליבים.

צפו בשיר בביצוע של לידור:

צפו בשיר בביצוע של מאור:

צפריר, כיום חייל בחיל ההנדסה, מספר כי "כתבנו את השיר בדצמבר 2013, כילדים תיכוניסטים, לא חשבנו שהשיר יתפרסם ככה, למעשה לא רצינו בזה, אני לפחות מתחרט על זה מאוד".

ביקשתם מטדי הפקות שלא לפרסם את הביצוע?

"כן, הם סרבו ואז הבנו שלצערנו אין דרך לעצור את זה".

אבל העליתם בעצמכם את השיר ליוטיוב

"העלינו לאתר לאחר שכבר הבנו שהשיר הולך להתפרסם, בכדי שיהיה את המקור".

דיברתם עם מאור ששר בכוכב הבא את השיר?

"דיברתי איתו אחרי שהוא כבר שר את השיר במיונים, ועבר לשלב של האודישנים מול קהל. אני לא אהבתי את הרעיון שהשיר האישי שכתבנו לחבר מופץ בטלוויזיה".

מה אתם חושבים על העליהום מצד הקהילה? ציפיתם לדבר כזה?

"זה הדבר הכי נורא שיכל לקרות לנו, בתור כאלה שבאמת אוהבים את הקהילה. זה שמשהו שאנחנו יצרנו פוגע באנשים זה קשה. אני ואדיר שנינו התנדבנו במרכז מידע ויעוץ לנוער לפני הצבא, יש לנו מלא חברים להט"בים שהם חברים טובים שלנו, ואכפת לנו מהם".

מה אתה חושב על זה שבתוכנית פריים טיים רואים את השופטים נקרעים מצחוק מהשיר?

"אני לא מבין איך ממילים אישיות שכתבנו ספציפית על חבר שלנו - הזמר בכלל לא מכיר את מושיקו - הפכו את זה למין צחוק על כל האנשים שמדחיקים את היצר המיני שלהם ונשארים בארון. זה נושא שתמיד היה לי קשה בגלל אנשים קרובים".

אתה חושב שפרסום השיר פוגע בנוער בארון?

"זה לגמרי תלוי בבן אדם. יש כאלה שיקחו את זה בטוב. אני מאמין שזה יקשה על אחרים, ובדיוק בגלל זה אני לא רציתי שהשיר יתפרסם".

איך הגיע השיר לידי מאור גמליאל?

"את מאור הכרתי בקורס בצבא שם שרתי את השיר לחברים, ביניהם מאור. הוא אהב את השיר למד אותו והתחיל לנגן אותו על חברים בבית, ואז הוא הלך למיונים של הכוכב הבא, ואחרי שלא עבר, במיון השני ביקש לשיר שיר מקורי ושר את השיר שלי".

ללא רשותך?

"לא, ביקשו ממנו לשנות את המילים כדאי שיהיה אפשר לשדר את השיר (במקור יש כמה מילים נוספות לשיר). אני כתבתי את השיר עם מילים כאלה, לא בשביל שיהיה בערוץ שתיים ולא בשום מקום.

"אנחנו נרצה גם להוסיף, שאנחנו מצטערים אם מישהו נפגע מהשיר, שלא יפחדו להתגאות במה שהם ותודה על ההקשבה".

את תגובתו של מאור גמליאל לא השגנו עד פרסום הכתבה. אם תתקבל, נפרסם אותה בהמשך. 

תגובות הגולשים כתבו תגובה

    כל הזכויות שמורות 1999-2021 הקמת אתרים ניהול תוכן
    נא להמתין... נא להמתין...